JUS standardizacija
· STANDARDIZACIJA A: OOU O | : S PAN (OR a PI 15
đene dimenzije (pesak ima da bez ostatka prođe kroz sito 400 otvora, a potpun) ostaje na situ od 1600 otvora na 1 cm? lako može da odstrani četkicom. Vreme sušenja firnisa izražava se brojem časova proteklih od trenutka stavljanja firnisa na pločicu do kraja sušenja.
7 Pakovanje isporuka i označavanje 71 Firnis lanenog ulja pakuje se i isporučuje u čistim pocinkovanim kantama i buradima pogodnim za držanje firnisa.
7.2 Na svakoj jedinici pakovanja moraju biti sledeći podaci: — naziv proizvoda, — naziv 1 sedište proizvođača (isporučioca), — neto težina jedinice pakovanja, — datum proizvodnje, — ime ili kontrolni broj lica koje je pakovalo, — oznaka JUS H.C5.005.
8 Smeštaj i čuvanje
Firnis lanenog ulja smešta se i čuva u suvim stabilnim cisternama od gvožđa, bstona ili sličnog materijala, u suvim i zaštićenim prostorijama.
OG << e _ =
POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU PRVE GRUPE PREDLOGA STANDARDA O TIPIZACIJI MAŠINA ALATKI
Nagli razvoj proizvcdnje i široka primena mašina za obradu metala, drveta i plastičnih masa (mašina, alatki) u našoj zemlji ukazali su na neophcdnost da se što pre pristupi tip:zac!ji u toj važnoj oblasti mašinogradnje. Potreka za tipizacjom mašina alatki osećala se je već duže vremena, ali zbog potrebe da se prvenstveno donesu drugi još sveobuhvatn'jji standardi iz mašinogradnje, nije postojala mogućnost da se ran:je pristupi obradi ove materije.
Sticajcm. okolnosti sadašnji momenat je naročito povoljan za otpočinjanje rada na Hipizaciji mašina, alaiki jer su tek nedavno (u drugoj polovini 1961.) definitivno usvojene prvc međunarcdne preporuke iz te oblasti. To su preporuke ISO R 229 i ISO R 213. Prva cd ovih preporuka sadrži vrednosfi za. brojeve obrtaja radnog vretena mašina alatki i za veličnu pcmaka reznog alata u Jcd nici vremena, cdnosno u jed n'ci krctanja (za jcdan obrt radnog vretena), dok druga utvrđuje unutarnje visinske. mere otvora za nož u držač ma alata na strugov:ma. ·
Te dve preporuke rezultat su dugogcdišnjh napora Tehn:čkog komiteta 39, Međunarcdne organzacije za standard zaciju (ISO/TC 39), da za jzvesne osnovne paramctre ı važnc detaljc mašina alatki utvrdi vrednosti prihvatljive za sve ij, bar, za značajnu većinu svih učlanjenih zemalja. Rad na pripremi niza drugih preporuka za važne detalje mašina alatki do ovog trcnutika Još nje ckončan, ali se može očekivati da će neke cd njih takođe uskoro biti usvojene. . .
Predlozi standarda o tipizaciji mašina alatki koji se objavljuju u ovcm broju biltena kazirani su na navedene dve ISO-preporuke, shcdno cdluci nadlcžne s'ručne komisije Jugoslovenskcg: zavcda za standardizaciju, koju sačinjavaju predstavnic) većine proizvcđača mašina alaiki, kao i više drugih zainteresovanih {abrika u mašoj zemlji. Donošenjem ovih standarda. biće stvoreni uslovi za dalji rad na tipizaciji mašina alatki koji se nalazi u programu tc komisije ı za koji su takođe već izvršene pripremne radnje koje će verovatno uskoro rezultovati u objavljivanju daljih predlcga slardarda iz ove oblasti.
Objavljivanje ovih predloga standarda omogućuje konstruktorima mašina zlaiki da se već sada orijentišu na vrednosti utvrđene u njima jer se opravdano može pretpostaviti da meće bit ozbiljnih smetnji usvajanju tih predloga za definitivne standarde, s obzirom na činjenicu da su vrcdnosti parametara koje ti standardi obrađuju utvrđene od strane naejkompetentnijeg: međunarcdnog stručnog foruma za mašine alatke. Ukoliko bi primena tih vrednosti ipak dovodila do teškeća, potrebno je da za'nte-
resovana preduzeća obaveste o tome Zavod za standardizaciju u roku predviđenom za stavljanje primedaba.
Inž. B. Stanković