JUS standardizacija

77 ny „0, a pa 0 NIP! KC" 0 gr re a wI}<= Li LN, Nai

STANDARDIZACIJA | | 15 apunu LL “UNA A A AAA AAA AUUULULULUULLUJULULU1IqULJULqd{o{uwk|17]TTTTTČ–ŠI" " _"""zEC_ __--_-- iy Mešavina »plovčije, guščije i živinsko perje« sadrži najmanje 50 %, težinski perja vodenih ptica. Industrijsko perje. Perje koje je seckano, lomljeno, češljano ili mleveno mehaničkim postupkom. Živinsko perje. Perje kopnenih ptica — pilića, ćurki itd. Živinsko perje može da sadrži do 50 % drugog perja. Rebro (u perju). Gruba pera iz krila i repa, svih dužina. Smaknuto perje. Perje smaknuto sa rebara ali neraščešljano u vlakno. Perje vodenih ptica. Perje vodenih ptica — plovaka, gusaka, labudova. Može da sadrži 10 “ drugog perja. . Pletena roba Roba dobivena pletenjem samo jednom serijom pređe ili konca (osnovom ili potkom) mesto dvema, kao što je slučaj pri tkanju. Pranje.. .. 1) Postupak kojim se odstranjuju prirodne masnoće i priljavština iz vune.

. 2) Postupak čišćenja novih tkanina.

Prani materijal za punjenje Materijal za punjenje dobiven od jednog od nabrojanih materijala, u oblikovanom ili neoblikovanom stanju, koji je opran sa dođatkom ili bez dodatka deterdženata u uređaju za pranje sa mehaničkim gnječenjem radi odstranjenja prašine, zatim ispran čistom vodom: a a) materijal dobiven potpuno ili delimično od novih ili starih nekidanih tekstilnih otpadaka, predenih, tkanih ili pletenih;

b) otpadaka od pređe, konca, karda ili drugih vrsta otpadaka;

c) jutanih otpadaka svih vrsta, pamučnog vlakna u rastresitom stanju, pamučni odpaci iz valjaonica i pamučne Yate,

d) mešavine gore navedenih materijala.

Pređa Nit neođređene dužine od vlakana povezanih predenjem ili nit od određenog broja filamenata. } g S Sadržai hlora Količina rastvorljivih hlorida u materijalu za punjenje, izražena kao delovi na 100 000. Skup vlakana Konglomerat zamršenih vlakana, dobiven tokom raznih mašinskih postupaka.

Skup vlakana iz krpa. Skup vlakana, dobiven delimično ili isključivo kidanjem predenog, tkanog, pletenog ili valjanog materijala, starog ili novog. Ne odnosi se na skup vlakana dobivenih posle postupaka pranja, valjanja ili dorade 100 %-no novih tkanih, pletenih ili valjanih tkanina. Seno · Sušeno i konzervisano seno bez prašine, čičaka, stabljika i drugih stranih sastojaka. Sadržaj sapuna i ulja Pri ispitivanju čistoće materijala za punjenje »uljeć predstavlja materiju dobivenu ekstrakcijom petroletrom, a »sapun« materiju dobivenu ekstrakcijom etilalkoholom ; posle ekstrakcije ulja. Sisal. . Vlakno dobiveno iz lišla Agava sisalana. Slama Stabljike žitarica: žita, ječma, pirinča i sl. Tkanina Tkanina dobivena postupkom tkanja. Uzorak Osnovni skup. Skup jednorodnih primeraka koji se posmatra. i Laboratorijski uzorak. Deo materijala uzet iz osnoynog skupa, tako da " predstavlja karakteristike vlakana, dovoljno mali da se njime može sa lakoćom rukovati u laboratotiji. Uzorak. Deo materijala uzet iz laboratorijskog uzorka tako da reprezentativno predstavlja karakteristike materijala, dovolino mali da se iz njega sa lakoćom mogu uzimati epruvete. Epruveta. Deo materijala uzet iz uzorka koji se stavlja u uređaj za ispitivanje radi utvrđivanja neke osobine. | Upotrebljavan Odnosi se na materijal koji je već upotrebljavan kao materijal za punjenje. Takav se materijal, ako je ponovo čišćen, označava kao »ponovno Čišćen«. V Kardiranie ~ Dovođenje zamršene;ili isprepletene mase vlakana u tanku filmsku traku pomoću dve priljubljene površine presvučene oštrim iglama, koje su u stalnom pokretu. Vlakno Jedinica materije čije su karakteristike savitljivost, finoća i visok odnos dužina /debljina. Ispred reči vlakno uvek se stavlja iizvor, odnosno vrsta: životinjsko, biljno, pamučno itd. Valjanje tkanina Prvi postupak pri dorađi vunenih tkanina, izveden u uređaju za valjanje pomoću sapuna, alkalija ili kiselina, pritiska i trenja. Ovim postupkom se smanjuje površina tkanine i tkanini daje vlaknast izgled. Viskozni materijal za punjenje Sastoji se iz filamenata ili vlakana dobivenih iz rastvora Na — celuloznih ksantogenata. Vuna Vlakna ovaca, jagnjadi, kamila, lama, koza i zečeva. Svaka vrsta vune, sem OVčije, mora da nosi oznaku porekla. Vuneni materijal za punjenje. Sastoji se isključivo od nove vune koja je prošla samo kroz postupak pranja. Tu ne spadaju otpaci vune dobiveni tokom pranja vune za druge svrhe.

(3

paoDUFCDugugvgp{awuw. uuuuNNNUULJLLUULLUUUJLUL=1oR1"""ZMAuieuiurizrjIezdrrU"TTTT '"F_Tr— C"CTŽZ«Č(ZćČOKZBiirr |—|ı