JUS standardizacija
IZVEŠTAJ SA ZASEDANJA SAVETA ISO 007 GODINE
XVII zasedanje Saveta Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) održano je od 19. do 22. juna 1963. godine u Ženevi pod predsedništvom g. A. Vjatkina (SSSR), uz učešće 24 delegata iz sledećih zemalja. Koje su izabrane u Savet: Argentine, ČSSR., Danske, Francuske, Indije, Italije, Jugoslavije, Nemačke. Novog Zelanda, Turske, SAD, SSSR i Velike Britanije. Učestvovali su, takođe, potpredsednik
s. Birlć (Francuska), blagajnik g. de Saugy (Švajcarska), generalni sekretar g. H. Saint-Leger sa pomoćnie Rambalom i Marccbalora, kao ı drugim osobljem „Generalnog sekretarijata ISO.
U svojoj uvodnoj reči predsednik Vjatkin je sa zadovoljstvom konstatovao stalan napredak ISO, interesovanje novih nezavisnih zemalja za rađ ISO ı stalno širenje prestiža ı istakao značaj preporuka. ISO za međunarodnu razmenu.
Takođe Je pozdravio pristupanje Maroka i Libana u članstvo ISO u toku proteklog perioda od prošlogodišnjeg zasedanja.
Po pitanju prijema novih članova OV je na predlog Nadzornog komiteta (SUPCO) odlučio da usvoji molbe:
— Korejskog biroa za standardizaciju u Seulu ı
— Komiteta za standardizaciju DNR Koreje u Pjongjangu.
Na taj način ISO sad obuhvata ukupno 50 članova.
U izveštaju Generalnog sekretara dat je osvrt na teritorijalnu raspodelu članstva. Sada od ukupno 50 zemalja-članica na evropske zemlje otpada 25. Međutim, od ukupnog broja tehničkih komiteta 85% sekretarijata svih komiteta drže evropske zemlje. Takođe Je 93% od ukupnog broja zasedanja tehničkih komiteta održano u evropskim zemljama. Radi toga su ispitivane mere kako bi se ı vanevropskim zem-
ljama omogućila što efikasnija saradnja. Izražena Je nada u brojno ı aktivno učešće članstva na zasedanjima koja će se održati u Nju Deihiju novembra. 1964. u okviru Generalne skupštine ISO.
Generalni sekretar Je već više godina u vezi sa Biroom za standardizaciju Federacije Rodezije i Njasalenda. Takođe održava. veze sa zemljama koje Još nemaju svoje nacionalne biroe za standardizaciju, ali se već interesuju za međunarodnu standardizaciju, a to su: Kamerun, Gana, Liberija, Madagaskar, Mali, Mauritanija, Uganda, Senegal, Tanganjika ı Dominikanska Republika.
Istaknuto je da se Još od pre 5 godina održava veza ı sa Institutom za industrijska istraživanja i tehnologiju Centralne Amerike (ICAITI) koji su zajednički osnovali Kostarika, Gvatemala, Honduras, Nikaragva. Salvador ı Panama.
Savet je diskutovao ı o regionalnim. organizacijama. za standardizaciju koje postoje u raznim delovima sveta. kao ı o metodama usvajanja njihovih preporuka.
Uz izveštaj Generalnog sekretara priložen je grafikon i iz kog proizlazi da Je od osnivanja ISO pa do kraja 1962. godine:
— održano 358 plenarnih zasedanja tehničkih komiteta, 261 zasedanje potkomiteta. ı 910 zase-
danja radnih grupa;
— izrađeno blizu 600 predloga preporuka ISO ı razaslato na glasanje;
— podneto Savetu na odobrenje oko 350 predloga preporuka;
— odobreno blizu 300 preporuka ISO i
— objavljeno preko 250 preporuka.
Savet Je, posle diskusije po finansijskim. problemima, odobrio bilans ı završni račun za 1962. godinu, utvrdio spisak kotizacija za 1964. ı odobrio budžet za 1964. godinu.
O problematici tehničkih komiteta primljen je poseban izveštaj Generalnog sekretarijata, pa je Savet posle diskusije odlučio sledeće:
— da se dužnost sekretarijata Tehničkog komiteta ISO/TC 103 — Dimenzije ambalaže — poveri Izraelskom institutu za standardizaciju;
— da. se, s obzirom na interesovanje izvesnog broja aktivnih članova i posmatrača, ne ukine Tehnički komitet ISO/TC 31 — Gume, naplaci i ventili, ı da se sačeka ponuda neke zemlje za preuzimanje
· dužnosti sekretarijata toga Tehničkog komiteta;