JUS standardizacija
Igor ČATIĆ i Janoš BUHTA
OBRAZLOŽENJE UZ PRIJEDLOG STANDARDA »TFOLERANCIJE DUŽINSKIH MERA I OBLIKA ZA PROIZVODE OD PLASTIČNIH MASAx« JUS G.A1.500
Za prerađivače plastičnih masa od izuzetnog je značaja donošenje standarda »Tolerancije dužinskih mera i oblika za proizvode od plastičnih masa« JUS G.A1.500.
Predloženi standard trebalo bi da omogući da se izbegnu danas vrlo česti nesporazumi između konstruktora izrađevina, prerađivača plastičnih masa i krajnjeg korisnika gotovog proizvoda.
Broj prerađivača poliplasta kod nas nije mali, posebno ako se broju prerađivača u društvenom sektoru pribroje i prerađivači privatnog sektora. Međutim, još je uvijek mali broj konstruktora izrađevina koji se bave isključivo konstrukcijom proizvoda iz poliplasta.
Velika većina konstruktora prije nego što je započela rad na konstrukciji proizvoda iz plastičnih masa konstruirala je proizvode iz metala. Kao jedna od najvećih poteškoća pri prijelazu na novo područje je svakako i zadržavanje uobičajenog načina označavanja tolerancije po sistemu ISA. Stoga se u crtežima proizvoda traže tolerancije koje nije moguće postići postupcima kalupljenja.
Predviđeni standard stoga ima osnovni zadatak da omogući konstruktoru proizvoda da odredi tolerancije koje se mogu postići primjenom određenog tipa poliplasta i određenim postupkom kalupljenja.
Razvojni put izrade prijedloga standarda
Kao osnova za rad na ovom standardu poslužila su četiri osnovna izvora. Izrađena Je usporedbena studija stranih standarda (1) i analizirane su prednosti i nedostaci tih standarda. Izrađen Je i prvi nacrt prijedloga (2) standarda. U usporedbenoj studiji (1) navedeno Je da je najegzaktnija podloga za pravilno određivanje tolerancija, određivanje tolerancija na temelju raspona skupljanja, kao što je to korišteno u (3). Ova ideja izvrsno se uklapala u osnovne postavke teorije dopuštenih odstupanja A. Đuraševića (4), koja promatra mjeru proizvoda kao slučajnu varijablu.
Na temelju tih postavki bilo je moguće pristupiti izradi prijedloga standarda.
Osnove standarda
Kao osnova veličine tolerancija uzet je raspon skupljanja poliplasta koji se promatra kao slučajna varijabla tokom proizvodnje.
Ovako odabrani osnov za izračunavanje veličina tolerancija omogućava da se vrlo tačno za svak pojedini tip poliplasta odredi skupina skupljanja. Stoga se nigdje u standardu ne navode podaci o rasponima skupljanja za pojedini poliplast, već taj podatak mora staviti na raspolaganje proizvođač osnovne sirovine, mjerenjem skupljanja na standardnoj epruveti.
Zavisno o veličini raspona skupljanja, određeno je 8 osnovnih grupa tačnosti koje su označene slovnim simbolima A—H. Vrijednosti tolerancija proračunavaju se pomoću jednadžbe pravca T=kL—+g
Vrijednosti koeficijenata Ak i g određene su na temelju podataka iz odgovarajućeg švedskog standarda, s tim da su vrijednosti koeficijenata povišene za jedno mjesto u standardnom redu brojeva R 10 (npr. umjesto k = 0,0020 odabrano je h = 0,0025).
Vrijednosti tolerancija koje se proračunaju na temelju navedene jednadžbe, mogu se postići pravilno vođenim tehnološkim postupkom uz primjenu kalupa zadovoljavajuće tačnosti. Navedena vrijednost tolerancija vrijedi za 99,73% izrađevina, što znači da će od 1000 proizvoda 3 biti izvan granica predviđenih tolerancijom. |
Viši stepeni tačnosti izrađevine mogu se postići odabiranjem iz osnovnog skupa dobivenog izradom.
Preporučuje se konstruktorima izrađevina da koriste, kako osnovnu skupinu tačnosti, tako i povišene stupnjeve tačnosti samo za proizvode velike i najveće preciznosti. U svim drugim slučajevima poželjno je koristiti vrijednosti iz osnovnih skupina višeg slovnog simbola. | j
Upozorava se na činjenicu da su tolerancije u ovom slučaju mjera stabilnosti proizvodnog postupka, i da se stabilnosti postupka mora posvetiti posebna pažnja. -