JUS standardizacija
206 STANDARDIZACIJA
Frekvencija i oblik vala ispitnog: napona
Trajnost materijala treba utvrditi na industrijskoj frekvenciji (48 do 62 Hz). Ako se ispituje na višim frekvencijama, dužnost ispitne laboratorije je da dokaže da se trajnost ispitivanog materijala menja obrnuto proporcionalno sa frekvencijom, tako da se ekvivalent trajnosti za 50 ili 60 Hz može izračunati.
Napon industrijske ili više frekvencije treba da je približno sinusoidan, čiji temeni faktor (odnos temene i efektivne vrednosti) treba da je u granicama V2 +5%. Ispitni napon ne sme sadržavati harmonike koje prelaze 5% od vrednosti amplitude.
Električni uređaji Izvor visokog napona
Ispitivanja sa 50 ili 60 Hz treba obavljati korišćenjem visokonaponskog transformatora, regulatora napona, prekidača i voltmetra.
Ispitivanja sa višim frekvencijama mogu se vršiti ili korišćenjem motor-generatora i visokonaponskog. transformatora, iil elektronskog generatora s odgovarajućom izlaznom snagom.
Uređaj za pokazivanje završetka ispitivanja
Na trajnost izolacije malo utiče kratkotrajan (minute) prekid ispitnog napona pod uslovom da suv vazduh cirkuliše preko ispitnih uzoraka, što omogućuje da proboj na jednoj elektrodi aktivira prekidač za napajanje ispitnim naponom i isto– vremeno zaustavi časovnik koji beleži trajanje ispitivanja. Podesnije je, međutim, da se neki osigurač ili prekidač uključi na red sa svakom ispitnom elektrodom tako da se trajanje ispitivanja za svaki uzorak može posebno zabeležiti. Poseban topljivi uređaj sastoji se od tanke (0,03 mm) bakarne žice uključene na red sa visokonaponskom elektrodom. Žica se zategne između nekog čepa i pokretne poluge mikrosklopke koja spaja uređaj za merenje vremena.
Impedansa na red sa bilo kojim ispitnim uzorkom ne sme biti veća od 10 k Q.
Zapisnik o ispitivanju
U zapisnik o ispitivanju unose se sledeći podaci:
_
. Postupak ispitivanja tj. da li je elektroda u dodiru sa uzorkom ili je postavljena iznad uzorka. . Ispitni medijum — vazduh ili drugi plin,
. Postupak izrade ili oblikovanja ispitnog uzorka,
. Klimatska priprema materijala pre ispitivanja,
. Broj uzoraka. Ako se ispituju 9 uzoraka za svaki ispitni napon, onda se uzorci mogu ispitivati istovremeno,
. Nazivna i prosečna debljina utvrđena u blizini ispitne elektrode, . Vlažnost okoline i količina plina koja prolazi kroz ispitnu komoru, . Temperatura okoline ı barometarski pritisak,
O GOO ~“ GG O > ~ ~
. Ispitni napon i frekvencija
–o . Prosečna vrednost posmatranog ili izračunatog vremena proboja za svaki ispitni napon i standardna odstupanja tog vremena, sve u odnosu na 50 ili 60 Hz.
Najkraće utvrđeno vreme proboja. 11. Priroda i jačina mehaničkog naprezanja primenjenog za vreme ispitivanja, kada je na mestu.
Rezultate ispitivanja novih materijala treba prikazati grafički, i ukoliko je moguće, dodati pojedinosti kao što su početan napon pražnjenja i jačina pražnjenja.
Veza sa drugim standardima:
JUS N.A5.005 — Standardni uslovi za ispitivanje čvrstih električnih izolacionih materijala