JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA :

II –IJ–- O O O O U OU U a U OU m UL Cm „OL _____ | 7 2

8.2

9.1

9.2

Ako se upotrebljava specijalan uređaj za određivanje gramature, koji je opisan u tač. 4.2, stav drugi, onda se gramatura dobiva primenom sledećeg obrasca:

,

OGI xX' A

gde je:

X = gramatura, u g/m?,

X" = pročitana gramatura epruvete, u g/m?,

A” = površina epruvete za koju je uređaj baždaren, u cm?, A = površina vagane epruvete, u cm?.

Za utvrđivanje gramature čitave isporučene partije jedne vrste papira, treba izračunati srednju vrednost dđobivenih rezultata.

Zapisnik o ispitivanju

U zapisniku o ispitivanju navode se sledeći podaci:

— srednja vrednost dobivenih rezultata za gramaturu,

— broj ispitivanja,

— standardna devijacija.

Preporučuje se da se u zapisniku navede i tačnost srednje vrednosti (granice pouzdanosti), na nivou 95 % verovatnoće.

Ukoliko uslovi za određivanje gramature po ovom standardu nisu potpuno ispunjeni, to treba u zapisniku o ispitivanju navesti, ukoliko je to potrebno.

Ukoliko su epruvete uzete sa više mesta, a ne samo s jednog, u odnosu na širinu kotura ili lista, a zahteva se obaveštenje o variranju gramature papira od jednog do drugog kraja, po širini kotura, odnosno lista, tj. s krajeva i iz sredine, onda podatak iz tač. 9.i treba navesti u zapisniku, posebno za svaki položaj, odnosno mesto, po širini kotura ili lista,

Uz predlog br. 7348

Ovaj predlog standarda izrađen je u Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju uz saradnju Instituta za celulozo in papir iz Ljubljane, koji je predlog dopunio i izvršio stručnu redakciju.

Predlog je rađen na osnovu preporuke Međunarodne organizacije za standardizaciju — ISO/R 536, januar 1967.

godine — i u njemu su u potpunosti zastupljene sve karakteristike koje predstavljaju važne i osnovne elemente za standardno određivanje gramature papira.

Važno je napomenuti, u cilju informacije zainteresovanih, da su navedenu preporuku, ISO/R. 536, usvojile 31 zemlja sveta (članice ISO-a) od kojih 19 zemalja Evrope, među kojima je i naša zemlja, i 12 zemalja: — Južne Amerike (4), Australije (1), Severne Amerike (1), Azije (2) i Afrike (4).

ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI GRAĐEVINARSTVA

Krajnji rok za dostavljanje primedbi: 1. januar 1968. GONE UL U O u S; OI M eo

Predlog br. 7349 Šupljiblokoyi od gline za međuspratne konstrukcije Modularni-blokovi! Si a OK O u ia JUS B.D1.030

Predlog br. 7350 Metode ispitivanja šupljih blokova od gline za međuspratne konstrukcije „................... JUS B.D8.030

Ove predloge je izradio Jugoslovenski zavod za standardizaciju na osnovu Rešenja JZS-a br. 18—1980 od 21. III 1966. godine, SI. list SFRJ br. 16/66, u vezi odlaganja primene standarda JUS B.D1.030 iz 1965. godine, kao i postavljenih zaključaka Saveta za građevinarstvo Savezne privredne komorc o potrebnoj reviziji i dopuni standarda.

Ovi predlozi su umnoženi i dostavljeni zainteresovanim preduzećima i ustanovama. Interesenti koji predloge nisu dobili mogu se obratiti Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju, Beograd, pošt. fah 933, sa zahtevom da im se predlozi dostave.

1

3