JUS standardizacija
ZASEDANJE SAVETA ISO
Savet Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) održao je svoje godišnje zasedanje od 16. do 18. novembra 1964. u Nju Delhiju (Indija).
Zasedanju je predsedavao g. A. Vjatkin (SSSR), predsednik Saveta, uz učešće delegata zemalja-članica Saveta: Argentine, Belgije, Danske, Francuske, Indije, Mađarske, Nemačke, Novog Zelanda, Velike Britanije, ČSSR, Turske, SSSR i SAD. Nije bio zastupljen Brazil.
Učestvovali su, takođe, prof. E. Wegelius (Finska), bivši predsednik, g. Binej (Vel. Britanija), novi potpredsednik, i g. Rugaber (Švajcarska), bivši blagajnik.
Savet je razmotrio poslovanje za vreme od prošlogodišnjeg zasedanja i konstatovao da je bilo usvojeno 80 novih preporuka koje se odnose na sledeće oblasti:
— manganove rude, oprema za tekstUnu industriju, papir, paletizacija, cevi i fitinzi, čvrsta mineralna goriva, automobili, brodogradnja, boje, lakovi i slični proizvodi, remenice i remenje, akustika, kotrljajni ležaji, etarska ulja, kinematografija, nuklearna energija, mašine alatke, tolerancije, dokumentacija, čelik, gimnastičke sprave, laboratorijsko stakleno posuđe i merila za limove i žicu.
Na zasedanju je odlučeno da se obrazuje pet novih tehničkih komiteta i to:
ISO/TC 113 — Merenje protoka tečnosti u otkrivenim kanalima
ISO/TC 114 — Instrumenti za merenje vremena
ISO/TC 115 — Metode ispitivanja i preuzimanje pumpi
ISO/TC 116 — Ispitivanje kapaciteta aparata za zagrevanje prostorija
ISO/TC 117 — Metode ispitivanja industrijskih ventilatora
Takođe je doneta odluka o obrazovanju jednog novog koordinacionog komiteta i to:
DATCO — Koordinacioni komitet za standardizaciju označavanja datuma.
Izveštaj o vezi ISO sa Međunarodnom elektrotehničkom komisijom (IEC) podneo je g. Ruppert, generalni sekretar IEC.
G. Gay, direktor ASA, u svojstvu oficira za vezu ISO JUN, podneo je izveštaj o zajedničkoj organizaciji ISO i Ujedinjenih nacija seminara o standardizaciji koji će se održati u septembru 1965. u Kopenhagenu. iy
Savet je sa zadovoljstvom saslušao izlaganje g. Desaia, predstavnika UN, o pomoći koju Organizacija ujedinjenih nacija može da pruži ISO-u radi unapređenja standardizacije u svetu, a naročito zemljama u razvoju.
Savet je ukazao na sve veće interesovanje koje organizacije potrošača pokazuju za standardizaciju, pa je odlučio da preporuči odgovarajuće mere svojim zemljama-članicama radi uspostavljanja tešnjih veza s tim organizacijama na nacionalnom planu.
: Konačno, Savet je specijamom rezolucijom dao izraza prijateljskih osećaja i zahvalnosti inž. P. Salmonu, doajenu Saveta sve do 1963. godine, za njegov dugogodišnji rad na standardizaciji i njegovu aktivnost u Međunarodnoj organizaciji za standardizaciju.
Sledeće zasedanje Saveta održaće se sredinom 1965. god. u Ženevi.
MEĐUNARODNA SARADNJA NA PODRUČJU STANDARDIZACIJE DRVENIH PLOCA :
Od 21. do 30. septembra 1964. god. održana su u Lisabonu zasedanja Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), Tehničkog komiteta ISO/TC 89 — »Proizvodi prerade drveta« i njegova tri potkomiteta. Na sva četiri zasedanja učestvovali su delegati iz ukupno 17 zemalja, i to: Austrije, Čehoslovačke, Finske, Francuske, Holandije, Izraela, Jugoslavije, Južnoafričke Republike, Kanade, Nemačke, Norveške, Novog Zelanda, Portugala, Rumunije, Španije, Švedske i Velike Britanije. Takođe su prisustvovali predstavnici Generalnog sekretarijata ISO, Evropske federacije industrije lesonit-ploča (FEROPA), Evropske federacije industrije ploča iverica (FESYP) i Evropske federacije industrije šper-ploča (FEIO).
Potkomitet ISO/TC 89/SC 1 »Lesonit ploče«
Na zasedanju ovog Potkomiteta učestvovalo je 39 delegata iz 14 zemalja i to: Austrije, Finske, Francuske, Nemačke, Holandije, Norveške, Portugala, Rumunije, Švedske, Južnoafričke Republike, Belgije,