JUS standardizacija
·London i IEC - 1908. i 1968.
J. O. KNOWLES, M. A., F. IL. E. E.
Povodom generalnog zasedanja IEC u Londonu objavljen je u časopisu »Electrical Review« od 19. aprila 1968. članak pod gornjim naslovom, koji je napisao blagajnik TECa, g. J.O. Knowles. Tekst ovog članka primili smo od Centralnog biroa JEC sa odobrenjem da ga objavimo.
Kada se u Imperijalnom koledžu u septembru 1968. u Londonu budu sastali oko 40 tehničkih komiteta i potkomiteta Međunarodne elektrotehničke komisije (IEC), biće 60 godina od dana kada se pokojni lord Balfour obratio Savetu IECa koji je po prvi put zasedao u Londonu.
IEC je osnovana na Međunarodnom elektrotehničkom kongresu u St. Louis, SAD, 1904. Predlozi za njeno osnivanje, koje je sastavio jedan odbor britanske institucije elektrotehničkih inženjera, izložio je pukovnik Crompton na sastanku u Londonu 1908, pred predstavnicima iz 15 zemalja kada je lord Kelvin bio izabran za prvog predsednika i kada je Savet IECa zvanično osnovan.
Na tom sastanku lord Balfour je rekao da on ceni težnju novoosnovane komisije »da putem međunarodnog sporazuma pripremi ispitivanja koja će se primenjivati na različite vrste električnih mašina i da utvrdi kvalitet različitih mašina tako da čovek koji kupuje i čovek koji prodaje tačno zna šta treba raditi«.
Veliki deo rada Komisije u početku odvijao se putem prepiske, ali 19 Nacionalnih komiteta bilo je prisutno na plenarnom sastanku u Torinu 1911, a 24 Nacionalna komiteta na drugom plenarnom sastanku u Berlinu 1913. .
Prvi svetski rat prekinuo je rad Komisije, koji je nastavljen 1919. na plenarnom zasedanju u Londonu. Druga plenarna zasedanja održavana su u narednim godinama u zemljama uključujući SAD (1926), Italija. (1927), Švedska (1930), Čehoslovačka (1934) i Belgija (1935).
U to vreme na drugom plenarnom zasedanju održanom u Engleskoj (Torquay) 1938, TEC je izdala prvo izdanje Međunarodnog elektrotehničkog rečnika na pet jezika i izdala je preporuke za standardizaciju obrtnih mašina, transformatora, vučnih motora, prekidača, usmerača, mernih instrumenata, brojila, sijaličnih podnožja, visokonaponskih ispitivanja, grafičkih simbola, standardnih struja i napona i prijemnih ispitivanja za parne turbine.
Godišnja zasedanja
I drugi svetski rat prekinuo je rad Komisije do sastanka Saveta IECa koji je ponovo održan 1946, u Parizu. Posle rata većina IEC tehničkih komiteta bila je zaposlena revizijom ranije objavljenih preporuka. Godišnja plenarna zasedanja održavana su u različitim zemljama, a pored toga mnogi tehnički komiteti sastajali su se i van plenarnog zasedanja za koje je potrebne radne dokumente razašiljao Centralni biro IECa, koji se u februaru 1948. preselio iz Londona u Ženevu.
Do 1939. rad iz oblasti telekomunikacija predstavljao je samo mali deo aktivnosti IECa. Ali u vreme plenarnog zasedanja u Londonu 1955, IEC je donela preporuke ili predloge iz više aspekata za radioprijemnike i transmitere i započela rad na televizijskim aparatima.
Jedan međunarodni specijalni komitet za radio-smetnje (CISPR) pridružen IECu pozabavio se dozvoljenim granicama i postupcima merenja radio-smetnji.
Pripreme tehničkih komiteta
Između plenarnog zasedanja u Londonu 1955. i predstojećeg godišnjeg generalnog zasedanja u Imperijal Koledžu u Londonu, od 3. do 14. septembra 1968, broj IEC tehničkih komiteta brzo je narastao na blizu 150. Svi ti komiteti ne mogu se sastati u isto vreme a nisu ni spremni da se sastanu, sve i kad bi bilo podesnog smeštaja i dovoljno prostorija za sastanke na jednom jedinom mestu.