JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA 267

3 predloga preporuka je zadržano radi dalje studije; 28 predloga preporuka je razaslato na glasanje ili je pripremljeno za glasanje članicama ISO-a, 17 od ovih dokumenata je završeno na ovom zasedanju; 24 nacrta predloga je pripremljeno za slanje članovima ISO/TC 61; 7 nacrta je zadržano radi dalje studije; 179 je sadašnje stanje.

Rad ISO/TC 61 je obiman, svaku problematiku obrađuju i ispituju stručnjaci pojedinih zemalja u podgrupi. Verovatno se neka od pitanja koje razmatra ISO studiraju i u okviru naših fabrika i institucija. Rad u podgrupi omogućuje širu razmenu iskustava ı zahteva međulaboratorijska ispitivanja. Sa žaljenjem se može konstatovati da naši stručnjaci ne učestvuju u radovima koji su za njih od trenutnog interesa. Nadamo se da će ovaj iscrpan izveštaj dati potpunu sliku sadašnjih radova u okviru radnih grupa i podgrupa i uvid u budući program rada ISO/TC 61 i da će naši stručnjaci iz industrije plastičnih masa prema svojim potrebama ubuduće pratiti ı učestvovati u nekim od podgrupa ili radnih grupa.

Iz oblasti plastičnih masa jugoslovenskim standardima su obuhvaćene metode ispitivanja, cevi i fitinzi i drugo. Do sada je pretežno rađeno na ispitivanjima, ovi standardi baziraju na ISO preporukama ili drugim dokumentima.

Na kraju smatramo potrebnim da skrenemo pažnju proizvođačima sirovina koje se već niz godina proizvode kod nas, da kod potrošača vlada interesovanje za standardizaciju specifikacije proizvoda. U ovome je već poodmakao rad TC 61 i smatramo da će postojeći standardi ISO-a biti od velike koristi pri izradi jugoslovenskih standarda.

Đuriček Jelisaveta, dipl. hem.