JUS standardizacija
73
— ispitivanje postojanosti obojenja tekstila,
— kvantitativnu analizu mešavina više vrsta tekstilnih vlakana,
— određivanje dimenzionalne stabilnosti tkanina,
— ispitivanje konca za ribarske mreže,
— sistematizaciju postupaka pri izradi ribarskih mreža,
— uslove kvaliteta užadi, sintetičkih i iz prirodnih vlakana,
— užad, ispitivanje fizikalnih osobina,
— analizu kvaliteta tekstilnih podnih pokrivača,
— analizu kvaliteta tepiha.
Aktivnost pojednih potkomiteta je različita što se može zaključiti i prema materijalima koji su nayedeni. Neki od ovih potkomiteta nisu do sada pripremili ni jedan predlog standarda.
U okviru tehničkog komiteta za mere odeće, ISO/TC 133, nije osnovan ni jedan potkomitet. Međutim, u radu ovog komiteta veoma su aktivni predstavnici nacionalnih standardizacija iz sledećih zemalja: Danske, Švedske, Japana, Čehoslovačke, Australije, Novog Zelanda, Velike Britanije, Kanade, Francuske, Holandije, Poljske ı Južno Afričke Republike.
Komitet je izradio prve projekte predloga standarda za mere odeće — sistem označavanja veličina.
Naša industrija konfekcije standardizovala je mere odeće i usvojila novi sistem označavanja veličina odeće. Naš sistem označavanja veličina odeće ima veliki broj pristalica u svetu. Iz tih razloga smatra se da bi naša zamlja trebalo da aktivno učestvuje u radu ovog komiteta. Najpovoljnije uslove za ovu saradnju moglo bi pružiti Poslovno udruženje tekstilne konfekcije Jugoslavije.
U okviru tehničkog komiteta za tekstilne mašine i pomoćne uređaje, ISO/TC 72, osnovana su 4 potkomiteta (SC). Na čelu svakog potkomiteta nalazi se jedna od zemalja članica ISO-organizacije. Pojedini potkomiteti imaju sledeće zadatke:
ISO/TC 72/SC 1 — Standardizaciju mašina, odnosno uređaja za pripremu vlakana za predenje, predenje i istezanje i upredanje, rukovodilac Švajcarska
ISO/TC 72/SC 2 — Standardizacija mašina i uređaja za namotavanje ı pripremu materijala za tkanje, rukovodilac Nemačka
ISO/TC 72/SC 3 — Stanđardizacija mašina i ureI đaja za tkanje, rukovodilac Velika Britanija
ISO/TC 72/SC 4 — Standardizacija mašina i uređaja za bojenje-doradu tekstila (oplemenjivanje, bojenje, beljenje, štampanje), rukovodilac Francuska.
Svi standardi koje su stručne komisije navedenih potkomiteta donele, sa malim izuzecima prihvaćeni su i u nas.
U okviru tehničkog komiteta za šivaće mašine, ISO/TC 148, nije osnovan ni jedan potkomitet. Izrađeni su prvi projetki predloga standarda od strane nedavno formiranih radnih grupa. U radu ovog komiteta veoma su aktivni predstavnici nacionalne standardizacije iz Nemačke ı Švajcarske.
saradnja Međunarodne organizacije za
standardizaciju (ISO) sa specijalizovanim Medunarodnim organizacijama
i udruženjima u oblasti tekstila
Prema evidenciji standardoteke pri Jugoslovenskom zavodu za standardizaciju koja prima gotovo sve inostrane standarde i časopise iz oblasti, standardizacije, preko ISO-organizacije, u sadašnjem trenutku postignuta je veoma intenzivna međusobna razmena nacionalnih standarda između pojedinih zemalja-članica ove organizacije ı to: Argentine, Austrije, Australije, Belgije, Brazila, Bugarske, Čehoslovačke, Čilea, Danske, Demokratske Republike Nemačke, Savezne Republike Nemačke, Finske, Gane, Francuske, Grčke, Holandije, Indije, Irske, Italije, Izraela, Japana, Južno Afričke Republike, Kanade, Kolumbije, Kube, Kuvajta, Mađarske, Meksika, Novog Zelanda, Norveške, Pakistana, Poljske, Portugalije, Rumunije, SAD, Singapura, SSSR, Španije, Švajcarske, Švedske, Tajlanda, Turske, Ujedinjene Arapske Republike, Urugvaja, Velike Britanije i Venecuele. . Takva razmena omogućava da se sve zemlje-članice ISO-organizacije blagovremeno upoznaju sa nivoom industrijske proizvodnje i kvalitetom proizvoda koji su predmet standardizacije.
U oblasti standardizacije tekstila, a to je verovatno slučaj i sa drugim industrijskim granama privrede, Međunarodna organizacija za standardizaciju, a takođe i nacionalne standardizacije iz pojedinih zemalja, uspostavile su veoma aktivnu saradnju sa drugim međunarodnim i specijalizovanim organizacijama u svetu. Ova saradnja poprima vidove koordinacije po pojedinim problemima a naročito po pitanjima uslova kvaliteta pojedinih tekstilnih sirovina-vlakana i pređe kao i načina pakovanja, označavanja i klasifikacije. Ova saradnja i koordinacija postala je čak neophodna kao regulativa u međunarodnom prometu roba i usluga.
Prema saopštenju tehničkog komiteta za tekstil, ISO/TC 38, u toku 1972. godine pojedini potkomiteti navedenog. komiteta uspostavili su aktivnu saradnju sa sledećim zainteresovanim organizacijama: CGCE — Commission of the European Communities, sarađuje sa potkomitetom 11 (za etiketiranje) i 13 (za pokrivače za krevete)
GCC — Customs Cooperation Council, sarađuje sa Generalnom skupštinom