JUS standardizacija

SARADNJA JUGOSLOVENSKOG ZAVODA ZA STANDARDIZACIJU SA MEĐUNARODNIM ORGANIZACIJAMA ZA STANDARDIZACIJU I PREGLED PRIMENE STANDARDA TiH ORGANIZACIJA U JUGOSLOVENSKIM STANDARDIMA (SKRAĆENA INFORMACIJA)

Sa posleratnim porastom razvoja industrije i privrede zemalja u svetu, a time i potreba za međusobnom razmenom dobara, dovelo je poslednjih godina do naglog razvoja standardizacije u svim zemljama kao jednog od moćnih sredstava za unapređenje njihove privrede. S tim u vezi, zemlje sve više poklanjaju pažnju saradnji na polju međunarodne standardizacije tako da se, naročito poslednjih nekoliko godina, aktivnost međunarodnih organizacija za standardizaciju, odnosno zemalja članica, snažno razvija.

izvanredan razvoj u industrijalizaciji naše zemlje u periodu posle II svetskog rata postavlja sve oštrije zahteve za što obimnijim učešćem Jugoslavije u međunarodnoj razmeni dobara, a time i zadatak pred Jugoslovensku standardizaciju za učvršćivanjem i proširivanjem njenog delovanja na polju međunarodne

standardizacije.

Jugoslovenski zavod za standardizaciju je učlanjen u ime naše zemlje u Međunarodnoj organizaciji za standardizaciju (ISO), Međunarodnoj elektrotehničkoj komisiji (IEC) — vezu sa ovom međunarodnom organizacijom održava u ime SFRJ Jugoslovenski elektrotehnički komitet (JEK) preko Jugoslovenskog zavoda za standardizaciju, sarađuje u Međunarodnoj komisiji za propise u vezi usvajanja elektrotehničkog materijala (CEE) preko Jugoslovenskog elektrotehničkog komiteta koji je učlanjen u ovoj organizaciji, održava kontakte sa Međunarodnom železničkom unijom (UIC) preko Zajednice jugoslovenskih železnica koja je član ove unije i u okviru Evropske ekonomske komisije (ECE) — regionalne organizacije Evropske ekonomske komisije, učestvuje u radnim grupama koje obrađuju probleme standardizacije onih grana privrede koje su od posebnog interesa za našu zemlju. Te radne grupe su:

— Za standardizaciju voća i povrća, Komitet za poljoprivredu,

— 74 standardizaciju drvene ambalaže za voće i povrće (za transport lakokvarljivih proizvoda), Komitet za transport. ;

Jugoslovenski zavod za standardizaciju održava kontakte i sa svim inostranim nacionalnim institucijama za standardizaciju — članicama Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) i putem međusobne razmene sa njima dobija sve inostrane standarde, 'kataloge i periodične časopise iz oblasti standardizacije. Osim toga, Zavod vrši prepisku sa ovim institucijama u cilju razmcne ideja i mišljenja po raznim pitanjima standardizacije.

Rad Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) sastoji se u usklađivanju nacionalnih standarda donošenjem međunarodnih preporuka u cilju uprošćavanja i unapređenja međunarodne razmene dobara i boljeg i lakšeg sporazumevanja na međunarodnom planu. Aktivnost ove međunarodne organizacije je u stalnom usponu, u njoj je do sada učlanjeno 56 zemalja sa svih kontinenata sveta, po principu da svaku zemlju predstavlja njena nacionalna organizacija za standardizaciju.

Glavni nosioci stručne aktivnosti su tehnički komiteti i njihovi potkomiteti i radne grupe. ISO ima do sada 125 tehničkih komiteta i 155 potkomiteta — a svake godine, u cilju obrade novih oblasti ili materijala koji su od interesa za međunarodnu standardizaciju, osnivaju se novi komiteti i potkomiteti.

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) donosi međunarodne preporuke na čijoj obradi učestvuju sve zemlje članice svojim učešćem u diskusiji po nacrtima predloga i predloga preporuka koji se podnose od strane pojedinih radnih tela ove organizacije (tehničkih komiteta, potkomiteta i radnih grupa) na razmatranje, kao i svojim učestvovanjem na zasedanjima radnih tela organizacije ISO na kojima se pretresaju i utvrđuju nacrti i predlozi preporuka sa krajnjim ciljem donošenja međunarodnih preporuka. Do kraja 1967. god. doneto je 646 preporuka ISO iz raznih oblasti privrede i industrije. Međunarodne preporuke nisu obavezne i sprovode se kroz nacionalne standarde samo ako odgovaraju interesima dotične zemlje.