JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA _ # o a LO r aaa i a aaa aa Or a aaa ara aaa Li O Je Et RU = E O O O A 1 9 ei U NIU | O 1 M O O CU DK 621,882.2
TEHNIČKI PROPISI ZA IZRADU
Predlog br. 4952 1 ISPORUKU VIJAKA ZA DRVO
Krajnji rok za dostavljanje primedbi 31. maj 1964. ea a ma a AAS Wrua SAVORAJ IA A. afera ea VO E a a LL
1 Predmet standarda
Ovaj standard propisuje kvalitet materijala i izrade i način proveravanja kvaliteta izrade vijaka za drvo. Oblik i dimenzije vijaka na koje se odnosi ovaj standard propisani su u posebnim Jugoslovenskim standardima.
2 Definicija Pod vijcima za drvo podrazumevaju sc vijci snabdeveni specijalnim navojem, podesnim za uvrtanje vijaka u drvo.
3 Kvalitet materijala
3; Vijci za drvo izrađuju se od čelika čija zatezna čvrstoća iznosi najmanje 34 kp/mm?, od mesinga, legura aluminijuma ili drugih materijala. Za vijke od mesinga ili aluminijumskih legura treba poručilac da propiše vrstu mesinga, odnosno aluminijumske legure, koristeći pri tome oznake odnosnih materijala prema JUS C.D3.120, odnosno JUS C.C3.120. · Ako nije potrebno da se bliže odredi vrsta mesinga, odnosno aluminijumske legure, materijal vijaka treba označiti oznakom Ms, odnosno Al.
Ako su potrebni vijci od drugih materijala, vrsta materijala, odnosno njegove osobine, utvrđuju se sporazumom između poručioca i proizvođača.
3,2 Ishodni materijal za čelične vijke za drvo odabira proizvođač. 4 Kvalitet i postupak izrade 4.1 Vijci za drvo izrađuju se u dva kvaliteta izrade: srednjem i grubom.
U svakom standardu oblika i mera vijaka za drvo naveden je kvalitet izrade u kome se odnosni tip vijaka normalno izrađuje. U naročitim slučajevima, poručilac može tražiti isporuku vijaka u kvalitetu različitom od onoga koji je predviđen u odnosnom standardu oblika i mera, a po prethodnom sporazumu sa proizvođačem.
4.2 Kvalitet izrade definisan je:
— opštim spoljnim izgledom, — veličinom dozvoljenih odstupanja od propisanog oblika i mera, — kvalitetom površinske obrade, izraženim klasom površinske hrapavosti.
4.3 U pogledu opšteg spoljnog izgleda važe za oba predviđena kvaliteta izrade sledeće zajedničke odredbe:
4.31 Vijci moraju imati čiste i ravne površine, sa jasno izraženim iyicama, bez naprslina i drugih vidljivih površinskih grešaka (npr. rđe ili ogoretina). Na ivicama ne sme biti oštrica. Naročito brižljivo mora biti izveden navoj koji ne sme imati okrajaka, lisnatosti, ni savijenih krajeva.
4.32 Po naročitom zahtevu u porudžbini, vijci dobijaju dopunsku površinsku obradu (npr. pocinkovanje, bruniranje, fosfatiranje i sl.) |
4.4 Tolerancije oblika i mera utvrđene su za svaku vrstu vijaka u odnosnom standardu oblika i mera. Za one mere, za koje u standardu oblika i mera nisu predviđene tolerancije, važe tolerancije za slobodne mere prema odgovarajućem Jugoslovenskom standarđu. Za vijke s dopunskom površinskom obradom, prema tač. 4.32, propisane mere i tolerancije važe za stanje posle završene dopunske obrade,
4.5 U pogledu kvaliteta obrade površina važe sledeće odredbe:
— vVijci grubog kvaliteta izrade moraju imati površinu navoja bar u 13. klasi prema JUS M.A1.021, 'a sve ostale površine očišćene od grubih neravnina;
— vijci srednjeg, kvaliteta izrade moraju imati površinu navoja i stabla bar u 10. klasi, a sve ostale površine bar u 13 klasi prema JUS M.A1.021.
4.6 Postupak izrade vijaka za drvo određuje proizvođač. U izuzetnim slučajevima može se proizvodni postupak utvrditi sporazumom između proizvođača ı poručioca.