JUS standardizacija

2

3.1

3,2

5.Ž

STANDARDIZACIJA

Definicije a) Naponska korozija: i Pod naponskom korozijom podrazumeva se spontano prskanje materijala usled kombinovanog delovanja korozije i zaostalih ili nastalih napona u materijalu. b) Zaostali naponi: Unutrašnji naponi koji su zaostali u materijalu usled plastične prerade. c) Nastali naponi: Naponi koji su nastali i traju u materijalu usled delovanja spoljnih sila.

Radni rastvor

Radni rastvor koji se upotrebljava za ovo ispitivanje jeste vodeni rastvor merkuro-nitrata koji sadrži 10 g HENO;y i 10 mi koncentrisane azotne kiseline gustoće 1,4 do 1,42 u 1000 ml rastvora.

Radni rastvor merkuro-nitrata priprema se na jedan od dva niže navedena načina.

Način A

Rastvori se 11,4 g HE NOx . 2H»O ili 10,7 g HENOx . H,O u 40 ml destilisane vode zakišeljene sa 10 ml koncentrisane azotne kiseline, gustoće 1,4 do 1,42. Pošto su se kristali potpuno rastvorili, rastvor se razredi destiliranom vodom na 1000 ml.

Način B

Rastvori se 76 g žive u 114 ml razblažene azotne kiseline 1 : 1 (jedan zapreminski deo destilisane vode — Jedan zapreminski deo koncentrisane azotne kiseline). Zatim se rastvor pažljivo razredi destilisanom vođom i dopuni na 1000 ml. Ovaj rastvor ima koncentraciju 100 g HENOy po jednom litru, uz izvesan višak preostale (oko 30 ml) azotne kiseline. Postepeno razređivanje, kao i višak azotne kiseline, treba da spreče taloženje bazičnih soli žive. 100 ml ovog 10 “/-nog rastvora razredi se sa 7 ml koncentrisane azotne kiseline i 893 ml destilisane vode i služi kao radni rastvor.

Primedba: Postoje dva oblika živa-nitrata, monohidrat i dihidrat, sa jednim ili dva molekula vode. Zbog toga pri odmeravanju treba voditi računa o količini sadržane kristalne vode. Pri odmeravanju živa-nitrata treba pažljivo rukovati, zbog njegovog otrovnog delovanja.

Kristali živa-nitrata vrlo su osetljivi prema svetlosti i ako se oni preobraze u žute kristale, onda se vrlo teško rastvaraju u vodi. ;

Ako se prilikom pripremanja rastvora, po bilo kojem od ova dva navedena načina, vrši zagrevanje, treba obratiti pažnju

da se gubitak azotne kiseline usled isparavanja svede na najmanju meru.

Uzorak

Dužina uzorka za proizvode sa prečnikom ispod 75 mm treba da je najmanje 150 mm. Za proizvode sa većim prečnicima dužina treba da se dogovorno odredi. Preporučuje se da dužina uzoraka ne bude manja od dvostruke veličine prečnika. Uzorak koji treba da se ispituje ovom metodom ne treba da se obeležava rađi raspoznavanja utiskivanjem žiga udaranjem sa čekićem, da se ne bi prouzrokovala dodatna naprezanja u materijalu.

Postupak

Uzorak treba najpre da se očisti od masnoće. Ovo se radi na taj način što se probni komad potpuno potopi u vodeni rastvor razblažene sumporne kiseline (15 zapreminskih delova koncentrisane sumporne kiseline, gustoće 1,84 i 85 delova vode) ili u rastvoru razblažene azotne kiseline (40 zapreminskih delova koncentrisane azotne kiseline, gustoće 1,4 i 60 delova vode), a za vreme koje ne treba da je duže od 30 sekunda, u cilju da se otkloni svaki trag organskih materija i oksidnog filma. Uzorak se zatim izvadi iz rastvora i opere pod direktnim mlazom tekuće vode. Zatim se ocedi, obriše zaostala voda i potpuno potopi u pripremljeni radni rastvor živa-nitrata. Upotrebljava se najmanje 1,5 ml rastvora živa-nitrata po cm? izložene površine uzorka. Posle 30 minuta izvadi se uzorak iz rastvora, opere se pod mlazom tekuće vode i brisanjem odstrani svaki višak žive sa površine. Ukoliko nije drugačije propisano pojedinačnim standardima, uzorak se odmah pregleda. Posebnim standardima za materijal može se odrediti da prođe izvesno vreme pre pregledanja. Ovo vreme obično varira prema vcsti legure koja se ispituje. U slučaju sumnje da li postoje pukotine na uzorku, ili ne, treba da se oprezno ispari Živa sa površine uzorka zagrevanjem u odgovarajućoj peći. Zatim se istražuju pukotine na uzorku lupom koja omogućava povećanje od 10 do 18 puta.

Primedba: Živa je opasna po zdravlje ljudi i radi toga je preporučljivo da se upotrebe uređaji za otkrivanje i otklanjanje živinih para, koje nastaju isparavanjem. Preporučljiva je upotreba gumenih rukavica pri vršenju ispitivanja sa živa-nitratom.

Rastvor čija koncentracija nije u saglasnosti sa propisima u tački 3.1, ne sme se upotrebljavati ili ga treba nadopunjava-

njem odgovarajuće količine koncentrisanog rastvora, prema tačci 3.12, dovesti na koncentraciju od 1 od-nog rastvora

HgNOx.

Rezultati ispitivanja Ocenjivanje rezultata ispitivanja vrši se po odredbama datim u pojedinačnim standardima.