JUS standardizacija
14 OR Lai , STANDARDIZACIJA
O O n O a aa ===" =" ia ara ona M aaa E SEO ad AO aaa O RE IN Pe O aa Mina ay re = ae aaa Ina MPS M = aer
oru rIIING muzu ur IIAE IL uuu ru R GI num urzuumunuuuuumumuruuumuzuzmuuumumuuuuuanu uuu umu Cemu mean mmm mmemnmm=a
6.13 Pojeđinačno uzeti uzorci iz izdvojenih jedinica pakovanja stavljaju se u čistu i suvu sabirnu posudu podesne zapremine, koja se može hermetički zatvoriti. Najmanja količina sabirnog uzorka iznosi 2 litra.
6.14 Staklena sonda za uzimanje uzorka je dužine 1—1,5 m, unutrašnjeg prečnika oko 3 cm, na oba-kraja sužena. Otvorena sonđa se spušta do dna ambalaže, gornji otvor se zatvori palcem, a zatim izvuče i sadržaj izruči u sabirnu posudu za uzorak.
6.15 Od sabrane količine pojedinačno uzetih uzoraka uzima se prosečni uzorak za ispitivanje na taj način, što se prethodno dobro promeša sadržaj sabirne posude i uzme 3 puta po 500 ml uzorka i ulije u 3 posebne čiste i suve staklzne boce, koje se mogu hermetički zatvoriti.
6.16 Boce sa prosečnim uzorcima se zatvore i jednoobrazno zapečale, tako da je isključena mogućnost otvaranja boce bez povrede pečata. Svaka boca sa uzorkom mora biti snabdevena natpisom koji sadrži sledeće podatke: — naziv proizvoda, — naziv i sedište proizvođača, odnosno prodavca, — broj i vrste jedinica pakovanja i količina isporuke, — datum isporuke, — datum i mesto uzimanja uzoraka, — potpis lica koja su uzimala uzorke. 6.17 O uzimanju uzoraka sastavlja se zapisnik u potrebnom broju primeraka, koji potpisuju lica koja su uzimala uzorak; zapisnik mora da sadrži sve podatke prema tački 6.16 kao i opis načina azimanja uzoraka.
Po jedan uzorak firnisa za zapisnikom zadržavaju kupac i prodavac, odnosno njihova ovlašćena lica, a treći uzorak sa zapisnikom čuva se za slučaj spora i to na mestu koje zainteresovane strane sporazumno odrede.
Spornu analizu vrši laboratorija koju sporazumno odrede zainteresovane strane i rezultati tih ispitivanja se obavezni za: obe sporne strane.
6.2. Ispitivanje 6.21 Ođređivanje spoljašnjeg izgleda. Određuje se vizuelno. 6.22 Određivanje boje Određuje se upoređivanjem uzorka sa etalanskom skalom boja firnisa. 6.23 Određivanje relativne gustoće
Određuje se areometrom na 20%.
6.24 Određivanje kiselinskog broja Određuje se po JUS E.K8.026.
6.25 Određivanje sadržaja isparljivih materija Određuje se po JUS E.K8.024.
6.26 Određivanje broja saponifikacije Određuje se po JUS E.K8.028.
6.27 Određivanje sadržaja neosapunjivih materija Određuje se po JUS E.K8.029.
6.28 Određivanje jodnog broja Određuje se po JUS E.K8.027.
6.29 Pepeo
U ižareni i izmereni porcelanski lončić izmeri se 10—15 p uzorka koji se polako i pažljivo spali, a zatim se ostatak u lončiću žari iznad 600%C, ohladi u eksikatoru i meri.
Pepeo %“ = Gix100 = gde je: G = težina izmerenog uzorka u ponđima, Gi= težina ižarenog ostatka u pondima.
6.30 Vreme sušenja Za određivanje vremena sušenja uzimaju se dobro očišćene staklene pločice 90% 120 mm. Na površinu pločice stavi se 2 do 3 kapi firnisa i razmaže po celoj površini pločice i ostavi da se premaz suši kod normalnih uslova (20++3"C i 65—5% relativne vlage vazduha). Premaz se smatra kao suv na prašinu ako se na njegovu površinu usuti pesak odre-