JUS standardizacija

STANDARDI KVALITETA NAMEŠTAJA

Nameštaj je nerazdvojni deo životnog standarda čoveka kako na radnom mestu tako ı u domu. Pored funkcije koju vrši, on zadovoljava i potrebu za lepim u čovekovoj sredini. Tako oblikovanje nameštaja, njegov dizajn, često ima za kupca presudan značaj za odluku pri kupovini kao ı sama funkcija. Radi toga, kvalitet nameštaja, često puta, stoji u nesrazmeri sa izgledom, što ne odgovara ni kupcu ni solidnom proizvođaču. Pošto je u svetu nameštaj od drveta daleko dominirajući, to se ovde tretira takav nameštaj, bez obzira što u savremenom: svetu često puta drugi materijali imaju veću vrednost od drveta, koje Je ostalo kao noseći deo nameštaja.

Naša zemlja je značajan proizvođač nameštaja i izvoz nameštaja predstavlja vrlo značajnu stavku, a posebno što se oko 90% izvoza obavlja na konvertibilno područje i upućuje u najrazvijenije zemlje sveta (USA, Zapadna Evropa).

Ovo pokazuje sadašnji nivo proizvodnje nameštaja gde osnovna sirovina, drvo, nema presudan značaj, već, neuporedivo više, tehnologija, kadrovi i opšta razvijenost grane.

Odavno je među privrednicima ove proizvodnje sazrela potreba da se naučno ı dokumentovano kategorizuje nameštaj prema stvarnom značaju istoga u strukturi potrošnje. Dugo godina je kod nas nameštaj u nivou cena bio neopravdano ispod mnogih drugih industrijskih proizvoda, što ni po uloženom radu i vrednosti materijala ni po trajnosti nameštaja nije odgovaralo realnim odnosima. Ujedno, tu smo bili izuzetak od ostalog sveta, a ove nesrazmere su pogađale akumulativnost, pa i standard radnika i razvoj ove proizvodnje. U isto vreme ova promena na gledanje nameštaja, kao važnog potrošnog dobra, morala su da dobiju, kroz nivo obezbeđenog sigurnog. kriterijuma kvaliteta, zaštitu potrošača i proizvođača.

Jednom rečju, osećala se potreba da se stvore standardi kvaliteta nameštaja i da ovo bude sigurno vrednovanje objektivno i jedino merodavno. Sa ovakvim merilima kupcu bi ostalo da odlučuje kod kupovine, zavisno od dizajna, a da pri tome bude zaštićen nužnim kvalitetom. Ovo je bitno kod nameštaja, koji kod nas još uvek nije jedino predstavljen vekom mode, već i vekom trajanja i nemogućnošću da se nameštaj radi u velikim serijama potpuno istog dizajna, kao što je slučaj sa drugim industrijskim proizvodima.

Dosadašnji Jugoslovenski standardi za nameštaj predviđali su samo mere, a kvalitet, izuzev standarda za drvene stolice i kuhinjski nameštaj, nisu obrađivali. Slično je i kod inostranih standarda.

Od 1970. god., pokrenuta je vrlo živa akcija da se pristupi izradi kriterijuma za minimalni kvalitet nameštaja. Ovo se zamišljalo kao detaljan, studiozan rad sa obiljem ispitivanja ı testova, a rezultat bi trebao da bude osnov za Jugoslovenske standarde kvaliteta nameštaja i podlogu za opšti porast kvaliteta nameštaja i stvaranje kvalitetnog znaka, kao većeg nivoa kvaliteta.

Proizvođači nameštaja preko odbora za nameštaj Saveta za šumarstvo, preradu drveta i grafičku industriju Savezne privredne komore i Jugoslovenski zavod za standardizaciju, aktivno su radili da se pristupi izradi ovih kriterijuma.

Želelo se, da se, zavisno od namene i uslova upotrebe nameštaja, utvrdi minimalan kvalitet ispod koga se ne može proizvoditi nameštaj. Mere i oblikovanje, kao ı obezbeđenje slobode u načinu proizvodnje i upotrebi materijala, saglasno razvoju, ostala bi slobodna uz uslov da proizvod odgovara zahtevima utvrđenih i proverenih kriterijuma. Na ovaj bi način, na osnovu ispitivanja konstrukcije, upotrebljenih materijala i uslova upotrebe, proizvođači dobili proverene kriterijume zahteva i u okviru istih bi davali najpodesniju izradu.

Na osnovu detaljnog projektnog zadatka upućenog stručnim institucijama, Komora je sprovela jugoslovenski konkurs za izradu OVe Osnove. Neposredno posle ove jugoslovenske akcije održano je ı I zasedanje komiteta za nameštaj organizacije ISO/TC 136 u Stokholmu. Ovo zasedanje je potvrdilo ispravnost naših koncepcija i još više nas učvrstilo u ispravnost našeg, rada.

Možemo da istaknemo da je izlaganje naše koncepcije od strane prisutnih delegata Jugoslavije na ovom zasedanju, dalo veliki ugled našoj zemlji i odmah nam je bilo ponuđeno preuzimanje jednog sekretarijata podkomiteta, kao i održavanje sledećeg zasedanja komiteta u našoj zemlji. (O ovome će proizvođači da se izjasne na osnovu ankete o preuzimanju finansiranja na sebe u roku od dva meseca.)

Na osnovu svega te obavljenog konkursa, Savet komore je sklopio ugovor za izradu elaborata o minimalnim uslovima kvaliteta nameštaja. Ovaj će elaborat zajednički izraditi Poslovno združenje »Les« iz Ljubljane i Institut za preradu drveta Šumarskog fakulteta iz B-ograda uz saradnju stručnjaka i institucija, posebno Biotehničke arez

kultete iz Ljubljane i drugih. :

“– = A 8

A

o Te ĆS

BEGIPAR E, x