JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
|
7.2
Preporučuje se ispitivanje sprovesti u kapeli. Sva ispitivanja se vrše u sredini bez strujanja vazduha. Ventilator za usisavanje štetnih gasova stavi se u rad neposredno posle ispitivanja, pošto kod nekih materijala može doći do razvijanja otrovnih gasova.
Napomena 1. — Ukoliko se epruveta deformiše pri dejstvu plamena, u toku 60 sekunđe, i plamenik u položaju ispitivanja ne može da dodiruje epruvetu, ispitivanje se ne može sprovesti prema ovom standardu
Napomena 2. — Ukoliko postoji opasnost od stvaranja otrovnih gasova, ispitivanje treba sprovesti u kapeli.
Ocenjivanje rezultata
Prema ponašanju pri gorenju, materijali se razvrstavaju u sleđeće 3 kategorije: Ako je epruveta izgorela ili još gori 15 sekundi posle gašenja plamena spađa u tim zapaljivog materijala i ocenjuje se kao »kategorija O«.
Ako posle gašenja plamena epruveta gori manje od 15 sekundi i zaostaje Jedan deo nesagorele epruvete spada u tim samogasive materije i ocenjuje se kao »kategorija 1«. Ako posle gašenja plamena epruveta ne gori spada u tip nezapaljivog materijala i ocenjuje se kao »kategorija 2«.
Mogući su slučajevi da se sve tri epruvete ne nalaze u istoj kategoriji, u ovakvim slučajevima kao ocena ispitivanja daje se najstrožija kategorija — najveća zapaljivost.
Zapisnik o ispitivanju
U zapisniku o ispitivanju moraju se navesti sledeći podaci:
— potpuna identifikacija ispitivanog proizvođa (tip, poreklo proizvođa i broj šarže), — način pripremanja epruvete,
— đebljina epruvete,
— Ocena rezultata ispitivanja prema tač. 7,
— vreme gorenja u sekundama, najkraće i najduže,
— pojedinačna zapažanja u toku ispitivanja (način paljenja, oblik plamena i boja plamena).