JUS standardizacija
64
· STANDARDIZACIJA.
ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI KOTRLJAJNIH LEŽAJA
Krajnii rok za dostavlianie primedbi: 31. oktobar 1962.
Ovim se stavljaju na javnu diskusiju predlozi standarda:
Predlog br. 4338 Kotraljajni ležaji. 'Đelovi za učvršćivanje sedla. Opšti plap_spoljnih -mera——1 „.5JSNA JUS M.C3.541
Predlog br. 4339 Kotrljajniležaji. TUO kolutnih kugličnib
ležaja. <a e e a eV O NLA) PRGS a Ren as JUS M.C3.753 Predlog br. 4340 Kotrljajni ležaji. Unutrašnji zazori meoptereće-
nih prstenih ležaja. „Definicije at. C. Meer JUS M.C3.754
Predlog br. 4341 Kotrljajniležaji. Radijalni zazor KLDILIOCELIJ, krutih prstenih 1:žaja sa cilindričnim provrtom JUS M.C3.755 Predlog br. 4342 Kotrljajnil»žaji. Moć nošenja i vek kctrljajnih 3 - „ležaja. Statička moć:nošenja — definicije”... JUS M.C3.851- ~ 7 Predlog br. 4343 Kotr jajnil:žaji. Mceć nošenja i vek kctrljajnih lIzžaja. Dinamička moć nošenja — definicije „., JUS M.C3.852
Svi ovi predlozi zasnivaju se na međunarodnim preporukama ISO. Nacrte su izradili članovi stručne komisij=, i to: Čuš Vinko, TAM, Maribor — sedla; StoJanović ing. Mi i av, IKL, Beograd — toj»rancije i zazori; Grujić ing. Bogdan, Pretis, Saraj-vo — moć nošenja i vek kotrljajrnih ležaja. .
Int:rezenti kcji nisu dobili ove predloge mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju sa zahtevom da im tekst ovih predloga bude naknado dostavljen.
OBRAZLOŽENJE O POTRBBI IZMENA I DOPUNA POSTOJEĆIH | JUS ZA UREĐAJE ZA ZAŠTITU ORGANA ZA DI ANJE
— Respiratori —
Dosada postojeći standard za respiratore:za zaštitu organa za disanje protiv škodljive prašine dozvoljavao je upotrebu filtra protiv »grube prašine« ı takozvani »respirator-f.Iter«. Takve respiratore i filtrove proizvodile su i strane najpoznat je fabrike ličnih zaštitnih sredstava, pa su u neku ruku ove odredbe ograničavale pravilnu zaštitu organa za: disanje protiv prašine, pošto ovaj filtar — obično od sunđeraste gume — ne zadržava fine čestice prašine. S druge strane, konstrukc- Ja ı obl.k ovoga respiratora su bili takvi da su ga radnici prihvatili i ne znajući da je njegovo zaštitno dejstvo ograničeno.
Polazeći od činjenice, da pri udisanju sitne — submikronske čestice prašine lako dospevaju duboko u pluća, čak do plućnih alveola, a da se krupne. čestice zadržavaju duž gornjih puteva organa za disanje i da se mehanički pri izdisanju ili iskašljavanjem izbacuju napolje, dolazi se logično do zaključka, da nam je potreban filtar radi zaustavljanja baš tih najsitnijih čestica prašine. Ovo utol.ko pre što u praksi ne postoji po veličini čestica isključivo. gru bia, prašina, većije uvek u. pitanju smeša. velikih, srednje finih i najfinijih čestica. Prema tome, trebalo bi, u stvari, predvideti samo jedan filtar za zaštitu protiv finih submikronskih čestica prašine. Ipak, u novom nacrtu standarda predložene su dve vrste: a) filtar protiv aerosolne prašine koja sadrži slobodan silicijumdioksid (SiO») ı b) f.ltar protiv ostale industriske prašine. Ovo je učinjeno zbog toga što se od filtra »a« mora zahtevati mnogo veća efikasnost zadržavanja prašine sa SIO», jer je ona veoma agresivna i opasna, pošto može izazvati tešku i neizlečivu bolest silikozu.
Novim nacrtom standarda se predviđaju detaljnija ispitivanja celog respiratora i pojedinih njegovih delova (kvalitet i način ispitivanja ventila i dr.), što će nesumnjivo imati uticaja na kvalitet materijala od koga se respirator izrađuje. Sem toga, a u cilju poboljšanja efikasnosti, standard predviđa i stavljanje predfiltra i preporučuje oblaganje ivica poluobrazine sa trikoom izrađenim od hidrofilnog pamuka.
Najzad, redosled izlaganja pojedinih odredaba u ovom nacrtu prilagođen je novom načinu redakcije standarda za lična zaštitna sredstva.
Gasne maske
Bitan nedostatak postojeće gasne maske, koji uglavnom postoji od njene pojave kao ličnog zaštitnog sredstva protiv škodljivih gasova i isparenja jeste — otpor na disanje i zamagljivanje stakala njenih naočara. Čine se razni pokušaji da se otpor na disanje umanji, ali se došlo do jedne tačke koja se, s obzirom na današnji stupanj tehnike izrade cedila, ne može preći. Stoga je i u novom nacrtu ostalo da se otpor cedila na vazdušnu