JUS standardizacija

l 1 254 STANDARDIZACIJA Oea a EE a U LO 1 O my O IE 7 m ii | a O 30 Mi 2 0 BPRANOARBDIZACIJA

INFORMACIJE ISO

U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standarđizaciju (ISO).

ISO NASTOJI DA REŠI PITANJE RAZNOLIKOSTI OZNAČAVANJA DEBLJINE, (FINOĆE) VLAKANA I PREĐE

Tehnički komitet Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO/TC 38 preporučio je međunarodnu stanđardizaciju tekstilnih proizvoda i predložio određeni rok za definitivno ukidanje i u svetskim razmerama mnogobrojnih trađicionalnih sistema za označavanje debljine-finoće tekstilnih vlakana i pređe koji su još u upotrebi. ISO bi želeo da sadašnja zapanjujuća raznolikost metoda bude zamenjena do kraja 1973. godine, sistemom tex, koji je univerzalan za metričko merenje.

Sada, na primer, finoća filamenta najlona za ženske čarape je merena u denijima (masa pređe u gramima, dužine 9000 metara), dok pamuk, svila, lan, vuna i druga prirodna i veštačka vlakna imaju svoje posebne sisteme i one koji su iz njih proizašli, S obzirom da se sve češće i češće koristi pređa koja sadrži više vrsta vlakana neophodno je prihvatiti jedinstven sistem mera čime bi se izbegla konfuzija i gubljenje vremena. Ovo ima značaj i za proizvođače i za trgovinu.

Sistem tex, koji postoji već nekoliko godina, već je primenjen u mnogo slučajeva paralelno sa tradicionalnim sistemima koji se odnose na »hank«, »skein«, »snap« »spyndle-unit«, itd. Prednosti Jednog jedinstvenog sisttcma su odavno poznate, ali praksa duboko ukorenjena ne menja se od danas do sutra u industriji gde se svaka grana razvija prema svom sopstvenom putu.

ISO, koji je objavio preporuke objašnjavajući ih praktičnim potrebama koje zahtevaju izmenu, smatra da Je došao momenat da se uspostavi hronološki plan za dovršenje ovog zadatka. Krajem 1971. godine, predlaže ISO, vrednost tex biće prvenstvena, prva oznaka, a dve godine kasnije svi drugi sistemi moraće da nestanu.

Odluka je doneta u Londonu, na početku juna 1970, na sastanku Tehničkog komiteta ISO |TC 38 koji predstavlja interese industrije, vlada i istraživača u 17 zemalja.

(Service d'Information ISO, 19. juni 1970)