JUS standardizacija
POSETA DIREKTORA EGIPATSKE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU (EOS) G. M.M. SALAME
Prilikom svog povratka sa jednog međunarodnog. zasedanja u Francuskoj, g. M. M. Salama, direktor Egipatske organizacije za standardizaciju (EOS), učinio je zvaničnu posetu Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju u Beogradu na dan 21. novembra 1963.
Tom prilikom u Zavodu je gosta iz Kaira primio inž. S. Vitorović, direktor Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, sa stručnim sekretarom za međunarodnu standardizaciju ı saradnju Zavoda inž. V. Korenićem. U atmosferi uzajamnog razumevanja vođeni su razgovori o metodama ı dosadašnjim rezultatima rada na standardizaciji u obema zemljama, kao i o učešću na međunarodnom planu.
Napominje se, da su u UAR prvi napori u cilju unifikacije egipatskih standarda činjeni 1939. godine. Egipatska organizacija za standardizaciju (EOS) osnovana je 1957. godine. EOS ima dva stalna komiteta i to: za standarde i za metrologiju i baždarenje. Za obradu standarda obrazovano je preko 60 stručnih komisija. Egipatska organizacija za standardizaciju ima sada oko 50 inženjera. Ona izdaje polugodišnje svoj stručni bilten. Dosada je obradila oko 500 standarda.
EOS je učlanjena u Međunarodnu organizaciju za standardizaciju (ISO) u novembru 1957. godine. Do danas prijavljena je u 8 tehničkih komiteta ISO kao aktivan član »P«.
| Značajnu aktivnost od međunarodnog značaja pokazala je EOS kao organizator II zasedanja o standardizaciji zemalja Bliskog Istoka koje je održano od 30. januara do 5. februara 1961. u Kairu i koje Je u ime predsednika Nasera otvorio dr A. Sidky, ministar industrije. Na zasedanju je učestvovalo preko 500 delegata i stručnjaka iz navedenih zemalja kao i delegata ISO i više drugih inostranih organizacija za standardizaciju. Na zasedanju su, na bazi oko 100 referata i diskusija, usvojene preporuke sa ciljem da daju podstreka za osnivanje nacionalnih organizacija za standardizaciju u zemljama tog područja, u kojima još ne postoje, i za razvoj već započetog rada u ostalim (pribavljanje sredstava, koordiniranje rada među - zemljama, usvajanje metričkog sistema mera, organizovanje savetovanja i stručnih kurseva, korišćenje dostignuća na međunarodnom planu itd.).