JUS standardizacija

16 STANDARDIZACIJA

Tabela 5

Broj uzoraka i dozvo- Broj uzoraka i dozvo-

Broj vijaka ljenog škarta Broj vijaka ljenog škarta N N

= Ooo n =

do 100000

Tabela 6

Broj uzoraka i dozvo- Broj uzoraka i dozvoBroj vijaka ljenog škarta Broj vijaka ljenog škarta N- IO ONE aj |O a emi KON e N

do 51 do 101 do

201 do 301 do 401 do 10000

501 do 20000

601 do 50000 801 do 1000 do 100000

wo.

ooo = > O) ~ Oo|Soo–> Oc | rana

Proveravanje oblika i mera

Na svakom uzorku proveri se da li sve mere kao i geometrijska pravilnost oblika leže u granicama tolerancija, predviđenih u odnosnom standardu oblika i mera. Naročito brižljivo moraju biti provereni pravilnost oblika i tačnost mera navoja. Za proveravanje mera navoja treba predvideti odgovarajuća granična merila. Za proveravanje odstupanja od geometrijskih oblika treba koristiti podesne' naprave ili šablone.

Za proveravanje položaja žlebova za rascepku u krunastim navrtkama treba koristiti specijalnu napravu prema sl, 9.

Prečnik D mora biti ravan donjoj graničnoj meri malog prečnika navrtke D,, a prečnik D gornjoj graničnoj meri prečnika rascepke. Uvlaka mora ulaziti bez zapinjanja u sve žlebove.

LE SL O OT OM

“,

SI, 10

Za proveravanje iskrivljenosti vijka i eventualne ukrštenosti navoja i ose stabla treba primeniti podesnu napravu. Na sl. 10 šematski je prikazan jedan primer takve naprave, bazirane na nemo gućnosti da se vijak uvrne u napravu, ako je bacanje pri obrtanju, izazvano zbirnim dejstvom iskrivljenosti vijka, nepodudarnosti. ose navoja i ose stabla i ukrštenosti ose navoja i ose stabla, veće od polovine razlike prečnika D provrta u napravi i prečnika d stabla vijka. Prečnik D provrta u napravi treba da bude jednak prečniku rupe sa oznakom „srednji“ prema JUS M.BI. 004, a njegova dužina L=/ —2P, gde ie /7 dužina vijka, a P korak navoja.