JUS standardizacija
pr y- rita L PVJER
STANDARDIZACIJA 165 DK 620.2 Jugoslovenski standard JUS ISPITIVANJE POTROŠAČKIH ROBA A.A2.031 br. 10278 Opšta pravila 1972.
Testing of goods. General principles
Krajni rok za dostavljanje primedbi: 1. oktobar 1972.
i Predmet standarda
| Ovaj standard objašnjava opšta pravila za ispitivanje potrošačkih roba, kojih se mora pridržavati pri ispitivanju za davanje ocene o upotrebljivosti robe, i, ukoliko nije drugačije dogovoreno, pri ostalim zahtevima u pogledu robe.
~
Postupak ispitivanja
O postupku ispitivanja robe mora da postoji dogovor između naručioca i proizvođača, ukoliko nije za taj postupak propisana obavezna primena određenih tehničkih popisa.
: Za ispitivanje robe moraju se koristiti jugoslovenski stanđardi i druga priznata pravila tehnike. Ukoliko se za osnovu ne · mogu koristiti jugoslovenski standardi ili pravila tehnike za ispitivanje se moraju koristiti odgovarajuće smernice Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) ili sličnih institucija. Naručilac je dužan da upozori proizvođača na sve njemu poznate činjenice koje bi bile od uticaja na ocenu rezultata ispitivanja.
3 Uređaji za ispitivanje Ako po jugoslovenskim standardima ili pravilima tehnike nema propisa za naprave za ispitivanje, iliih nema u dovoljnoj meri, ili stoji na raspoloženju više različitih naprava i pomoćnih sredstava za ispitivanje, onda mora da postoji dogovor o uređajima za ispitivanje. Ukoliko u ispitivanju učestvuje više institucija (instituta), onda izbor uređaja i pomoćnih sredstava mora biti tako usklađen da se može očekivati mogućnost upoređivanja rezultata. U tom slučaju moraju se preduzeti uporedni opiti.
Merne naprave odnosno propisi merenja moraju odgovarati granicama dozvoljenih grešaka.
4 Uzimanje uzoraka ispitivanja
Broj i vrste uzetih uzoraka (ispitivanih jedinica, mustri itd.) određuju se po jugoslovenskim standardima ili pravilima
tehnike i smernicama Međunarodne organizacije za stanđardizaciju. Ako takvi propisi ne postoje, ili ako oni ne sadrže
odredbe o vrsti i broju ispitivanih jedinica, onda vrstu i broj istih treba prilagoditi svrsi ispitivanja. Pri tome treba
obratiti pažnju na to da li rezultati ispitivanja treba da se odnose
a) na samo jedno izvršeno ispitivanje, ili
b) na veću količinu roba, na osnovu zaključaka izvedenih iz rezultata ispitivanja.
Ako treba vršiti upoređenje između roba čija su svojstva izložena promenama tokom vremena, onda treba voditi računa da su robe proizvedene i isto vreme, odnosno u ona vremena koja se mogu upoređivavati, i da su robe eventualno bile ispitivane na izdržljivost unutar zadatog vremenskog. perioda.
5 Dokumenat o ispitivanju robe
Dokumenat proizvođača o ispitivanju robe mora sadržavati sledeće podatke:
— naziv proizvođača;
— naziv naručioca;
— datum porudžbine;
— zadatak ispitivanja;
— oznaku (oznake) uzoraka;
— opis uzimanja uzoraka, uključujući broj i poreklo uzoraka;
— Opis uzoraka;
— opis postupka ispitivanja, naprava i pomoćnih sredstava za svako ispitivano svojstvo (podatak o korišćenim standardima, smernicama, publikacıijama i dr.);