JUS standardizacija
218
STANDARDIZACIJA
INFORMACIJE ISO
U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije
za standardizaciju (ISO).
MEĐUNARODNI STANDARDNI PROPISI — PRIPREMA ZA PREČIŠĆAVANJE VAZDUHA I VODE
Zemlje članice Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) iz celoga sveta glasale su velikom većinom za formiranje dva nova Tehnička komiteta koji bi se u okviru ove organizacije bavili tretiranjem problema vezanih za prečišćavanje vazuha i vode sa gledišta standardizacije.
Ovi komiteti imaće zadatak da proučavaju tehnička pitanja kao što su: terminologija, uzimanje uzoraka, kvalitativne i kvantitativne metode ispitivanja, klasifikacija zagađivača vazduha i voda i dr. Pošto se ovo odnosi na skoro svaki kraj zemaljske kugle, koji individualno treba da utvrdi dozvoljene koncentracije zagađivača u vazduhu i vodama, ova pitanja neće još ući u plan rada M. đunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Predviđeno je međutim, da se u okviru ISO-a u narednih šest meseci, srede pitanja u vezi sa pravnim kompetencijama i programom rada ovih novih Tehničkih komiteta. i Međunarodni sporažumi u vezi sa napred navedenim tehničkim pitanjima koja se odnose na kontrolu zagađenosti, otežaće korišćenje spornih metođa ispitivanja, olakšati donošenje međunarodnih zakonskih propisa, kad na njih dođe red, i svesti na najmanju meru drugorazredne poslove na kontroli zagađenosti koji se odnose na razmenu iskustava i međunarodna investiciona ulaganja.
Među zemljama članicama Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) za aktivno učešće u radu jednog ili drugog novog Tehničkog komiteta ove organizacije izjassnile su se sledeće zemlje: Austrija, Belgija, Brazil, Čehoslovačka, Danska, Finska, Francuska, Nemačka, Mađarska, Indija, Japan, Holandija, Norveška, Poljska, Rumunija, Južna Afrika, Švedska, Engleska, SAD, SSSR. Američkom Nacionalnom Institutu za „Standardizaciju ANSI poveren je sekretarijat novog komiteta koji će se baviti problemima prečišćavanja voda, a sekretarijat drugog novog komiteta, koji će se baviti problemima prečišćavanja vazduha, poveren je Nemačkom Institutu za standardizaciju (DNA).
Međunarodna organizacija za standardiza»iju (ISO), čije je sedište u Ženevi, koordiniraće rad preko 67 nacionalnih
institucija za standardizaciju na itanjima prečišćavanja vazduha i vode. Radi ilustracije navodimo nekoliko rigoroznih primera zagađenosti vazduha i vode na kojima se potvrđuje opravdanost osnivanja napred navedenih komiteta pod okriljem Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
U Indiji se, u jednom delu svoga toka, reka Gang nalazi u plamenu na dužini od 80 km. Smatra se da je do ovoga došlo zbog nekontrolisanog ispuštanja velikih količina petroleja i hemijskih proizvođa.
Nečistoće od nafte i industrijski efluenti u Kaspijskom moru počeli su da desetkuju morunu, ribu, od koje se sprema čuveni kavijar. ?
Skandinavske zemlje sve su više izložene padavinama u obilku kiselih snegova i kiša, pojava, koje se pripisuju izdvajanju velikih količina sumpordioksida u industrijskim regionima kontinentalne Evrope i Velike Britanije.
Povišenje sadržaja olova u atmosferi Grenlanđa, otkriveno skorašnjim merenjima, veruje se da potiče od ogromne upotrebe benzina sa sadržajem olova (tetraetilolovo) u udaljenim saobraćajnim centrima Evrope i Severne Amerike. Svake godine u vazduhu iznad Sjedinjenih Američkih Država nađe se, prema podacima ISO-biltena, više od 200 miliona tona zagađivača. Procenjuje se, da bi se smanjenjem vazdušnih zagađivača za 50% u gradskim zonama na troškovima, koji idu za medicinsku zaštitu, godišnje ostvarila ušteda od oko 2000 mil. dolara.
Izduvni automobilski gasovi, industrijski gasovi i gasovi koji izlaze iz ložišta domaćinstava i termoelektričnih centrala, u velikoj meri doprinose promeni klimatskih uslova na zemlji. Posledice ovakvih promena se ne mogu predvideti, ali sama mogućnost za njihovo izazivanje otvara put za dolazak novog ledenog doba. :
Service d'Information ISO, 16 juni 1971)
ISO JE SPREMAN DA IZRADI MEĐUNARODNE STANDARDE. ZA HIRURŠKE IMPLANTACIJE (USAĐIVANJA)
U svojim naporima u pogledu standardizacije na međunarodnom planu za implantacije korišćene u hirurgiji, ISO je odlučio da osnuje novi Tehnički komitet koji će se baviti ovom studijom. Kao glavno opravdanje ove inicijative poziva se na povećanje turizma.
Mlada Japankinja je žrtva nesreće na skijanju u Švajcarskoj; austrijski alpinista je pao sa stene francuskih Alpa; američki turista teško ranjen na italijanskom autoputu; svako od njih će možda trebati da bude prebačen u najbližu bolnicu da mu se stavi hirurški implant, koji će biti izvučen kod kuće unesrećenog nekoliko meseci kasnije.
S vremena na vreme pojavljuju se komplikacije kao rezultat hirurške tehnike, instrumenata i upotrebe različitih materijala za implantacije koje se razlikuju u raznim zemljama. Najzad, čovečije tkivo može da reagira snažno na mnogo– brojne vrste metalnog ili sintetskog materijala koji se koristi za implantaciju. :-
Nacionalne institucije za standardizaciju 11 gzemalja*, članica ISO-a, su odlučile da aktivno učestvuju u radu novo predloženog Komiteta koji će raditi u saglasnosti sa drugim odgovarajućim organizacijama kao što su Svetska zdravstvena organizacija, Međunarodna federacija društava hirurga i Međunarodno društvo za ortopedsku hirurgiju.
Mada program rada još nije tačno određen predviđeno je da prioritet treba dati tačkama koje se odnose na dimenzije i zamenljivost, na specifikaciji kvaliteta materijala korišćenog za vremenske ili trajne implantacije i stanđardizaciji instru– menata Koji služe da se nameste i da se podignu te implantacije. |
* Južna Afrika, Nemačka, Austrija, Danska, Francuska, Indija, Italija, Poljska, Engleska, Švedska, SAD š
(Serviče d'Inforniatio ISO, 23 juni 1971)