JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Razni delovi ovog rečnika odnose se na: teorijske definicije magnetizma, magnetska svojstva, zemljin magnetizam, magnetske materijale, magnetske karakteristike u vezi sa položajem kompasa na brodu, opšte definicije kompasa za moreplovstvo, sastavne delove kompasa, ispitivanje kompasa, greške kompasa i njihovu kompenzaciju, termine iz oblasti moreplovstva, kućicu kompasa, uređaj za čitanje azimuta i mesto kompasa na brodu.

Ovaj mnogojezički terminološki rečnik biće izvanredno koristan za preciziranje zahteva pri naručivanju i izradi kompasa za izbegavanje grešaka pri baždarenju kompasa i za uprošćavanje održavanja i popravki kompasa u celom svetu.

Tehnički komitet ISO/TC 8 je jedan od 130 tehničkih komiteta Međunarodne organizacije za standardizaciju, koji se bavi različitim problemima — od poljoprivrednih proizvoda do nuklearne energije. ISO ima 55 članova — organizacija koje predstavljaju 60 zemalja, i do sada je izdao više od 1100 preporuka, kao osnovu za usklađivanje protivrečnih standarda Taznih zemalja.

(Service d'Information ISO, 31. oktobar 1969)

STANDARDIZACIJA I BARIJERE U RAZMENI INFORMACIJA

»Univerzalno razumljivi jezici i tehnike kompjutera predstavljaju jedinu realnu mogućnost u razbijanju barijera u razmeni informacija u svetu«, izjavio je g. R. Schmied, iz ISO (Međunarodne organizacije za standardizaciju) u Ženevi krajem prošle godine. Tom prilikom on se obratio ekspertima standardizacije na području kompjutera, kancelarijskih mašina i dokumentacije, okupljenim na zasedanju u Centralnom sekretarijatu ISO.

»Tačna informacija, u pravi čas, pravom čoveku i na pravom mestu, danas je, više nego ikada ranije, od vitalne važnosti za razvoj nauke, tehnike, društvenih odnosa i ekonomike u ljudskom društvu. Štaviše, brzina i preciznost kojom se informacije sakupljaju, čuvaju, obrađuju i prenose, odlučujući su faktori za korektno i racionalno ostavarenje ljudskih poduhvata«.

G. Schmied je dalje rekao: »Dok pisane i govorne jezične barijere još uvek otežavaju sporazumevanje, a sa tim i robnu razmenu, dotle opšte razumljivi kompjuterski jezici, programi, dokumentacija i tehnička transliteracija, itd., predstavlja jedinu realnu mogućnost informacionih sistema u ostvarivanju međusobnih veza i opštenja. Stoga međunarodno usvojeni standardi u ovom području ljudske aktivnosti imaju veoma veliku važnost, više no u bilo kojem drugom području«.

Tehnički komiteti ISO su obavili izvanredan posao, ali u buđućnosti će biti potrebno posvetiti još veću pažnju potrebama i zahtevima svih kategorija korisnika tehnike obrade informacija.

Moderna tehnika rukovođenja preduzećem, industrijski procesi proizvodnje, vazdušna i pomorska navigacija, meteorologija, aktivnosti na području bankarstva i berze, dokumentacija i naučna istraživanja, su samo neka od područja gde se obrada informacija primenjuje sve više i više.

Postoji hitna potreba da se brzo razrade internacionalne preporuke koje će postati standardi, ako ne bi trebalo da se svet suoči sa proliferacijom standarda od strane raznih organizacija i zemalja koje za njima imaju hitnu potrebu.

G. Schmied je dodao da je evidentno, da će se u budućnosti zamah i uticaj obrade informacija osećati sve snažnije u svim sferama ljudske aktivnosti.

Skup, na kome su učestvovali delegati Italije, Nemačke i SAD, imao je za zadatak da razmotri program tehničkih radova ISO na polju. poboljšanja koordinacije i razrade planova među sekretarijatima zainteresovanih tehničkih komiteta.

(Service d'Information ISO, 7. novembar 1969)

ZAHTEV KOMITETA ECOSOC-a ORGANIZACIJI ISO ZA PREPORUKU O BEZBEDNOSTI U TRANSPORTU BOCA ZA GAS

Organizacija ISO prihvatila se izrade jedne preporuke koja bi međunarodno bila priznata a odnosila bi se na bezbednost u transportu boca za gas. Ova inicijativa potiče od Komiteta eksperata u Ekonomskom i socijalnom savetu Ujedinjenih nacija (ECOSOC) za transport opasne -robe.

Predlog je iznet od strane M.G. Payne (Velika Britanija), predstavnika Tehničkog komiteta ISO/TC 58 (Boce za gas) na šestom zasedanju Komiteta eksperata, održanom u Palati naroda u Ženevi od 27. oktobra do 7. novembra. U pratnji M. Payne-a, koji je veliki autoritet u svetu u oblasti boca za gas, nalazio se M. Allardyce iz Centralnog, sekretarijata ISO.

M. Payne je izneo mnogobrojne probleme koje u vezi sa bezbednošću postavlja korišćenje boca za gas. Važna odlukaj sastojala bi se u usvajanju bilo specifikacije u pogledu konstrukcije, bilo praktičnih metoda za ispitivanje. Već duži niz godina mnoge zemlje su izrađile sopstvene nacionalne propise za sigurnost. Na primer, zemlje Britanskog komonvelta su donele svoje propise koji potiču iz 1895. godine, a odnose se na konstrukciju. U Sjedinjenim Američkim Državama kao kriterijum za sigurnost uzimaju se metode ispitivanja, dok se u većini evropskih zemalja po pravilu uzima kombinacija konstrukcije i metode ispitivanja. Komitet ISO/TC 58 izradio je preporuke koje tretiraju označavanje medicinskih boca za gas, spojnica za slavine za boce koje se koriste pri anesteziji i reanimaciji i obeležavanje industrijskih boca za gas, kako bi se označila njihova sadržina.

U ovom Komitetu su u toku studije većeg broja projekata međunarodne standardizacije, uključujući i projekat studije boca za ugljendioksid za borbu protiv požara na brodovima.

Komitet je stavio do znanja da je spreman da svugde gde je to moguće usvoji ISO preporuke kao praktičnu podršku međunarodnoj stanđardizaciji umesto stavaranju regionalnih standarda, kako bi se izbegla zbrka i dupliranje napora u ovoj oblasti.

(Service d'Information ISO, 7. novembar 1969)

45