JUS standardizacija
- 4) L :: Tr i – AZ i, imaa: | < 4 MN i -7 10 . | : :: _ STANDARDIZACIJA Si j E ~ · DK 62132 | TT |T mmm –— — –D–>č = ––D r- —7—15.- Gi – --K— | TINJAVI STARTER + Predlog br, 6088 ROME redlog br. ZA FLUORESCENTNE CEVI N.L4.030 { - Tehnički uslovi : — _—–J —: e,CsCC –H–Ž– đ–– e o—– ——— ——–-_______________________ _____ Krajnji rok za primedbe: 1. april 1966.
Predlog je u skladu sa publikacijom TEC br. 155, izdanje 1963.
1 Predmet standarda
LO Ovaj standard propisuje tehničke uslove za tinjave startere za fluorescentne cevi i postupke ispitivanja kojima se utvrđuju kvalitet i zamenljivost startera i to kako jedne posebne partije startera, tako i ispitivanje tipa.
12 Standard se odnosi na glavne tipove tinjavih startera za fluorescentne cevi sa predgrevanom katodom, snage od 20 do 80 W i primenjuje se zajedno sa standardima za fluorescentne cevi, JUS N.L4. 003, i standardima za balaste — JUS N.LA4.110.
Ž Definicije
2. Starter je naprava koja se razlikuje od ručne sklopke i ima zađatak da zatvara i otvara strujno kolo predgrevanja fluorescentne cevi sa ciljem da cev startuje.
2.2 Tinjavi starter je starter čije delovanje zavisi od tinjavog pražnjenja u gasovitoj atmosferi.
0. Napon zatvaranja je najniži napon na stezaljkama startera pod kojim se uspostavlja kontakt.
2.4 Neaktivna cev je cev čija je jedna katoda (ili obe) lišena emitujućeg materijala, iako ni jedna od njih nije prekinuta.
3 Oznake
381 Starteri moraju imati sledeće podatke, koji su na njima označeni čitko i trajno:
— naziv ili znak proizvođača, — tip ili pozivanje na katalog proizvođača, .
0 Drugi korisni podaci, npr. strujno kolo i cev za koju se starter primenjuje, a nekad i nazivan napon startera, treba da su označeni na starteru ili da se mogu naći u katalogu proizvođača.
4 Uslovi i ispitivanja mehaničkih i fizičkih karakteristika 4.1 Ispitivanje tipa
4.11 Količina za ispitivanje tipa sastoji se od 5 startera. 4.12 Uslovi usvajanja Treba smatrati da tip startera zadovoljava uslove ove tačke ako svih pet startera zadovolje ispitivanja propisana u tačkama 4.13 do 4.18. 4.13 Otpor izolacije posle vlaženja | Neposredno posle vlaženja od 2 X 24 sata u komori sa relativnom vlažnošću od 91 do 95% i na temperaturi između 20 i 27 "C, sa tolerancijama —+ 1 "C, otpor izolacije između delova pod naponom i metalne kutije startera ne sme biti manji od 2 megoma, izmeren 1 minutu posle priključenja jednosmernog napona od 500 V. Ako je kutija od izolacionog materijala, onda je treba obložiti metalnom folijom i zadovoljiti prethodne uslove, priključujući napon između metalne folije i delova pod naponom. Pre no što se pristupi vlaženju starter treba držati najmanje 4 sata na temperaturi koja se od temperature u vlažnoj | komori ne razlikuje više od 2 "C. Ćć 4.14 Dielektrička čvrstoća Neposredno posle merenja izolacije starter treba 1 minutu da izdrži sinusoidan naizmeničan napon od 1500 V (efektivna vrednost), koji se priključuje između istih delova, kao što je određeno u tač. 4.13. 4.15 Mere Mere startera treba da su u sklađu sa odredbama JUS N.LA.031. Ispravnost se proverava graničnim merilima. 4.16 Otpornost prema uvijanju Starter treba da izdrži obrtni momenat od 0,6 Nm koji dejstvuje na vrhu kutije dok su čepovi učvršćeni. Obrtni momenat ne treba primeniti naglo. 4.17 Mehanička čvrstoća. Starteri treba da izdrže 100 padova sa visine od 50 cm na čeličnu ploču debljine 3 mm, brzinom od 10 padova na minutu. U toku ispitivanja na starterima ne smeju nastati oštećenja kc Ja bi uticala na njihovu sigurncst. Naprava za ispitivanje propisana je u JUS N.A5.042.