JUS standardizacija

4 , STANDARDIZACIJA — —–II –– - –oJrWj R E :

Po završenom simpozijumu gosti su, u pratnji domaćina, poseti i Institut za elektrotehniku u blizini Varšave. Ovaj Institut se bavi kontrolom svih elektrotehničkih materijala i sirovina i električnih aparata i izdaje ateste o kvalitetu proizvoda (ugrađenih elemenata i gotovih proizvoda i aparata).

Poljski komitet za standardizaciju zvanično je ustanovljen odlukom Ministarskog saveta 1. oktobra 1924. god., u sastavu Ministarstva industrije i trgovine, i u početku imao je konsultativni karakter za sve ostale resorne institucije. U periodu između dva rata aktivnost PEN je obuhvatala probleme standardizacije na području mašinske industrije, metalurgije, građevinarstva, hemijske industrije i u oblasti nekih opštih standarda, kao što su: mere i težine, formati papira, tehničko crtanje, itd.

Posle IL Svetskog rata PKN je reorganizovan odlukom Ministarskog saveta Republike Poljske

12. aprila 1945. godine, i njegova delatnost je proširena, obuhvatajući celokupnu problematiku standardizacije u proizvodnji i prometu u Poljskoj. S Upornim radom ; zalaganjem vrednog kolektiva Poljskog komiteta za standardizaciju, na čelu sa njenim uvaženim predsednikom i vrlo cenjenim drugom ing. J. Wodzickim, PEN je uspeo da reši čitav niz problema na području standardizacije u Poljskoj i na taj način da stane u prve redove pobornika standardizacije u svetu.

Pravilno shvatanje koristi od standardizacije za privredu zemlje, za njen dalji razvoj i napredak, uloženi trud, volja, znanje i iskustvo urodili su plodom. Džinovski zadatak koji je trebalo izvršiti u posleratnom periodu, a koji je stvarno i izvršen, ogleda se u ukupnom broju objavljenih standarda do 1. I 1964. god., koji iznosi 9200 standarda, od kojih su 7400 državni standardi sa obaveznom primenom i 1800 standardi-preporuke. Ovom prigodnom prilikom neka nam bude dozvoljeno da baš zato istaknemo i podvučemo ogroman značaj radova na standardizaciji i korisnost službe standardizacije u racionalnom razvoju privrede zemlje, u podizanju produktivnosti u proizvodnji, u snižavanju troškova proizvodnje i u krajnjoj liniji u podizanju

· životnog standarda radnih ljudi. I ne samo to. Rad na standardizaciji približuje ljude iz raznih zemalja, samim tim i zemlje sveta međusobno, bez obzira na politička shvatanja i društveno uređenje, na jednom plemenitom poslu, na poslu sporazumevanja i usvajanja najboljih tehničkih rešenja iz jedne određene oblasti tehnike i nauke, a sve to u cilju boljih odnosa među ljudima i zemljama i na opšte dobro čovečanstva. Međunarodna saradnja na polju standardizacije predstavlja svakako praktičan prilog miroljubive koegzistencije među narodima i zemljama sveta.

| . I, na kraju, ovom prilikom čestitamo Poljskom komitetu za standardizaciju četrdesetogodičnjicu njegovog plodonosnog i uspešnog rada, želeći mu da u budućnosti postigne još veće i značajnije uspehe.

SA ZASEDANJA O MEĐUNARODNOJ STANDARDIZACIJI VOĆA I POVRĆA

Od 6. do 9. oktobra 1964. god. održan je u Pragu IV sastanak Potkomiteta za standardizaciju voća i povrća, Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO /TC 34 SC 3). Na sastanku je učestvovalo 9 zemalja preko svojih predstavnika i to: Bugarska, Francuska, Mađarska, Izrael, Poljska, Rumunija, Engleska Čehoslovačka i Jugoslavija. Ukupno je bilo 30 predstavnika, odnosno sa Sekretarijatom i predvodiocima 37 učesnika. Naša zemlja je bila zastupljena sa tri predstavnika.

Na dnevnom redu ovog zasedanja bili su programi rada za 4 radne grupe potkomiteta za voće i povrće (od 8 radnih grupa koliko ih ukupno ima ovaj potkomitet 3). Posebno su održani sastanci za sve četiri radne grupe.

1. Radna grupa 1 (ISO/TC 34/SC 3/WG!) odnosi se na terminologiju voća i povrća koja je izneta u glavnom u dokumentima br. 85 i 86. Posle diskusije rešeno je da se dopuni sadašnji spisak pojedinih vrsta i varijeteta voća i povrća i to na latinskom, francuskom, engleskom j ruskom jeziku. Osim toga, zaključeno j>» da Sekretarijat traži potrebne podatke od sličnih međunarodnih instituciia.

; 2. Radna grupa 2 (ISO/TC 34/SC 3/WG 2) obuhvata preradu predloga preporuka metoda uzimanja uzoraka voća i povrća u vezi dokumentacije 34/3/2 N1I i 34/3/2 N10. Jedan deo predloga je prihvaćen. Dat je veći broj primedbi, kojima će se dopuniti novi predlog preporuke za idući sastanak.

3. Radna grupa 3 (ISO/TC 34/SC 3/WG 3) odnosi se na metode ispitivanja voća i povrća —

. dokumentacija 34/3/3 N 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94 i 95. Dopunjeni su podneti predlozi. Jugoslovenska delegacija je prihvatila da izradi za idući sastanak predlog preporuke za konzervisano voće i povrće.

4. Radna grupa 8 (ISO/TC 34/SC 3/WG 8) odnosi se na metode smrzavanja voća i povrća, dokumentacija 34/3/8 N 42, 47, 48, 51, 97, 99, 101, 106. Predlozi se odnose na veći broj vrsta voća i povrća (jabuke, kruške, breskve, kajsije, banane, agrume, paradajz, karfiol, crni luk, mrkva i dr.)

Za sve grupe donete su posebne rezolucije.

Na kraju, Sekretarijat je predložio da se delegacije Poljske, Rumunije i Jugoslavije dogovore i izveste gde će se održati iduće zasedanje potkomiteta, po mogućstvu za sve četiri radne grupe. Učesnici zasedanja posetili su Centralni naučno-istraživački institut za biljnu proizvodnju u. Ruzine, blizu Praga. Ovaj Institut se bavi naučnim radovima biljne genetike i selekcije, pedologijom, ishranom. bilja, mikrobiologijom i zaštitom bilja. Osim toga, delegacije su posetile i turističko mesto Karištajn.

Po završenom zasedanju posetio sam Čehoslovački ured za standardizaciju i mere u Pragu i upoznao se sa najnovijom organizacijom ove ustanove. ; ; i