JUS standardizacija

54

komiteta Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO/TC 36 istakao je da gledaoci često nesvesno reaguju, bez da to pokažu i gestovima, kada se neki film rđavo proJektuje. Ako se desi da se slika na ekranu duže zadržava nego što to želi kino-operator, dobijaju se neželjeni efekti. Ako je ozvučenje jako, gledaocu smeta da prati dialog, a ako je ozvučenje filma slabo, takođe, dolazi do nezgoda.

Kada je ekran jako osvetljen dolazi do pojave trenutnog »zasenčenja« pri čemu se smanjuje efekat npr. lepih snimaka iz prirode i sl.

Cilj istraživanja sastoji se, dakle, u tome da se dobije jedan opšti standardni nivo ozvučavanja i osvetljavanja filma

i ekrana.

Ako kamera ima kontra-–hod zupčanika

ro koriste se ovi otvori

|

Položaj optičke ose i predviđeni centar slike

Međunarodna organizacija za standardizaciju (ISO) doneće uskoro četiri nova međunarodna standarda iz oblasti kinematografije. Dva od ovih standarda (ISO 2467 i ISO 2906) propisuju dimenzije i položaj slike snimljene kamerama na filmovima, širine 35, 65 i 70 mm. ISO dokument br. 69 propisuje dimenzije otvora i njihov razmak na filmu 16 mm, a dokument ISO 1201 spesificira položaj i širimu magnetske trake na filmu širine 8 mm.

Novi standardi upotpunjuju broj od 36 ukupno objavljenih ISO standarda iz oblasti kinematografije. 26 nacrta predloga standarda su istovremeno, u toku ispitivanja i proveravanja

| _ aj

Referentna ivica

Pravac hoda filma

od strane eksperata za kinematografiju u okviru tehničkog komiteta ISO/TC36. U ovim radovima sudeluju eksperti 16 zemalja: Nemačke, Belgije, Kanade, Francuske, Indije, Italije, Japana, Holandije, Poliske, Rumunije, Engleske, Švedske, Švajcarske, Čehoslovačke, SSSR-a i Sjedinjenih američkih država. Sekretarijatom ISO/TC%) — Kinematografija — rukovodi Američka Nacionalna Organizacija za Standardizaciju (ANSA).

Service "information ISO decembar, 1972. br. 184