JUS standardizacija

104 STANDARDIZACIJA O a II —__ | IT __ - U TT . ___STANDARDIZACIJA

— b) epruvetama 8/0, 12,5/0 ili 32 /0 prema JUS C.A4.013, a u skladu sa propisima tabele 1; ovo su posebne epruvete izrađene iz odvojeno odlivenih uzoraka izuzev uzorka prečnika 30 mm (vidi JUS C.A4.012 — tač. 2.2 b); ove posebne epruvete služe da se približno odredi zatezna čvrstoća odlivaka odnosno pojedinih delova odlivaka, kod kojih se uslovi očvršćavanja i hlađenja razlikuju od uslova koji važe za epruvetu 2 % (vidi smernice na kraju ovoga standarda);

— CC) epruvetama, izrađenim iz prilivenih uzoraka;

— d) epruvetama, izrađenim iz uzoraka isečenih iz odlivaka.

8.3 Ponavljanje ispitivanja

Ukoliko se prilikom prvog ispitivanja dobije nezadovoljavajući rezultat, izvršiće se naknadno ispitivanje na dvema drugim epruvetama koje pripadaju istoj šarži i prošle su eventualnu termičku obrađu istovremeno sa odlivcima koje predstavljaju (vidi tač. 8.1). Ako se na bilo kojoj od naknadnih epruveta postigne nezadovoljavajući rezultat ispitivanja, odlivci koje ona predstavlja ne moraju se preuzeti.

8.4 Izdavanje atesta i preuzimanje

Preuzimanje odnosno isporuka odlivaka može se izvršiti:

a) bezizdavanja atesta, u tom slučaju isporučilac garantuje da isporučeni odlivci po svom kvalitetu i ostalim svojstvima: odgovaraju odredbama ovoga standarda odnosno specifikacijama porudžbine;

b) sa izdavanjem atesta, u tom slučaju moraju se navesti rezultati ispitivanja propisanih ili dogovorenih svojstava: c) sa izdavanjem atesta uz prisustvo prijemnog organa naručioca pri proveravanju kvaliteta odlivka. Naručilac i proizvođač pri porudžbini sporazumno određuju način preuzimanja, oblik atesta, vrstu i obim preuzimanja.

9 Reklamacija

Reklamacija se može izvršiti kada spoljni i unutrašnji nedostaci nepovoljno deluju na mogućnost obrade i na primenljivost odlivaka. Naručilac mora pružiti proizvođaču mogućnost da se uveri o ispravnosti reklamacije. Reklamirani odlivci treba da budu, u načelu, na raspolaganje proizvođaču, dok se ne raščiste pitanja oko reklamacije. Popravljanje odlivaka na teret proizvođača predstavlja predmet posebnog dogovora.

Smernice za izbor i proizvodnju vrsta sivog liva

Ove smernice ulaze u sastav standarda JUS C.J2.020 i predstavljaju njegov neobavezni deo.

1 Uvod

Odlivci od sivog liva su finalni proizvodi livnica.

Nelegirani i niskolegirani sivi liv je pretežno stabilno kristalizirana legura železa s ugljenikom, silicijumom, manganom, fosforom i sumporom, sa više ili manje ograničenim količinama drugih primesa i sa nizom elemenata u tragovima (oligoelementi). Od redovnih pratilaca u sastavu preovladava kombinovani uticaj ugljenika, silicijuma i fosfora, tako da se nelegirani odnosno niskolegirani sivi liv može smatrati kao pseudobinarna legura železa i ugljenika bliska eutektičkom sastavu, pri kojoj ekvivalent ugljenika treba računati približno po formuli:

CE=C+0,3 (Si+P) %

Odnos između količine pratilaca utiče na eutektičku koncentraciju. U većini slučajeva, u skladu sa napred iznetim uzima se da je eutektička koncentracija zavisna od sadržaja Si i P, te se izražava pomoću izraza CC. =4,3—0,3 (Si+P) %. Sadržaj ugljsnika u nelegiranom i niskolegiranom sivom livu većinom se nalazi u intervalu C=(0,80 do 115) O: Pretežno stabilna kristalizacija sivog liva, uslovljena složenim delovanjem odnosa između hemijskog sastava i intenziteta hlađenja, razvija u tom livu dvojnu (divarijantnu) strukturu sastavljenu od primarnog dela u obliku lamelarnih izlučevina grafita i sekundarnog dela uglavnom od železnih faza.

Glavna količina grafita izlučuje se pri očvršćavanju, t.J. pri primarnoj kristalizaciji, zato se izlučevine grafita smatraju primarnom strukturom koja se dalje pri hlađenju, u pogledu rasporeda, ne menja, menja se samo neznatno u pogledu količine. Železne faze ohlađenog nelegiranog odnosno niskolegiranog sivog liva predstavljaju rezultat naknadnog preobražaja već očvrsle legure, dakle rezultat sekundarne kristalizacije pri kojoj se, posle izlučivanja neznatne količine grafita, ostatak austenita metastabilno raspada u cutektoid odnosno u eutektoid i primarni ferit.

Ove Žželezne faze se ubrajaju u sekundarnu strukturu, a kako ona sačinjava osnovu ukupne strukture smatra se kao

osnova legure i naziva se železna osnova. Osim navedenih osnovnih faza u sekundarnoj strukturi se katkad nalaze i fosforni eutektikum i manganov sulfid.