JUS standardizacija
RAD NA MEĐUNARODNOJ STANDARDIZACIJI IVERASTIH I ŠPERPLOČA
od 14. do 19. oktobra 1963. god. održana su u Hamburgu zasedanja Potkomiteta 2, za iveraste ploče i Potkomiteta 3, za šperploče, Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO)—Tehničkog komiteta ISO/TC 89— Proizvodi prerade drveta.
Potkomitet ISO/TC 89/SC 2—Iveraste ploče
Na zasedanju ovog Potkomiteta učestvovali su delegati 10 zemalja, i to: Austrije, Kanade, V. Britanije, Francuske, Nemačke, Holandije, Portugalije, Rumunije, Švedske i Jugoslavije, kao i delegati 3 međunarodne organizacije.
Posle usvajanja dnevnog reda i izbora redakcionog odbora saslušan je izveštaj Sekretarijata o razvoju Tehničkog komiteta ISO/TC 89, koji je obrazovao svoja 3 potkomiteta i to: za lesonit, ive· raste i šperploče. Na osnovu sprovedene ankete sekretarijati za sva 3 potkomiteta povereni su Nemačkom komitetu za standardizaciju (DNA).
Sekretarijat je za ovo zasedanje izradio nacrte predloga za uslove kvaliteta i metode ispitivanja iverastih ploča koji su bili predmet diskusije na zasedanju. ı
Na predlog Sekretarijata usvojen je sledeći delokrug rada ovog Potkomiteta:
— terminologija, klasifikacija, dimenzije sa tolerancijama, uslovi kvaliteta, uzimanje uzoraka i metode ispitivanja.
Kao program rada usvojen je predlog Sekretarijata:
— terminologija i definicije, klasifikacija, metode ispitivanja (uzimanje uzoraka, određivanje dimenzija, zapreminske težine, vlažnosti, bubrenja, zatezne čvrstoće vertikalno na ravan ploče, određivanje savojne čvrstoće, itd.).
Po predlogu jugoslovenske delegacije, da se doda određivanje čvrstoće čupanja vijaka i eksera, odlučeno je da se samo na kraju teksta stavi »itd«.
Obrazovana ad hoc, radna grupa sastavila je predloge terminologije i klasifikacije, na koje će se kasnije posle zasedanja podnositi pismene primedbe.
U principu, usvojena je definicija iveraste ploče po predlogu ad hoc radne grupe, sa izmenama ı dopunama nemačkog delegata dr Noack-a:
»Iverica je ploča proizvedena, uglavnom, od čestica drveta ili i drugih materija (lignoceluloznih, kao npr. ivera, strugotine, lanenog pozdera, itd.) spojenih nekim organskim veznim sredstvom«.
Odlučeno je da se u odvojenim dokumentima obradi: opis ploča, uzimanje uzoraka i klimatiziranje. Takođe će se za svaku metodu ispitivanja obraditi odvojen dokumenat.
Radi detaljnije razrade. nacrta za uzimanje uzoraka odlučeno je da se obrazuje radna grupa, s tim da Sekretarijat naknadno sprovede anketu radi prijave učešća u radnoj grupi i određivanja rukovodioca radne grupe. Data je direktiva, da ova radna grupa bude u tesnoj saradnji sa odgovarajucčom radnom grupom 3 Potkomiteta 1 za lesonit-ploče.
U vezi sa predlogom za klasifikaciju odlučeno je da se za početak aktivnost ograniči najpre na iveraste ploče srednje zapreminske težine, srednje debljine, ravno presovane, grube i brušene.
Posle diskusije o metodi proveravanja odstupanja uglova ploče od pravog ugla usvojen je sledeći tekst:
»U svakom uglu ploče pomoću pogodnog aparata meri se odstupanje od pravog ugla na odstojanju od 1.000mm od ugla, sa tačnošću od + O0,5mm (što znači da sec rezultati zaokružuju na najbliži mm). Iskazuje se najveće odstupanje.«
U diskusiji o metodi proveravanja odstupanja ivica ploče od prave linije usvojen je sledeći tekst:
»Pomoću aparata: pogodne veličine meri se najveće odstupanje i to na dužini od 1.000 mm sa tačnošću od + 0,05 mm. Iskazuje se najveće odstupanje.«