JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

u prvom redu na taj način što će se u odgovoru po pojedinim tehničkim dokumentima držati postavljenih rokova. |

Pet slobodnih mesta u Savetu popunjeno je izborom sledećih članova: SSSR, Švajcarska i Nemačka ponovo su izbrani, dok su Bugarska i Južnoafrička Unija prvi put postale članovi Saveta ISO.

Prvog dana zasedanja Generalne skupštine izabran je za novog predsednika ISO za naredni period od tri godine Sir Jehangir Ghandy, potpredsednik Indijske institucije za standardizaciju. Sir Jehangir a poznat je na međunarodnom području standardizacije kroz njegovo učešće na raznim ISO-zasedanjima. Na zasedanjima tehničkih komiteta u NEW DELHI-u učestvovalo je oko 300 inostranih ı oko 200 indijskih delegata.

+ Glavna zasluga za ovo dobro organizovano i uspelo zasedanje pripada dr Lal Vermanu, direktoru Indijske institucije za standarde — ISI, koji je za njegove uspele radove i od Međunarodnog udruženja inženjera standardizera odlikovan zlatnom medaljom.

Na kraju zasedanja Generalne skupštine šef Sovjetske delegacije uputio je svima zemljama člani-

cama ISO srdačan poziv da uzmu učešće na sledećem Generalnom zasedanju ISO — 1967. godine u Moskvi.

Zasedanje Tehničkog komiteta ISO/TC 17— Čelik

(Sekretarijat: Velika Britanija) Osmo zasedanje

1. Osmo plenarno zasedanje ISO/TC 17 — Čelik, održano je u NEW DELHI-u od 14. do 18. novembra 1964. godine. Prisustvovalo je približno 80 delegata iz 20 zemalja pod predsedništvom g. G. Westona, pomoćnika direktora Britanske institucije za standarde.

2. Komitet je ođobrio dokumenta koja obuhvataju hemijske analize, mehanička ispitivanja, čelične profile (nosače), kaljive i temperovane čelike, i 1 hrom i 0,5% molibden-čelike. U prilogu odobrenja data su dokumenta za Jominy probu i za određivanje veličine austenitičnog zrna. Dalje, odobrena su dokumenta za ravnokrake i raznokrake ugaonike.

3. Postignut je sporazum za metode transformisanja izvesnih specifikacija Međunarodne železničke unije (UIC), naime, onih koje se odnose na točkove, obruče i osovine, u ISO preporuke.

4. Dogovoreno je da dalji rad komiteta treba da obuhvati produženje metoda ispitivanja na zamor, ispitivanje tvrdoće i druge metode ispitivanja koja nisu ni mehanička, ni hemijska.

5. Predloženo je da se sledeći plenarni sastanak komiteta održi u Moskvi 1967. godine.

Turneja po Indiji (Bharat Darshan)

Po završenom zasedanju tehničkih komiteta ı Generalne skupštine u NEW DELHI-u, izvestan broj delegata krenuo je na stručnu ekskurziju u industrijske centre u jugoistočnim oblastima Indije.

Pravac puta na ovoj ekskurziji bio je New Delhi—- Varanasi — Jamshedpur— Calcuta — Bhuba—neswar — Visakhapatnam — Madras— Bangalore — Bombay. U ovim mestima delegati su posetili:

— u Varanasiu — fabriku svilenih tkanina;

— u Jamshedpuru — čuvenu Željezaru i čeličane TATA (TISCO), čiji godišnji kapacitet dostiže oko 2000 000 tona čeličnih proizvoda; zatim fabriku mašina i lokomotiva (TELCO); fabriku kamiona

(MERCEDES-BENZ) i fabriku kablova;

— u Kalkuti — poznatu fabriku šivaćih mašina — USHA i električnih ventilatora;

— u Visakhapatnamu — veliko Hindusko brodogradilište;

— u Madrasu — veliku fabriku vagona, kapaciteta od oko 600 putničkih vagona godišnje;

— u Bangaloru — veliku Hindusku fabriku mašina alatki (HMT) i vrlo razvijenu fabriku satova;

— u Bombayu — farme mlečne kolonije, podignute uz pomoć organizacije UNICEF.

Ekskurziju je organizovala Indijska ustanova za standardizaciju ISI —- i istom su neposredno i vrlo uspešno rukovodili pom. direktora dr A. N. GOSH i oficir u spec. služni P. Li KUMAR i dr. službenici ISI. U svim fabrikama zapažena je dobra organizacija i kvalitet proizvodnje i besprekoran red na svim radnim mestima, čak i u najtežim pogonima.

Na osnovu stečenih utisaka može se reći da Indija intenzivno podiže svoju industriju.

S. T. Vitorović