JUS standardizacija

Inž. F. Kirigin

POTREBA ZA PROŠIRENJEM ASORTIMANA ULJA ZA LOŽENJE, DONOŠENJEM NOVIH I REVIZIJOM NEKIH POSTOJEĆIH JUGOSLOVENSKIH STANDARDA

KAKAV JE ASORTIMAN ULJA ZA LOŽENJE POTREBAN ZA BRODARSTVO, INDUSTRIJU I DOMAĆINSTVA

Jugoslovenski standardi za loživo ulje doneseni su pre deset godina, osim jednog dopunskog 1962. · godine; u tom razdoblju je potrošnja ove grupe proizvoda porasla za 400%. Težnja je da se i u budućnosti ta potrošnja poveća. Proširenje primjene, uvođenje novih oblika potrošnje i novih uređaja koji troše loživo ulje, postavlja i nove zahtjeve u pogledu kvaliteta. Dok je prije deset godina postojeći asortiman (v. tablicu 1.) mogao zadovoljiti većinu potreba, danas to više ne može; raznolikost primjene zahtjeva široki asortiman pa Je zato potrebno, bez obzira što to stvara kod proizvođača manipulativne poteškoće, da se stavi na tržište dovoljan broj produkata koji se međusobno razlikuju po nekim karakteristikama, iako svi spadaju u grupu loživih ulja.

Ovdje će biti predložen asortiman loživih ulja koji bi odgovarao većini današnjih potreba i koji bi popunio praznine koje sada postoje za već standardizovane produkte ove vrste, po JUS-u.

Kad se govori.o specifikacijama ulja za loženje treba ove dijeliti u dvije velike grupe i to: na loživa ulja koja se upotrebljavaju za bunker-brodove i na sva ostala loživa ulja. Razlog j je tome taj što se loživa ulja namjenjena bunkeru treba da prilagode međunarodnim specifikacijama i uzancama kako bi ovi pro-* dukti bili prihvatljivi i od strane brodova koji se bunkeruju u našim lukama. Kod ostalih loživih ulja ostaje otvorena mogućnost da se izgradi vlastiti sistem klasifikacije prilagođen našim potrebama, a po principima izgrađenim po JUS-u.

I Ulja za loženje za bunker-brodove

S obzirom na činjenicu da se često (opravdano i neopravdano) zamjenjuju goriva namijenjena loženju ı ona namijenjena pogonu dizel-motora na brodovima, navesti ćemo, radi potpunosti, cijeli asortiman koji se obično prodaje na bunkerskim stanicama. U međunarodnoj praksi uobičajeni su slijedeći nazivi goriva za bunker brodove:

a) Ulje za loženje pod kotlovima

Rezidualno ulje za loženje, tJ. ono koje je sastavljeno od ostataka destilacije sirove nafte, a namijenjeno je loženju pod kotlovima za proizvodnju pare za turbine i za parne strojeve. Ovo ulje nalazimo na bunkerskim stanicama pod slijedećim imenima:

Bunker Fuel Oil, Marine Fuel Oil, Boiler Fuel, Bunker C Fuel, Heavy Fuel Oil, Number 6 Fuel, Residual Fuel Oil, Topočni mazut, Flotski mazut.

lako specifikacije za ovo loživo ulje dozvoljavaju viskozitet do 300" Saybolt Furol, na 122 *F (ASTM-D 396-GIT), uobičajeno je da za pomorstvo viskozitet ne pređe granicu od 3500” Redwooda, na 100 *F.

U lukama zapadne hemisfere ovo ložulje ima viskozitet ispod 175” Saybolt Furol, na 122 "F, sadržaj sumpora ispod 3%. U istočnoj hemisferi je sadržaj sumpora nešto veći od 4%, ali je viskozitet znatno niži (u većini luka Bliskog Istoka viskozitet ne prelazi 1000” Redwood, na 100 ?F, ali nema garancije da će isporučeno ložulje imati uvijek ta svojstva).

Ako se ima u vidu da loživo ulje »Bunker Fuel Oil« predstavlja masovnu proizvodnju koja se ne može ograničiti propisivanjem strožijih uslova za kvalitet, razumljivo Je da se ovo ložulje ne smije naprosto upotrebljavati za pogon dizel-motora, čak ni onih koji dozvoljavaju upotrebu viskoznijih loživih ulja.

Dok se za ložulje za kotlove, općenito, propisuje samo viskozitet, plamište i onečišćenja (voda i talog), za ložulja namijenjena pogonu dizel-motora zahtijeva se, osim gornjeg, još i ograničenje u pogledu