JUS standardizacija
40 GODINA OD OSNIVANJA I RADA POLJSKOG KOMITETA ZA STANDARDIZACIJU
U Varšavi (Poljska) je održan 21. i 22. oktobra 1964. god. simpozijum iz oblasti aktuelnih tema na području standardizacije u čast četrdesetogodišnjice od osnivanja i rada Poljskog komiteta za standardizaciju (PKN = Poljski Komitet Normalizacyjny).
Sastanak je bio podeljen u dva dela: svečani deo i radni deo.
Svečanom delu sastanka, 21. oktobra 1964. god., prisustvovalo je oko 200 zvanica — predstavnika nauke, tehnike, privrede i armije Republike Poljske, kao i predstavnici inostranih organizacija za standardizaciju Austrije, Bugarske, ČSRS, Nemačke Demokratske Republike, Francuske, Jugoslavije, Mađarske, MONO i SSSR. Prisustvovao jčć i predsednik Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) drug
. Vjatkin. j
Sastanak je otvorio prigodnim pozdravom predsednik PKN drug mgr. Ing. Jan Wodzicki, a zatim je potpredsednik Ministarskog saveta Eugćne Szyr govorio o ulozi i značaju standardizacije u privredi zemlje, naglasivši posebno ulogu standardizacije u savremenom razvitku industrijske proizvodnje, kooperacije i organizacije nacionalnog i, u širem planu, svetskog tržišta razmene dobara. I ne samo to, naglasio je ministar Szyr, dobro postavljena i razrađena standardizacija igra vrlo važnu ulogu u programu investicione izgradnje novih kapaciteta i proširenja postojećih. Na kraju svog izlaganja, Szyr je odao priznanje dosadašnjim naporima PKN učinjenim u pogledu sređivanja prilika u industrijskoj proizvodnji i privredi zemlje i obećao punu pomoć organa vlasti u budućem radu na poslovima standardizacije u R. Poljskoj.
Zatim su nastavili sa pozdravnim govorima: — A. Vjatkin u ime ISO-a, predsednik Akademije nauka R. Poljske, rektor Varšavskog univerziteta, rektor Varšavske politehnike, više profesora univer-
· ziteta i politehnike, istaknutih privrednika, predstavnika resornih organa vlasti, pojedinih predstavnika inostranih organizacija za standardizaciju — Rumunije, ČSSR, Fransuske, Austrije, SSSR-a i SFR Jugoslavije.
Istog dana, posle svečanog dela programa, nastavljeno je sa radnim sastankom — simpozijumom na kome su podneli referate mgr. Ing. Jan Wodzicki sa temom »Aktuelne tendencije u standardizaciji« i prof. dr. J. Gorynski, prefesor Više škole za planiranje i statistiku sa temom, »Ekonomski efekti standardizacije i fipizacije u investicionoj izgradnji«.
Na dan 22. oktobra 1964. god., u nastavku rada simpozijuma, održali su referate: dr Jan Oderfeld, profesor u Institutu za matematiku Akademije nauka u Varšavi sa temom »Primena statističkih metoda u standardizaciji« i dipl. ing. Jerzy Ordon, iz PKN, sa temom »Standardizacija kao nauka i materija nastave«.
Sva četiri referata po naslovima tema pobudili su opravdano veliko interesovanje kod prisutnih, pa je u diskusiji učestvovao veći broj diskutanata, uglavnom stručnjaka koji se bave proučavanjem pitanja standardizacije i tipizacije i njihovom primenom u praksi na raznim područjima narodne privrede.
Rektor Varšavske politehnike naglasio je značaj novih dostignuća nauke i tehnike i njihovu primenu u tehnološkim procesima kroz standarde, kao i težinu, kompl>ksncst i obim zadataka poljske standardizacije koja je zahvatila daleko u sam život poljske privrede i time postala neophodnost svakodnevne prakse u proizvodnji. Po pitanju statističkih metoda primenjenih u standardizaciji on je zauzeo stav da je ona korisna i primenljiva u određenim slučajevima, ali da se statistička kontrola ne može primeniti za sve vrste i oblike dobara. I na tom polju postoje razlike i to je ono o čemu treba i mora da se vodi računa (navodi primer teškoća u hemijskoj industriji). Na kraju, govorio je o tesnoj saradnji Varšavske politehnike i Poljskog komiteta za standardizaciju, koja se odvija na obostrano zadovoljstvo, i o mogućnosti oformljenja katedre za standardizaciju na Varšavskoj politehnici, o doktorskim disertacijama i docenturi, jer smatra da je standardizacija dostigla u Poljskoj takve razmere i stepen razvoja da se postavlja kao nužnost uvođenje nastave i dubljeg izučavanja ove problematike u celini.
Direktor Instituta za standardizaciju SEV, Evstjušin Nikolaj Ivanovič, govorio je o veku trajanja jednog državnog standarda u pogledu njegove obaveznosti s jedne, i o izvanredno naglom progresu nauke i tehnike, na kojima počivaju standardi, s druge strane, za dati period. Dinamika standardizacije i sistem razrade moraju biti prilagođerii datom pe iodu, pa, slečstveno tome, odrećivan:e op imzlnih ili maksimzlaih vrednosti parametara i karakteristika mora biti usklađeno i podešeno tako da se kroz ove uticajne faktore izrazi puni smisao produktivnosti, kao i napredak u proizvodnji za određeni period. Standard mora biti rezultat naučnog proveravanja i praktičnog ispitivanja.
Ostali učesnici u diskusiji iznosili su, uglavnom, probleme iz raznih oblasti, ističući ulogu standardizacije u sređivanju odnosa u proizvodnji i trgovini, u lakšem sporazumevanju kooperanata pri snabdevanju sirovinama i reprodukcionim materijalom, pri kontroli kvaliteta metalurških proizvoda, pri ispitivanju mernih instrumenata, atestiranju robe i sl. i