JUS standardizacija

228" | | STANDARDIZACIJA a ai | ______________________ BTANDARDIZACIJA

ISO POKUŠAVA DA NAĐE REŠENJE ZA MERE VELIČINE OBUĆE,

U pogledu veličine obuće stanje nije sređeno. Rađi olakšanja problema ođdabiranja prave veličine obuće, ISO (Međunarodna organizacija za standardizaciju) je odlučila da osnuje novi Tehnički komitet međunarodnih stručnjaka. Udruženje francuske standardizacije (AFNOR), član komiteta ISO, prihvatio je da vodi sekretarijat ISO /TC 137 (Veličina obuće) i skoro 20 zemalja su se prijavile da aktivno učestvuju u radu.

Preporučeno je da novi komitet nastavi već započet rad od strane stručnjaka, predstavnika Komiteta evropskih obućara, koji je započeo predložen međunarodni sistem poznat kao »Mondapoint«. ISO će ispitati mogućnosti rastavljanja OVOg predloga i obezbediće da svi zainteresovani u svetu budu potpuno konsultovani.

Referentne tačke na kalupu

— unutrašnje ispupčenje

— zadnja visina

— izbočina na zadnjoj visini

— Stvarni kraj (kraj obuvne zapremine) — visina pete

madonu

Evropski komitet je priznao da bi za »Mondapoint«, ma kakve bile njegove vrednosti, postojala očevidna opasnost, bez pune međunarodne saglasnosti, da zajedno sa postojećim veličinama izazove još veće konfuzije u označavanju.

Stoga je jasna potreba za jedinstven međunarodni standard, na dosta komplikovanom polju veličine obuće. Britanski sistem potiče iz XVII veka, zasniva se na merenjima zrna ječma i sastoji se iz intervala trećine inča (8 mm). Dečje veličine počinju od 13 1/2, dok obuća za odrasle počinje sa veličinom 1.

Američke veličine ženske obuće su obično 1 1/2 broja veće od britanskih — žena koja nosi britanski broj obuće 5 otkriće da je ekvivalentna veličina uvezene obuće iz SAD veličina 6 1/2. Sasvim je međutim čudnovato da Je veličina američke muške obuće samo za oko pola broja veća. S druge strane, pariski sistem obeležavanja obuće se primenjuje u većini evropskih zemalja, on bazira na veličini intervala od dve trećine santimetara.

Vodeći princip za međunarodni standard sastoji se u tome da se izbegne sputanost u radu kod modelista ili proizvođača obuće.

Uopšte nije još sada jasno poznato koliko je težak problem sistema označavanja veličine obuće. Prikladan sistem veličine obuće mora, naravno, da se bazira ne samo na dužini stopala, već i na širini stopala, još tačnije na merenju obima osnove prstiju. Interval obima zgloba stopala je znatno veći: stopalo dužine 240 mm npr. može imati obim zgloba u intervalu od 190 mm do 290 mm. Stoga postoji granica intervala veličine. Običan trgovac sigurno može računati na skladište i kupac sa stopalom neobične veličine mora sigurno računati da ide u specijalizovanu radnju za obuću.

Ovakvi uslovi ne zanimaju novi Komitet ISO-a, ali je zanimljivo da se obrati pažnja da je ljudsko levo stopalo često veće ili manje od desnog stopala. Osim toga, postoji izvesna anomalija — poznata pod nazivom fenomen »Smith-Evans« — po kome gospođa Smith uzima veći broj nego gospođa Evans — u jednom obliku obuće, ali manji broj u drugom obliku. Po Svoj prilici, objašnjenje je da su obuće izrađene u različitim kalupima i stopala gospođe Smith su veća u nekim tačkama, a manja u drugim, u odnosu na ona gospođe Evans.

Označavanje mere veličine »Mondapoint« sastoji se iz dve brojke: npr. 240/95. Prvi broj je broj veličine, to je oznaka dužine stopala u mm. Drugi broj je indeks širine, to je oznaka obima zgloba izraženo u mm. Drugi broj je indeks širine, to je oznaka obima zgloba izraženo u procentima dužine stopala. Budući da 95 % od 240 mm iznosi 228 mm, dužini obuće do 240 mm odgovara i obim od 228 mm.

lako nema sistema veličine od koga se može očekivati da eliminiše potrebu za doterivanjem, odrastao čovek koji poznaje svoje stopalo biće eventualno u stanju da zadrži ovaj broj obuće u trgovini svugde u svetu. Jedinstven internacionalni standard može ukloniti veliki deo konfuzije proizvođača, trgovine na malo i kupaca. Druge beneficije će uključiti racionalizaciju držanja zaliha i ekspanziju unutrašnje trgovine obućom sa zadovoljavajućom ekonomijom u svim oblastima. ~

(Service d'Information ISO, 10.juni 1970)