JUS standardizacija

102

STANDARDIZACIJA i _ ________________C_____________CC__ŠTANDARDIZACIJA

4.4 Zavisnost svojstava od masivnosti odlivka

Sa povećanjem intenziteta hlađenja pri očvršćavanju i posle toga, a u prvom redu sa smanjenjem debljine zida i mase odlivka, dolazi do izlučivanja sve sitnijih lamela grafita, a u određenim slučajevima i do izlučivanja grafita cevastog i/ili interdendritičnog tipa umesto uobičajenijeg tipa grafita koji je okarakterisan jednoličnim rasporedom, dok u železnoj osnovi raste udeo perlita. Usled navedenih strukturnih zbivanja raste i čvrstoća.

Smanjenjem intenziteta hlađenja (deblji zidovi i masivniji odlivci) izlučuju se sve krupnije lamele grafita dok u železnoj osnovi raste udeo primarnog ferita. Usled toga čvrstoća se smanjuje.

Za ilustraciju navedenih odnosa mogu da posluže podaci o zateznoj čvrstoći odvojeno odlivenog uzorka prečnika 13 mm, 20 mm i 45 mm, koji se daju u tabeli 1 pored podataka za standardni odvojeni uzorak prečnika 30 mm.

Svi podaci čvrstoće iz tabele 1 ne predstavljaju, međutim, nikakvu garanciju da odlivak odgovarajućih debljina ima vrednosti čvrstoće prema toj tabeli. Rezultati dobijeni na epruveti izrađenoj iz standardnog uzorka prečnika 30 mm služe samo kao parametri za vrstu liva, a ne za svojstva odlivka. Mehanička svojstva odlivka (zatezna čvrstoća, tvrdoća po Brinelu i modul elastičnosti) mogu se na osnovu podataka iz tabele 1 proceniti prema smernicama navedenim u prilogu ovog standarda. Za tačnije određivanje mehaničkih svojstava odlivka mogu poslužiti epruvete isečene iz odgovarajućeg zida odlivka, o čemu je potreban poseban dogovor pri sklapanju porudžbine. Prilivene epruvete za takvu svrhu treba izbegavati, one se mogu primeniti samo iznimno na izričiti zahtev naručioca, ali i u tom slučaju nisu merodavne za ocenu mehaničkih svojstava odlivka.

45 Izgled, spoljni i unutrašnji nedostaci

Površina odlivka mora biti očišćena od kalupnog i jezgrenog peska i sl. Neravnine koje bi smetale pri korišćenju odlivka, treba poravnati. Odlivci ne smeju imati nedostatke koji bi znatnije uticali na obradivost i primenljivost. Ovakvi nedostaci mogu se pojaviti isključivo uz dozvolu naručioca ili njegovog poverenika. Nedostaci kao što su npr. mali uključci peska i troske, tvrda mesta, mala podkorušenost, koji ne utiču znatnije na obradivost ili primenljivost odlivka, ili nenedostaci koji samo kvare izgled odlivka, mogu se dopustiti ili popraviti. Popravku vrši proizvođač.

Mesta popravljanja zavarivanjem ili na drugi način, da bi bila vidljiva pri kontroli, po dogovoru mogu se označiti. Za popravku odlivka impregnacijom potreban je poseban dogovor.

4.6 Nepropustljivost

Zahtevi u pogledu nepropustljivosti za tečnosti, plinove ili pare, trebaju se istaći na crtežu ili u porudžbini. Tom prilikom treba propisati sve pojedinosti ispitivanja (obim, sredstvo i pritisak za vršenje ispitivanja i ostale uslove ispitivanja).

5 Oblik, mere, dodaci za obradu i masa

5.1 Opšte

Oblik i mere odlivaka treba da odgovaraju crtežu naručioca uzimajući pri tom u obzir zakošenje kalupa, zahteva tehnologije kalupljenja i livenja, dodatke za obradu, i dozvoljena odstupanja za netolerisane mere. Za netolerisane mere može se dogovorno odabrati jedna grupa tolerancija po JUS M.A1.110. Ako naručilac dostavlja modele i pribor (modelne naprave), on odgovara za oblik i mere, ukoliko nije pri porudžbini zahtevao da proizvođač proveri njihovu tačnost i podesnost.

Ukoliko su iz razloga tehnologije kalupljenja i livenja potrebne neke izmene u crtežima ili na modelnim napravama, one treba da se izvrše u dogovoru sa naručiocem.

9,2. Dodaci za obradu

U crtežima, merodavnim pri porudžbini, naručilac treba da označi površine za obradu skidanjem strugotina, pa se za njih treba da obrade i dođaci za obradu prema JUS K.H5. 050 ili prema dogovoru. Ako se dostavljaju modeli, šabloni i jezgrenici, dodaci za obradu moraju biti predviđeni i definisani na modelu ili na crtežu. Proizvođač je dužan da proveri da li su navedeni dodaci dovoljni. Pri serijskoj proizvodnji treba da se na crtežu označe referentne (reperne) tačke za prvi stepen obrade.

5.3 Masa

Pri izračunavanju mase, za vrste liva SL 10 do zaključno SL 20 treba računati sa gustoćom od 7,2 kg/dm3, a za vrste liva od SL 25 do SI 40 sa gustoćom 7,5 kg/dm3,

Masa odliyka treba da odgovara masi izračunatoj, prema dogovoru, na osnovu crteža ili masi dobivenoj vaganjem odlivka sa merama koje najpribližnije odgovaraju crtežu.

Pri izračunavanju mase treba voditi računa kako o promenama oblika i mera koje nameće potreba za boljim prilagođavanjem tehnologiji livenja, tako i o dodacima za obradu.

_—----—-- _-- -_— —