JUS standardizacija

8 STANDARDIZACIJA DK 625. 25: 601—597. 7

| M TTTJIWJ[JCAO Z–MMI OGKIE-zOLCO K {IL KK pg ,gy D P PKcccIU B GGCENTHIICCZCC MČG Tar ____________—

Jr Opruge za železnička vozila 08 Prolog TOO Po Hadrijan PUŽASTE OPRUGE P.F3.210 Tehnički uslovi za izradu i isporuku 1969.

Volute springs for railway vehicles. Technical requirements Jor manufacture and delivery

- ---—_—------- —- —_ – - - ___________ _______ __

Krajnji rok za dostavaljanje primedbi: 1. maj 1969. wanna a a OC

Ovaj standard je izmenjeno i dopunjeno izdanje standarda JUS P.F3.210 izdatog 1956. god., a usklađen je sa odbredbama dokumenata Code UIC 823-3, izdanje od 1.1.1 966, kao i UIC 820-4, izdanje od 1.1.1966, koje je izdala Međunarodna unija železnica (Union Internationale des Chemins de Fer — UIC 7

1 Predmet standarda

Ovaj standard propisuje tehničke uslove za izrađu i isporuku pužastih opruga, koje se upotrebljavaju na železničkim vozilima u javnom saobraćaju kao noseće, odbojničke i vučne opruge, a primenjuju se i na povratne opruge obrtnih postolja. Standard će se primeniti i na pužaste opruge za vozila koja ne služe javnom saobraćaju, ako to korisnik takvih vozila zahteva.

2 Materijal za izradu opruga

Za izradu pužastih opruga upotrebljene čelične pljosnate šipke pravougaonog preseka bez rebra moraju odgovarati tehničkim uslovima za izradu i isporuku čelika za opruge JUS P.F3.910.

Za mere i tolerancije mera šipki obavezan je standard JUS C.B3.031.

Ispitivanje materijala vrši prijemni organ naručioca pužastih opruga.

Materijal se isporučuje u prirodno valjanom stanju.

3 Oblik i mere opruga

Oblik i mere pužastih opruga, kao i tolerancije, propisani su u stanđarđu za oblik i mere J US P.F3.220, ili u crtežima naveđenim u narudžbini, i moraju biti strogo poštovani. U nedostatku podataka u dokumentaciji moraju biti održane sledeće tolerancije: +4% 20 — ugao između osnovica: <2% — razmak između naspramnih površina pojedinih namotaja: —0,5 mm

— Za visinu opruge:

Visina opruge meri se pošto se opruga podvrgne pritisku pod uslovima navedenim u tač. 6.42.

4 Spoljni izgled opruga

Površina lista, koji se namotava u oprugu, mora biti glatka, bez ogorina.

Opruge ne smeju imati nikakve naprsline, ljuspe, grebene, udubine, prevaljanih mesta ili drugih grešaka, koje bi mogle štetno uticati na njihovu upotrebljivost.

Opruge se ne smeju toliko izvitoperiti prilikom kaljenja, da dođe u pitanje njihova upotrebljivost.

Namotavanje opruga mora biti ravnomerno u svim zavojima sa ravnomernim odstojanjem.

Spoljne linije plašta navoja opruge moraju biti približno prave i upravne na osnovice.

Osnovice opruga u neopterećenom stanju moraju biti paralelne među sobom i upravne na osu opruge u granicama tolerancije u tač. 3.

s Izrada opruga

551 Za izradu opruga u pogledu termičke obrade, karakteristika elastičnosti i specifičnog ugiba, načina i obima ispitivanja, merodavni su uslovi ovog standarda i JUS P.F3.910, a u pogledu oblika i mera i tolerancija, smera namotavanja, uslovi standarda JUS P.F3.220, kao i eventualni narudžbeni uslovi i crteži.

52 Krajevi listova opruga pre namotavanja treba da budu obrađeni prema podacima standarda JUS P.F3.220, odnosno po posebnim crtežima.