JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA POVODOM PREDLOGA ZA STANDARDIZACIJU BOCA ZA VINO

Modernizacijom podrumskih kapaciteta i prelaskom iz okvira zanatske proizvodnje na savremenu industrijsku proizvodnju vina, vinarstvo naše zemlje sve se više orijentiše poslednjih godina na pakovanje vina (punjenje) u boce. Svi podrumi u našoj zemlji, značajnijeg kapaciteta, u cilju savremenije i bolje opreme vina, kao i zaštite svojih proizvoda, opremljeni su odgovarajućim mašinskim uređajima za poluautomatsko i automatsko punjenje vina u boce.

Prema podacima (nepotpunim) Poslovnog udruženja »Srbijavino«, samo u 1966. godini, napunjeno je preko 45 miliona boca vinom, a u 1967. kao i u narednim godinama očekuje se još veći porast proizvodnje i opremanja vina, tJ. punjenja vina u boce.

Sa porastom proizvodnje pakovanja vina u boce, vrlo oštro se postavilo pitanje odgovarajućih standardnih boca za vino. U proizvodnji pakovanja vina manjeg obima, gde se punjenje vrši isključivo ručno, veliki broj tipova ı veličina boca, međutim, ne dolazi do izražaja, niti stvara neke posebne teškoće proizvodnim organizacijama. Ali, uvođenjem mehanizacije u proces punjenja boca vinom, primenom poluautomatskih i automatskih uređaja za punjenje boca većih kapaciteta, veliki broj raznovrsnih tipova i veličina boca za vino postao je ozbiljan problem i smetnja za proizvodne organizacije u vinarstvu. U takvim okolnostima, kada je trebalo napuniti u jednom poluautomatskom ili automatskom pogonu više hiljada boca raznih oblika i dimenzija dnevno, moralo je doći neminovno do znatnog loma boca, zastoja u procesu punjenja, a samim tim do smanjenja proizvodnje i povećanja troškova punjenja.

Kompleksnim proučavanjem ovoga pitanja, Poslovno udruženje »Srbijavino« moglo je konstatovati da se danas na tržištu u našoj zemlji pojavljuju u preko osam raznih veličina masovnih boca za vino, tipa »Bordo« — od 1/, 0,77 ı 0,5 /, a boca tipa »Butelja« u više od tri veličine, različite po obliku, dužini tela boce i širini otvora grla. Ove razlike su znatne kod pojedinih veličina i tipova boca, i pri poluautomatskom ili automatskom punjenju stvaraju ozbiljne teškoće proizvođačkim vinarskim organizacijama.

Razmatrajući današnju situaciju tehnologije punjenja vina u boce, Poslovno udruženje »Srbijavino« došlo je do zaključka, da svi problemi koji se javljaju kod punionica, tj. organizacija za punjenje boca vinom, uglavnom potiču usled velikog broja tipova i oblika boca za vino u proizvodnji i prometu, i da se rešenje ovog gorućeg problema vinarske grane proizvodnje nalazi Jedino u izboru standardizovanih najracionalnijih tipova boca za vino, kao najmasovnijeg predmeta potrošnje u vinarstvu naše zemlje.

U tom smislu Upravni odbor Poslovnog udruženja »Srbijavino«, doneo je odluku da se izrade predlozi standarda masovnih boca za vino tipa »Bordo« i »Butelja« i da se ti predlozi upute Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju na oformljenje i dalji postupak.

U ovom broju biltena predlozi su objavljeni na javnu diskusiju u vidu anotacije i biće dostavljeni svim zainteresovanim.

ANOTACIJA PREDLOGA STANDARDA IZ OBLASTI STAKLENE AMBALAŽE

Krajnji rok za dostavlianje primedbi: 1. oktobar 1968.

Ovim se stavljaju na javnu diskusiju predlozi jugoslovenskih standarda: Predlog br. 7806 Staklene boce. Boce za vino (Butelja) ........ JUS B.E6.025 Predlog br. 7807 Staklene boce. Boce za vino (Bordo) ........ JUS B.E6.026 Predlog br. 7808 Staklene boce. Grla boca za plutane zapušače,

krunske zatvarače i metalne zatvarače sa navojerripi:g Pr a ag. val. MOO i ena O RASA A Urana JUS B.E6.101

Ove predloge standarda podnelo je Poslovno udruženje za vinogradarstvo i vinarstvo »Srbijavino« iz Beograda.

Posle duževremene diskusije vođene u okviru vinarske proizvodnje o potrebi standardizacije boca za pakovanje vina, Upravni odbor Poslovnog udruženja »Srbijavino&« doneo je odluku da se standardizuju boce za vino masovne potrošnje i uputio gore navedcne predloge Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju da ih razmotri i

preduzme potrebne mere u cilju realizacije, odnosno donošenja jugoslovenskih standarda.

Jugoslovenski zavod za standardizaciju je proučio dostavljene predloge pa Je na osnovu naknadno vođenih razgovora sa predstavnicima Poslovnog udruženja »Srbijavino«, kao glavnog potrošača ovih boca s jedne, i predstavnikom proizvođača ambalažnog stakla »Srpska fabrika stakla«, Paraćin (koja je izradila osnovne crteže za boce — oblici i dimenzije) s druge strane, izvršio izvesne dopune i korekcije u pogledu asortimana veličina i sporazumno utvrdio tekstove predloga koji se stavljaju na Javnu diskusiju. Izlaganje materije je usaglašeno sa usvojenim principima za izradu i donošenje jugoslovenskih standarda i odredbama Zakona o jugoslovenskim standardima .