JUS standardizacija

MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA U OBLASTI KOTRLJAJNIH LEŽAJA

ISO/TC4 — Tehnički komitet za kotrljajne ležaje, Međunarodne organizacije za standarđizaciju (ISO), održao je svoje X plenarno zasedanje u Hagu, Holandija, od 17. do 21. maja 1965. godine. Prvo zasedanje ovog komiteta održano je bilo u Parizu 1949. godine. Od tada se komitet sastajao otprilike svake druge godine, redom u Njujorku, Geteborgu, Madridu, Beču, Napulju, Berlinu, Turinu i Londonu. Sekretarijat ovog veoma aktivnog komiteta drži Švedska nacionalna organizacija za standardizaciju (Sveriges Standardisierungskommission, Stockholm). Ovaj komitet je do sada doneo 11 međunarodnih preporuka i 19 pred· loga preporuka, a izdao 486 dokumenata i doneo 351 rezoluciju plenuma.

U ovoj godini, od ukupno 50 zemalja-članica ISO, u ovom. komitetu je začlanjeno 18 zemalja kao članovi P (aktivni) i 13 zemalja kao članovi O (posmatrači). Na desetom zasedanju učestvovalo je oko 80 delegata iz 16 zemalja i to: Austrije, Čehoslovačke, Francuske, Holandije, Italije, Japana, Jugoslavije, Nemačke, Mađarske. Poljske, Rumunije, Sjedinjenih Država Amerike, Španije. Švajcarske, Švedske i Velike Britanije.

Komitet se sastoji iz 1 potkomiteta i deset radnih grupa. U toku sedmice koja je prethodila zasedanju, u Hagu su održani sastanci sedam radnih grupa radi proučavanja i pripreme materijala iza plenarno zasedanje. Zasedanje je održano u antičkoj dvorani Rolzaal u Binenhofu, sagrađenom još u XIII veku. Plenarni sastanak je otvorio N. W. Welleman, pomoćnih direktora Nederlands Normalizatie-Instituut-a. Za predsednika zasedanja iednoglasno je izabran M. A. Hoppe. šef-inženjer odeljenja standardizačije SKF., Geteborg, Švedska.

Na početku zasedanja su predstavnici potkomiteta i svih radnih grupa podneli izveštaje plenumu, a svim delegatima su razdeljene rezolucije donete na sastancima potkomiteta i radnih grupa, ukupno 71 rezolucija po raznim tekućim pitanjima. .

U toku zasedanja razdeljen je dokumenat sa primedbama Sovjetskog Saveza na pitanja stavljena na dnevni red, pošto sovjetska delegacija nije bila prisutna. }

Plenum je doneo 36 novih rezolucija ISO/TC4. Komitet je na ovom zasedanju postigao znatan napredak u pripremanju međunarodnih preporuka za dimenzije, tolerancije i moć nošenja kotrljajnih ležaja za vazduhoplovne konstrukcije, kao i za unutrašnji zazor cilindričnovaljčanih ležaja. Korisni rezultati su dobiveni u pogledu karakteristika od kojih zavisi zamenljivost koničnovaljčanih ležaja. Razlike u praksi u pojedinim zemljama bile su uzrok dugim diskusijama o novijim radovima komiteta, kao što su standardizacija u oblasti igličastih ležaja, ležaja za instrumente i kuglica za kotrljajne ležaje. Za proučavanje tipova ležaja za potrebe poljoprivrednih mašina obrazovana je nova radna grupa. Nastavljen je rad na pripremi terminologije iz oblasti kotrljajnih ležaja. Povodom predloga preporuke o prijemnim uslovima kotrljajnih ležaja za potrebe železnica, čije donošenje traži Međunarodna železnička unija (UIC), razvila se veoma duga diskusija, ali je najzad ipak usvojeno da se sa predlogom postupi prema normalnoj proceduri za predloge ISO-preporuka,„ uz izmenu da se funkcionisanje ležaja ispituje metodom prema sporazumu između isporučioca i kupca a, osim toga, da se od Saveta ISO pribavi mišljenje da li ovaj predlog potpada u nadležnost Komiteta ISO/TC4.

Kao budući rad predviđa se priprema gabaritnih mera i tolerancija za sve klase kotrljajnih ležaja reda prečnika 7, zatim tolerancija za unutrašnji zazor dvorednih podešljivih kugličnih ležaja, i najzad, metričkih dimenzija i tolerancija za navrtke koje se koriste u primeni kotrljajnih ležaja. Nastaviće se sa proučavanjem vibracija kotrljajnih ležaja u saradnji sa ISO/TC4 108 — Mehanički udari i vibracije.

Na kraju je Komitet izrazio zahvalnost za dugogodišnji doprinos u radu TC4 renomiranom stručnjaku dr A. Palmgrenu, koji odlazi u penziju. Odlučeno je da se iduće zasedanje održi u maju 1967, a da se o mestu sastanka konsultuju zemlje-članice (pozive je komitet dobio od Japana i Mađarske).