JUS standardizacija
F. PUSTINSKI*
RUBNO—BUŠENJE KARTICE U SLUŽBI STANDARDIZACIJE**
Uspeh rada standardizacije i unifikacije umnogome zavisi od pravilne i operativne registracije primenljivosti kako materijala, tako isto i konstruktivnih elemenata.
Inženjeri odeljenja standardizacije i normalizacije Talinskog eskavatorskog zavoda, I. Tarmula, R. Nit i G. Cera, za registraciju primenljivosti materijala i konstruktivnih elemenata (u proizvodnji se nalazi 3500 delova, ne uzimajući u obzir elemente za spajanje) razradili su rubno-bušene kartice (interni standard RTM 26—6%), koje se već nalaze u upotrebi.
Rubno-bušene kartice sastavljaju se za svaki deo, a takođe i za one sklopove, koji imaju bilo kakav konstruktivni deo (koji nije pokazan na crtežu), za izradu ili merenje, za koji je potreban specijalni rezni ili merni alat.
Razmotrimo princip sastavljanja rubno-bušene kartice (sl. 1) za deo prikazan na sl. 2. Obrezane ivice kartice obeležene su odgovarajućim razrađenim kodovima (brojevima).
Radi uprošćenijeg rada sa karticama upotrebljen je ključ 1-2-4-7 (bez polja 5, odnosno indirektni ključ***)
Polja od 1—8 (vidi sl. 1.) iskorišćena su za dimenzije prečnika i kvalitete izrade spoljnih i unutrašnjih mera: polja 1—3 — za dimenzije prečnika 100—999 mm, polja 6 i 7 — za dimenzije prečnika 1,0—99 mm. Na poljima 1—3, radi skraćenja broja dupliranih kartica (vidi niže), moguće je uraditi izreze i za dimenzije manje od 100 mm, ali se u tom slučaju u polju 1 izrezuje nula. Ako se ovo ne uradi, onda će pri svakom traženju delova, koji imaju, recimo, prečnik 60 mm, izvući i kartice sa prečnicima 160, 260, 360 mm, itd. Na isti način ovo se odnosi i na analogne izreze u drugim poljima.
* Standardi i kačestvo, br. 3/67. ** Pojedini standardni parametri prema GOST usklađeni su sa JUS. *** Primedba prevodioca. »