JUS standardizacija

IZ RADA TEHNIČKOG KOMITETA ZA VEŠTAČKA ĐUBRIVA ISO/TC 134

Tehnički komitet ISO/TC 134 »Veštačka đubriva«, čijim Sekretarijatom rukovodi AFNOR (Francuska) formiran je u 1970. godini posle ankete koja je sprovedena među zemljama-članicama Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). Rezultati ove ankete pružili su punu podršku predlogu o formiranju novog Komiteta ı celishodnosti rada na standardizaciji u ovoj, vanredno značajnoj oblasti hemijske industrije, tako da će u okviru ovog Komiteta sarađivati sledeće zemlje-članice:

Članovi »P« (status aktivnih učesnika): Francuska, SSSR, Poljska, Italija, Indija, Iran, Velika Britanija, SR Nemačka, Kolumbija, Norveška, Izrael, CSSR, Portugal, Rumunija ı Južnoafrička Unija.

Članovi »O« (status posmatrača): Australija, . Belgija, Jugoslavija, Bugarska, Čile, DR Koreja, Danska, Grčka, Mađarska, Irska, Maroko, Meksiko, Novi Zeland, Peru, Švedska, Švajcarska, SAD, Turska i Tajland.

Na prvom sastanku Komiteta, koji je održan meseca oktobra 1970. god., u Parizu, utvrđen je program njegovog rada i doneta odluka o formiranju sledeća četiri podkomiteta i četiri radne grupe:

Potkomiteti

— ISO/TC 134/SC 1 »Terminologija i etiketiranje« Sekretarijat: Italija

— ISO/TC 134/SC 2 »Uzimanje uzoraka« Sekretarijat: Francuska

— ISO/TC 134/SC 3 »Fizikalne osobine« Sekretarijat: SR Nemačka

— ISO/TC 134/SC 4 »Hemijska analiza«

Radne grupe

— ISO/TC 134/SC 4/GT 1 »Određivanje azota« Sekretarijat: Velika Britanija

— ISO/TC 134/SC 4/GT 2 »Određivanje fosfora« Sekretarijat: Francuska

— ISO/TC 134/SC 4/GT 3 »Određivanje kalijuma« Sekretarijat: Nije određeno

— ISO/TC 134/SC 4/GT 4 »Određivanje vode« Sekretarijat: Portugal.

S obzirom. na sadržaj i karakter svog rada Komitet

za veštačka đubriva biće povezan ı usko će sara-

đivati na međunarodnom planu sa sledećim insti-

tucijama:

— Tehnički komitet ISO/TC 47 »Hemija«

— Ekonomska komisija za Evropu (CEE EN *2

fe |S ŠBEOfPAR |

>

)1 ” ae č wŽĆ._ <

— Organizacija za ekonomsku kooperaciju i razvoj (OECD)

— Organizacija Ujedinjenih nacija za ishranu i poljoprivredu —Grupa za saradnju ISO/FAO/ /FAO)

— Nacionalni Institut za kalijum

— Međunarodna asocijacija proizvođača superfosfata ı složenih đubriva (ISMA).

— Međunarodni centar za veštačka đubriva (CIEC)

— Međunarodni centar za informisanje ı dokumentaciju proizvođača Thomos-fosfata (CID)

— Evropska ekonomska zajednica (CEE /Brisel)

— Evropsko udruženje proizvođača azota (APEA)

Sastanci

Potkomitet ISI/TC 134/SC 2 »Uzimanje uzoraka«, koji sačinjavaju 11 zemalja-članica među kojima je i Jugoslavija održao je svoj prvi sastanak septembra 1971. god., u Parizu. Tom prilikom, za veštačka đubriva je usvojen princip za izradu plana statističkog uzimanja uzoraka čije pretpostavke od početka treba da predstavljaju predmet zajedničke saglasnosti. U tom smislu je odlučeno da se formiraju dve radne grupe: — GT 1 »Statistički principi« (Sekretarijat: AFNOR—fFrancuska) — GT 2 »Tehnika uzimanje uzoraka« (Sekretarijat: BSI—Velika Britanija) Sledeći sastanak Potkomiteta ISI/TC 134/SC 2 »Uzimanje uzoraka« održaće se u oktobru 1972 godine, u Londonu. Sem toga, sastanci »Potkomiteta ISI/TC 134/SC 1 »Terminologija i etiketiranjeć i Potkomiteta. ISO /TC 134/SC 4 »Hemijska analiza kao i njihovih, radnih grupa 1,2,3, ı 4 održaće se meseca oktobra 1972. god., u Italiji. Na kraju, treba podvući činjenicu da je početak ovog značajnog rada usledio zahvaljujući ekspertima zemalja — članica Komiteta koji su se saglasili da udruženim snagama rade na približavanju ideja koje favorizuju standardizaciju u ovoj oblasti koja je od ogromne važnosti za unapređenje poljoprivredne proizvodnje, a time ı ishrane stanovništva u svetu.

Stjepan Levata, dipl. ing. tehn.