JUS standardizacija

I ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA ISO/TC 134 — Veštačka đubriva —

Prvo plenarno zasedanje novoformiranog tehničkog komiteta za veštačka đubriva ISO/TC 134 održano je u Parizu, u vremenu od 20. do 22. oktobra 1970. godine.

Zasedanje je održano u prostorijama AFNOR-a, u zgradi Tour Europe/Courbevoie u prisustvu 46 delegata iz sledećih 10 zemalja-članica: Francuska(11), Velika Britanija (5), Italija (7), Indija (2), SR Nemačka (5), Norveška (1), Holandija (4), Portugalija (3), Mađarska (1) i Jugoslavija (7). Sastanku su prisustvovali i predstavnici Sekretarijata ISO-a, zatim Međunarodnog centra za informacije i tehničku dokumentaciju proizvođača Thomos-ovih fosfata (CID), Međunarodnog centra za hemijska đubriva (CIEC), Međunarodnog centra za istraživanje ISPRA (sekcija za analitičku hemiju) i Sekretarijata radne grupe »Eliminisanje tehničkih prepreka u razmeni«.

Delegaciju naše zemlje, pored predstavnika JZS Stjepana Levate, dipl. ing. u svojstvu šefa delegacije, sačinjavali su sledeći stručnjaci: A. Milošević, B. Perčević i Z. Tomašević (HIP-Pančevo), M. Milinčić (»Zorka« združeno preduzeće), A. Vasić (Fabrika hemijskih proizvoda, Prahovo) i M. Jon (Fabrika kompleksnih đubriva, Novi Sad).

Dnevni red ovog prvog zasedanja bio je posvećen pitanjima organizacije rada Komiteta i formiranju radnih tela:

U pozdravnoj reči istaknut je značaj novoformiranog Komiteta za proizvodnju i razvoj veštačkih đubriva u svetu i pozvane su sve prijavljene zemlje-članice da aktivno učestvuju u radu specijalizovanih radnih tela Komiteta, kako bi se na taj način što pre postigli određeni rezultati. Predstavnici prisutnih delepacija u svojim izlaganjima podržali su apel predsedavajućeg i obećali punu aktivnost u okviru radnih tela Komiteta.

O budućoj organizacionoj strukturi Komiteta za veštačka đubriva podneta su dva predloga od strane francuske i nemačke delegacije. Razmatrajući detaljno oba predloga, predstavnici ostalih zemalja izneli su i svoje protivpredloge, u cilju usvajanja takve organizacije koja bi omogućila efikasan rad Komiteta. Na kraju, uzimajući u obzir preporuku Saveta ISO-a o potrebi skraćivanja vremena izrade i donošenja Međunarodnih preporuka, prihvaćen je modifikovani predlog organizacione strukture Komiteta koja je zasnovana na radu sledećih potkomiteta:

1. — Potkomitet SC 1 — Terminologija, označavanje i etiketiranje (Sekr.: Italija), 2. — Potkomitet SC 2 — Uzimanje uzoraka (Sekr.: Francuska), 3. — Potkomitet SC 3 — Fizikalna ispitivanja (Sekr.: Nemačka), s 4. — Potkomitet SC 4 — Hemijska ispitivanja (Sekr.: Ttalija), koji se sastoji iz sledećih radnih grupa: RG 1 — Određivanje azota (Sekr.: Vel. Britanija), _ RG 2 — Određivanje fosfora (Sekr.: Francuska), RG 3 — Određivanje kalijuma (izvršiće se anketa cirkularnim pismom), RG 4 — Određivanje sadržaja vode (Sekr.: Portugal.).

U toku razmatranja organizacionih pitanja, delegacija Vel. Britanije je predložila da Jugoslavija postane stalan član Komiteta (p-member) i da joj se poveri Sekretarijat nekog potkomiteta ili radne grupe, s obzirom na njeno aktivno učešće u radu Komiteta. Naša delegacija se zahvalila na učinjenom predlogu, ali je zamolila da se o ovome izjasni u toku sledećih meseci. Ovo prvo zasedanje Komiteta proteklo je u konstruktivnom radu i ugodnoj atmosferi, što je omogućilo donošenje rezolucija jednoglasnim odlukama.

S. Levata, dipl. ing. tehn.