JUS standardizacija

5.2

6.2

6.3

6.4

8.2

— cevni voltmetar sa uređajem za merenje pH vrednosti;

— merni lončić sa staklenom elektrodom. pH aparat može biti ma koje izrade, ali mora omogućavati preciznost merenja do A pH=>+-0,05.

Pomoćna sredstva

— Prokuvana destdlisana voda čiji pH mora biti u granicama 6,7 do 7,1 na 20 "C. Voda se mora čuvati od kontakta sa spoljnim vazduhom.

Postupak

Prema uslovima propisanim u odnosnom standardu ili prema prethodnom dogovoru između kupca i prodavca (proizvođača i korisnika) primenjuju se dva postupka za određivanje pH vrednosti vodenog ekstrakta papira i to: — Postupak tople ekstrakcije (tač. 6.2) i — postupak hladne ckstrakcije (tač. 6.3).

Postupak tople ekstrakcije

Odvagne se količina uzorka, prethodno klimatizirana na standardne uslove (po JUS H.N8.207), sa tačnošću 0,01 g, prenese brzo u odgovarajući erlenmajer (vidi tabelu 1) i prelije destilisanom vodom u odnosu 1:70 (i g uzorka: 70 g destilisana voda). Odmah zatim se na erlenmajer stavi prava staklena cev (tač. 5.1) i 1 sat zagreva u ključalom vodenom kupatilu; erlenmajer se zagnjuri u vodeno kupatilo tako da nivo tečnosti u erlenmajeru bude ispod nivoa vođe u kupatilu. Za vreme zagrevanja sardžaj u erlenmajeru se tri puta dobro promeša. Temperatura tečnosti u erlenmajeru treba da bude 90 do 100 "C. Posle jednog sata zagrevanja, prava staklena cev se zameni sa cevi ispunjenom natronkrečom (vidi sliku) i erlenmajer sa sadržajem brzo ohladi na 20+2 "C, Zatim se dekantuje vodeni ekstrakt i u njemu odredi pH vrednost pomoću pH aparata i staklene elektrode.

Postupak hladne ekstrakcije

Odvagne se količina uzorka, prethodno klimatizirana na standardne uslove (JUS H.N8.207), sa tačnošću 0,01 g, prenese brzo u odgovarajući erlenmajer (vidi tabelu 1) i prelije destilisanom vodom u odnosu 1:70 (I g uzorka: 70 g destilisana voda). Zatim se na erlenmajer stavi cev ispunjena natronkrečom i ostavi da stoji 1 sat na temperaturi 20+2 *C; ako se radi o parafinisanim ili navoštenim papirima stajanje na navedenoj temperaturi iznosi 48 sati. Zatim se dekantuje vodeni ekstrakt i u njemu odredi pH vrednost pomoću pH aparata i staklene elektrode.

Ponavlianje određivanja

Ukoliko se dobiveni rezultati od dva uzastopna određivanja pH vrednosti međusobno razlikuju za više od A, pH = =0,3, tada se određivanje mora ponoviti na još dva novo izvagana uzorka.

Zapisnik o ispitivanju

U zapisniku o ispitivanju treba navesti:

— oznaku ovog standarda (H.N8.124),

— postupak ekstrakcije (topal i hladan),

— pH vrednost, zaokrugljenu na 0,1, aritmetičku srednju vrednost i sve pojedinačne vrednosti, — eventualna odstupanja od ovog standarda,

— datum ispitivanja.

Uticaj promenljivih faktora u procesu ekstrakcije na pH vrednost vodenog ekstrakta

pH vrednosti vodenih ekstrakta, dobivenih toplom ekstrakcijom uzoraka papira koji sadrži stipsu, obično su manje od pH vrednosti ekstrakta dobivenih hladnom ekstrakcijom,

Melaminske smole mogu pretrpeti alkalnu hidrolizu za vreme tople ekstrakcije i na taj način da daju vodene ekstrakte sa većim pH vrednostima od vrednosti dobivenih hladnom ekstrakcijom.

i _- Y – Lj r - ija: wo _ + [077 LI ii M LC _- E “ "= .: "8 Na Mu u” a SEE DE a ed —— MN "A 00 "a 112 , ; STANDARDIZACIJA· es RR O U m Cu mj- E" | roi, = Ra Cure 2 Um MT e O _ 1, OS RO RR NAZOVI