JUS standardizacija

SA XV ZASEDANJA O WVROPSKOJ STANDARDIZACIJI POLJOPRIVREDNIH PROIZVODA

/ Od 4. do 8. marta 1963. god. održan je u Ženevi XV sastanak Radne grupe za lakokvarljive poljoprivredne proizvode, Evropske ekonomske komisije (EEK), na kome su, preko svojih predstavnika, učestvovale 23 zemlje i to: Austrija, Belgija, Bugarska, Savezna Republika. Nemačka, Čehoslovačka, Finska, Francuska, Mađarska, Irska, Italija, Luksenburg, Holandija, Poljska, Rumunija, Španija, Švajcarska, Turska, SSSR, Engleska, SAD, Izrael, Južna Afrika i Jugoslavija. Osim toga, sastanku su prisustvovali ı delegati 8 međunarodnih organizacija.

Na zasedanju su postavljene 22 tačke dnevnog reda. Na predlog naše delegacije, raniji predsednik P. Granžan (Švajcarac) i oba potpredsednika A. Lot (Francuz) i C. Štampah (Čehoslovak) ponovo su izabrani na čelo Radne grupe.

U pogledu primene evropskih standarda primećeno je da je usklađivanje nacionalnih propisa sa međunarodnim najdalje odmaklo u zemljama Istočne Evrope. Međutim, države Zapadne Evrope primenu ovih standarda sprovode, uglavnom, preko organizacije OECD u Parizu, koja evropske standarde razrađuje i publikuje sa opširnim tumačenjima i automatski primenjuje preko ZET.

Posle duže diskusije rešeno je da Radna grupa nastavi sa započetim standardima, s tim da EAO ove eventualno koristi sa sanitarnim propisima (Codex alimentarius). S tim u vezi odlučeno je da Radna grupa eksperata za voćne sokove (u kojoj aktivno učestvuje ı naša zemlja) nastavi rad na donošenju standarda za voćne sokove. Od 20—23. maja održaće se u Ženevi povodom ovoga sastanak i rezultati eksperata biće preneti na zasedanje koje će održati FAO 24. juna u Rimu.

Po pojedinim tačkama koje su bile predmet razmatranja na ovom zasedanju naša zemlja uzela je vidnog učešća. Najvažniji zaključci sa ovog zasedanja bili su sledeći:

Voćne pulpe i polufabrikati. — Održana je posebna sednica grupe eksperata 4. III. kojoj je prisustvovala i jugoslovenska delegacija. Povereno je ČSSR (koja drži sekretarijat ove Grupe) da rediguje predlog novih opštih propisa o ovim proizvodima, a prema primedbama sa sastanka. Jugoslaviji je povereno da izradi predlog modela-standarda za pasterizovane kajsije, dok će ČSSR korigovati svoj već podneti predlog za model-standard za pulpu od kajsija u buradima.

Lubenice. — Održan je sastanak eksperata zainteresovanih zemalja i razmatran predlog Jugoslavije. Postignuta je saglasnost o novoj zajedničkoj redakciji koju je naša delegacija podnela stalnom sekretarijatu radi stavljanja na dnevni red sledećeg zasedanja i definitivnog prihvatanja standarda.

Jezgrasto voće (badem, lešnik i orah u ljusci i jezgra oraha). — Održan je sastanak grupe eksperata uz naše aktivno učešće. lako je postignuta principijelna saglasnost o kriterijumima, na plenumu se mije mogao postići sporazum o detaljima. Prihvaćeni su predlozi kao privremene preporuke za badem, lešnik i orah u ljusci, s tim da se i ovi predlozi, kao i onaj za jezgre oraha, ponovo razmatraju u grupi eksperata ujesen ove godine i predlože nove dopune i korekcije.

Suve Šljive. — Ovaj proizvod je za nas od velike privredne važnosti (naša država je posle SAD najveći proizvođač, a u svetu najveći izvoznik suvih šljiva) i treba da bude standardizovan prema našem osnovnom predlogu standarda. Na žalost, predlog je kasno umnožen i razdeljen delegacijama. (tek u toku zasedanja), tako da Grupa nije imala vremena da ga prouči. U privatnom kontaktu sa zainteresovanim zemljama videlo se da zemlje proizvođači (Francuska, Bugarska, Rumunija) uglavnom imaju isti stav ili, čak, traže blaže norme (Bugari). Zemlje kupci (SSSR, Zap. Nemačka, ČSSR) reagovale su 1 tražile strožije kriterijume na koje se ne može pristati. Delegat Vel. Britanije izjavio Je da nema značajnijih primedbi.

Odlučeno je da zainteresovane zemlje stave pismene primedbe preko Sekretarijata koji će ih dostaviti Jugoslaviji do kraja avgusta 1963. 8. Posle toga održaće se radni sastanak grupe eksperata. Već dosad svoje učešće su prijavili: SSSR, ČSSR, Mađarska, Poljska, Rumunija ı Zap. Nemačka. Predloženo je da se sastanak održi u Jugoslaviji i to u sezoni suve šljive. Treba podvući veliku zainteresovanost SSSR da učestvuje u radu eksperata radi utvrđivanja zajedničkog stava.

Smrznuti proizvodi. Odlučeno je da se aktivira rad na smrznutim proizvodima.. Naša zemlja se prijavila kao zainteresovana za ove proizvode.

Ostali standardi. Usvojen je, posle višegodišnjih diskusija i mnogo pogađanja, standard za agrume (pomorandže, limuni i dr.). ; 7