JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

Jednostavnost i nisku cenu elektroda i njihovih držača, kao i lako postavljanje uzoraka.

Dovoljno nizak kapacitet ispitnih uzoraka tako da nije potrebna prevelika snaga za frekvencije ubrzanog ispitivanja trajnosti.

Površina uzorka izložena pražnjenju treba da je što veća u odnosu na ukupnu površinu uzorka.

Oblik elektrode, pa prema tome i karakteristike pražnjenja ne smeju se osetno menjati za vreme produženih ispitivanja. Stoga ne treba upotrebljavati šiljaste ili elektrođe sa oštrim rubovima.

Električno naprezanje početkom pražnjenja i energija pražnjenja pri ispitnom naprezanju moraju biti slični vrednostima koje se obično sreću u praksi za posmatrani materijal.

Ispitivanje treba da je moguće kako na materijalu u obliku listova tako i u obliku filma, i da se izvestan broj ispitivanja, pomoću kojih bi se procenila Jednoobraznost materijala, može načiniti na sasvim ograničenoj površini.

Predvideti potrebna sredstva da se ispitni uzorci izlože mehaničkom naprezanju za vreme površinskog pražnjenja, ako je takvo naprezanje karakteristično u namenjenoj primeni.

Uređaj za ispitivanje Ispitne elektrode Ispitivanja predviđena ovim standardom treba vršiti primenjujući jednu cilindričnu i jednu ravnu elektrodu od nerđajućeg čelika. Napomena. Tačan tip nerđajućeg čelika nije važan, ali se često koristi sledeći: 0,16% ugljenika 11,0 do 14,0% nikla

najviše 0,20% silicijuma 11,0 do 14,0 hroma

najviše 2% mangana Ove elektrode treba da zadovolje sledeće uslove,

Cilindrične elektrode

Cilindar prečnika 6+0,3 mm čije su oštre ivice zaobljene sa poluprečnikom 1 mm. Masa ove elektrode treba da je približno oko 30 g. Elektroda se stavlja na uzorak, ali za neke materijale dozvoljava se razmak koji ne prelazi 100/u.m između ove elektrode i uzorka, da bi se izbeglo mehaničko oštećenje.

Za vrlo tanke uzorke (debljina ispod 100/n.m) praktično je da se uzorak umetne između učvršćenih elektroda, međusobno razmaknutih 100/um. Napomena. Ispitivanja se mogu izvršiti sa Jednom ili više elektroda koje su stavljene na ispitni uzorak. Ukoliko se upot-

rebljava više elektroda potreban je dovoljan razmak između elektroda da bi se izbeglo međusobno delovanje pražnjenja od susednih elektroda.

Primer uređaja sa elektrodama prikazan je na slici,

Ravne elektrode

Ravna ploča sa većom površinom nego što je površina pokrivena pražnjenjem iz cilindričnih elektroda pod ispitnim naponom. . ;

Ispitni uzorak

Uzorak treba da je ravnomerne debljine i odgovarajuće površine da bi se izbeo preskok. Gornja površina uzorka mora biti potpuno čista.

Da bi sprečila slaba pražnjenja između uzorka i ravne elektrode može se ukazati potreba da se koristi vodljiva boja na donjoj površini uzorka. Međutim, mora se paziti da se izbegne boja ili razređivač koji izaziva pucanje površine ili hemijsko razaranje uzorka. :

Na takvim ispitnim uzorcima materijala koji bi vodlijivu boju verovatno apsorbovao, može se staviti aluminijumska folija, debljine 0,025 mm. Folija može biti istih dimenzija kao i uzorak, a stavlja se na donju površinu uzorka uz odgova-

rajuću silikonsku mast. Količina silikonske masti koja se koristi u tu svrhu treba da je minimalna, i ne sme štetno delovati na uzorak da ga hemijski razara.

Ako se u standardu za materijal zahteva da uzorak. bude klimatski pripremljen pre ispitivanja, onda se vrši prema odredbama JUS N.A5.005.

Napomena. Specijalna ispitivanja mogu se izvršiti na naslaganim tankim filmovima, no rezultati će se verovatno razlikovati od ispitivanja na jednom sloju iste vrste izolacije i iste debljine.