JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

1

8.2

9:2

9.5

9.4

Povezivanje sa drvgim standardima

U standardu moraju biti navedeni svi oni stanđardi koji su korisniku stanđarđa potrebni radi primene. To citiranje treba vršiti rečima:

»mora odgovarati standardu JUS...« ili »prema JUS...« ili »... u sklađu sa JUS...«.

Pored toga, može biti korisno da se korisnik standarda samo upozori na neke druge stanđarđe. U tom slučaju se upozorenje vrši rečima: »vidi JUS...«. Prilikom citiranja drugih standarda treba navesti samo oznaku standarda.

Na kraju standarda moraju biti nabrojani svi standarđi koji su u tekstu spcmenuti ili na čije postojanje korisnika standarda treba upozoriti iz drugih razloga. U tom cilju se stavlja tekst: »Veza sa drugim standardima:«, a ispod toga se nabroje svi ti stanđardi, stavljajući prvo oznaku, a zatim pun naziv svakog standarda«.

Ako je naziv sastavljen iz više delova, može se, prema okolnostima, navesti bilo ceo naziv, bilo samo njegov glavni deo. Ako stanđardi koje bi trebalo citirati nisu još izdati, ili se nalaze u reviziji a potrebno je da se korisnici upozore da će takvi standardi biti izdati, onda prilikom citiranja treba staviti primedbu »(u pripremi) ili »(u reviziji)ć.

Ako još ne postoji predlog takvog standarda, treba staviti samo oznaku JUS bez broja, a ispred toga, umesto naziva, treba staviti kratak sadržaj, na primer:

»Ispitivanje varivosti vrši se po odredbama standarda o ispitivanju varivosti JUS... (u pripremi)«.

Kada je to, u izuzetnim slučajevima, neophodno, ovde se citiraju i strani standardi koji su potrebni radi pravilne primene ili boljeg razumevanja standarda.

Razne smernice za redakciju Upotreba bezličnog oblika

U izlaganju postupaka (npr. o ispitivanju kvaliteta i sl.) treba uvek upotrebiti bezličan oblik sadašnjeg vremena (npr. »odmeri se 5 g uzorka«).

Upotreba oznaka za veličine

Za svaku veličinu koja se pojavljuje na slikama, u tabelama ili obrascima, treba koristiti prikladnu slovnu oznaku. Za veličine za koje su posebnim standardima utvrđene oznake, treba koristiti te oznake. Kao oznake se koriste mala i velika slova latinice, a po potrebi i grčka slova.

U dužim standardima, ako se neke veličine više puta ponavljaju, celishodno je dati pregled tih veličina u uvodnom delu standarda (iza odeljaka »Predmet standarda« i »Definicijeć; eventualno u odeljku »Definicije«). Za veličine koje se ne ponavljaju korisnije je dati objašnjenje i oznaku tamo gde se one pojavljuju u tekstu.

Oznake veličina se štampaju kurzivom, dok se oznake jedinica štampaju obično (uspravno). Obično se štampaju takođe nazivi trigonometrijskih funkcija (sin, cos, itd.), a takođe oznaka log.

U zaglavljima tabela treba koristiti oznake veličina; izuzetno, radi lakšeg korišćenja tabela mogu se stavljati i nazivi veličina.

Korišćenje obrazaca (formula)

Gde god to može doprineti kratkoći i jasnoći izražavanja, naročito za objašnjenje međusobnog odnosa raznih veličina, treba koristiti matematske obrasce. U obrascima treba veličine označavati slovima (ne ispisivati nazive veličina). Ispod obrasca treba dati objašnjenje značenja upotrebljenih slovnih oznaka i navesti jedinicu u kojoj se odnosna veličina izražava u obrascu. Tako isto, treba navesti i jedinicu u kojoj se dobija veličina izračunata po navedenom obrascu, npr.: »Smicajna čvrstoća se izračunava po obrascu:

2·Fm

ar. d?

1Tim=

gde je:

Tm — Smicajna čvrstoća, u kp/mm?,

Fm — najveća izmerena zatezna sila u toku opita, u kp,

d „—/ izmereni prečnik zakovice pre ispitivanja (srednja vrednost iz dva unakrsna merenja), u mm.

Sadržaj standarda

Ako standard sadrži najmanje 8 štampanih stranica i ako je to radi lakšeg korišćenja standarda potrebno, treba na 1. strani standarda, ispred 1. tačke teksta standarda uvrstiti odeljak »Sadržaj« u kome su nabrojani brojevi i naslovi pojedinih odeljaka i, po potrebi, pododeljaka standarda kao i pripadajući redni brojevi strana. Sadržaj ne treba da bude rasčlanjen više nego što je neophodno za preglednost standarda.