JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA–—

ANOTACIJA PREDLOGA REVIZIJE STANDARDA IZ. OBLASTI ZAJEDNIČKIH ELEMENATA VOZNIH SREDSTAVA ŽELEZNIČKOG SAOBRAĆAJA

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 30. iun 1964.

Ovim se stavlja na javnu diskusiju predlog revizije jugoslovenskog standarda: Predlog br. 5090 Opruge za šinska vozila. Prstenaste opruge. Tehnički uslovi za izradu i igDortjeti= al ea e OL a pie yae ali 83 JUS P.F3.510 Predlog revizije ovog standarda, izdanje 1956. godine,izrađen je na sastanku stručne komisije JZS u preduzeću »TITO« — VogošćeSarajevo na bazi najnovije dokumentacije UIC, fiše 827-2 izdanje 1962. Predlog je umnožen i dostavljen na mišljenje zainteresovanim ustanovama, organizacijama i preduzećima. Interesenti koji ovaj predlog nisu dobili mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju (Beograd, poštanski pregradak 933) sa zahtevom da im se tekst predloga naknadno dostavi.

ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI ZGRADARSTVA

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 30. iun 1964.

Ovim se stavljaju na javnu diskusiju sledeći predlozi jugoslovenskih standarda iz oblasti zgradarstva (prefabrikovanih elemenata od betona i armiranog betona):

Predlog br. 5091 Prefabrikovani nadvratnici ........ JUS U.NI.i101 Predlog br. 5092 Prefabrikovani nadprozornici ...... JUS U.NI.111

Predloge za oba standarda podneo je Savet za građevinarstvo SPK, a izrađeni su u Institutu za ispitivanje materijala SR Srbije. Jugoslovenski zavod za standardizaciju je podnete predloge uskladio jugoslovenskoj standardizaciji proizvoda za potrebe građevinarstva.

Predlozi su umnoženi i dostavljeni na mišljenje i stavljanje primedbi zainteresovanim ustanovama i organizacijama.

Interesenti koji nisu dobili navedene predloge mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju (Beograd, p. p. 933) sa zahtevom da im se tekstovi predloga standarda naknadno dostave.

ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI TEKSTILNE, INDUSTRIJE

Krajnji rok za dostavlianje primedaba : 30. iun 1964.

Jugoslovenski zavod za standardizaciju izdao je 1956 god. dvadeset i četiri standarda za metode ocenjivanja postojanosti obojenja tekstila. Ovi standardi se odnose na principe ocenjivanja postojanosti boje, sivu skalu za ocenjivanje promene boje, sivu skalu za ocenjivanje prelaska boje na neobojenu tkaninu i metode ocenjivanja postojanosti obojenja prema raznim uticajima — svetlosti, kiselinama, alkalijama itd.

Tekst ovih jugoslovenskih standarda odgovara tekstu preporuke Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO — R. 105.

Na traženje Sekretarijata za tekstil ISO/RC 38 Izdavački komitet je oznaku R 105 promenio u R 105/I zato što su ovih dana izašle još dve ISO Preporuke za metode ispitivanja postojanosti boje — R 105/1I i R/105/1III.

Ovaj Zavod u ovom broju biltena »Standardizacija« stavlja na javnu diskusiju, kao JUS predloge, metode iz ovih dveju preporuka:

Predlog br. 5093 Metoda ocenjivanja postojanosti obojenih tekstila prema alkalnom valjanju JUS F.S3.034