JUS standardizacija
10
POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU PREDLOGA STANDARDA ZA TOLERANCIJE ZUPČANIKA
Grupa od osam predloga standarda iz oblasti tolerancija cilindričnih evolventnih zupčastih parova, koja se stavlja na javnu diskusiju anotacijom u ovom broju biltena, predstavlja nastavak rada u oblasti standardizacije zupčanika u kojoj je 1958 g. objavljeno 5 opštih standarda.
Rad na pripremanju predloga standarda iz oblasti tolerancija započeo je još januara 1963 g.. na inicijativu Radovanović inž. Radovana (IVO LOLA RIBAR, Železnik) i Lisi Otokara (PRVOMAJSKA, Zagreb), u okviru Udruženja proizvođača alatnih mašina MAŠINO-UNION, i imao je za rezultat donošenje niza internih standarda o kontroli, odstupanjima i tolerancijama cilindričnih evolventnih zupčanika.
Komisija za zupčanike pri Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju uzela je ove interne standarde kao osnovu za izradu predloga jugoslovenskih standarda, koristeći se već izvesnim rezultatima njihove praktične primene. Rad na donošenju ovih predloga bio je olakšan i činjenicom da su četiri člana ove kcmisije bili istovremeno i članovi odgovarajuće komisije pri Udruženju proizvođača alatnih mašina, kzo iime i što je izrada pomenutih internih standarda i izrada predloga jugoslovenskih standarda bila poverer a istom licu.
Predlog standarda JUS M.C1.030 — Definicije odstupanja, obuhvata definicije odstupanja mera i oblika kod cilindričnih evolventnih zupčastih parova, i to odstupanja tela zupčanika pre izrade zubaca, odstupanja oblika bokova zubaca (profil i bočna linija). odstupanja međusobnih položaja bokova zubaca (debljina, korak, centričnost), odstupanja pri radijalnoj i pri tangencijalnoj kontroli sprezanjem, kao i odstupanja međusobnog položaja osa rotacije spregnutih zupčanika.
U posebnom poglavlju date su i smernice za prijemnu kontrolu gotovih zupčanika.
Ovaj predlog standarda izrađen je u punoj saglasnosti sa predlogom preporuke ISO/TC 60, Doc. 205 i 219 od 1. januara 1964. Metođika kontrole koja je izložena u ovom predlogu nema principijelnih razlika u odnosu na nemačke, francuske, engleske ili američke standarde. Mećulim, u poređenju sa sovjetskim standardima, ova se metodika bitno razlikuje: prema GOST-u kontrolišu se druge veličine i parametri, pa su predviđene i druge definicije odstupanja.
Sledeći predlog standarda JUS M.C1.031 — Osnovi sistema tolerancija, sadrži pregled principa i obrazaca na osnovu kojih se izračunavaju brojne vrednosti tolerancija pojedinih veličina za zupčanike. S obzirom na specifičnost zupčanika, tolerancije glavnih veličina ne mogu se uklopiti u opšti ISA-sistem tolerancija dužinskih mera, već zahtevaju razradu posebnog sistema, analogno tolerancijama za navoje i za kotrljajne ležaje. I ovde su kao osnova poslužili napred pomenuti predlozi preporuke ISO/TC 60. Ovaj ISO-sistem tolerancija za zupčanike razlikuje se od ostalih sistema predviđenih raznim nacionalnim standardima. S obzirom da kod nas do sada nije postojao jedinstven sistem tolerancija za zupčanike, već su korišćeni bilo razni inostrani standardi, bilo interni standardi pojedinih firmi po licencnoj dokumentaciji, komisija je stala na stanovište da je najcelishodnije da za prve jugoslovenske standarde iz ove oblasti predloži sistem saglasan sa predlogom preporuke ISO.
ISO-sistem tolerancija za zupčanike utvrđuje obrasce za izračunavanje tolerancija svih odstupanja definisanih u prethodnom standardu, bitnih za ispravan rad zupčanika (sadašnji inostrani standardi kao, na primer, DIN, ne predviđaju tolerancije za sve slučajeve). Ove se tolerancije odnose na cilindrične evolventne zupčanike sa pravim i kosim zupcima prema JUS M.C1.016, bez obzira na veličinu ugla dodirnice i ugla nagiba bočnih linija.
ISO-sistem tolerancija razrađen je slično ISA-sistemu tolerancija dužinskih mera. Tako je za sve tolerancije predviđeno po 12 kvaliteta, izuzev za tolerancije osnog rastojanja, za koje je predviđeno 6 kvaliteta. Da bi se olakšala primena ISO-sistema tolerancija za zupčanike, ovaj predlog standarda obuhvata i smernice za izbor kvaliteta, kao i smernice za izbor bočnog zazora. Smernice za izbor kvaliteta date su u zavisnosti od namene zupčastog para, načina obrade i obimne brzine, a smernice za izbor bočnog zazora — U zavisnosti od namene i veličine standardnog modula. Ovde treba naglasit da su uporedne analize brojnih vrednosti pojedinih tolerancija, koje su izvršili pojedini članovi komisije, pokazale da se sistem brojnih vrednosti bitno razlikuje od DIN-tolerancija, tako da se ne može nikako uspostaviti korelacija između kvaliteta po DIN-sistemu i po ISO-sistemu. Zato se pri izboru kvaliteta treba rukovoditi preporukama datim u ovim predlozima, izbegavajući direktna poređenja sa sistemom DIN ili drugim sistemima.
· Originalni predlog međunarodne preporuke ISO-sistema tolerancija ne sadrži tablice izračunatih brojnih vrednosti pojedinih tolerancija i graničnih odstupanja, već samo odgovarajuće obrasce i dijagrame.
Komisija za zupčanike je stala na stanovište da je za praktičnu primenu neophodno potrebno imati i tabele izračunatih brojnih vrednosti, pa su zato izrađeni i predlozi standarda JUS M.C1.032, 033, 034, 035 i 036. Pri tome je naročita pažnja posvećena preglednosti i olakšanju praktične upotrebe.
Poslednji predlog standarda iz ove grupe, JUS M.C1.039, propisuje način izrade crteža cilindričnih evolventnih zupčanika. Ovde su propisane mere i tolerancije koje se daju na uprošćenom crtežu, i podaci u posebnoj tablici koja čini sastavni i nerazdvojni deo crteža. Predviđene su posebne tablice za zupčanike sa pravim zupcima, a posebne za zupčanike sa kosim zupcima, 1 to tablica na crtežu zupčanika, tablica za pojedine faze obrade zupčanika i tablica za kontrolu zupčanika.
S obzirom na navedene osobenosti predloga ovih standarda, nadamo se da će učesnici u Javnoj diskusiji naročito pažljivo proučiti ove predloge standarda i svojim primedbama doprineti da ovi standardi opravdaju svoj cilj i napore uložene za njihovo sastavljanje.
Slobodan Veriga, docent univerziteta
i STANDARDIZACIJA