JUS standardizacija

informacije ISO

pisanje datuma

ohrabrujuća podrška ISO sistemu

ISO stanđard za pisanje datuma brojevima objavljen 1971. godine, već je u širokoj meri prihvaćen. Trinaest zemalja (Australija, Čile, Danska, Finska, Mađarska, Iran, Republika Koreja, Holandija, Portugalija, Cejlon, Švedska, Engleska i SAD) i mnoge internacionalne organizacije su usvojile ili potvrdile ISO standard, a još sedam zemalja (Austrija, Nemačka, Francuska, Irak, Italija, Tajland, Turska) pripremile su nacrt nacionalnog standarda koji odgovara ISO standardu, na osnovu podataka iz ranije datog pregleda. Pošto nekoliko drugih zemalja planiraju da to isto urade, može se reći da je skoro polovina zemalja članica ISO već uzvojila taj sistem pisanja datuma.

Glavna svrha ISO standarda je da se izbegnu zabune ili nerazumevanja, obezbeđujući na taj način univerzalno razumljiv oblik pisanja datuma samo brojevima.

Kada jedna američka sekretarica otkuca 1-12-1973 na pismu, ona želi da označi dvanaesti januar, ali engleska ili norveška sekretarica će taj isti datum pročitati kao prvi decembar. Eto, situacije takve vrste želi da otkloni ISO standard. Za one koji nisu upoznati sa ISO sistemom, podsećamo ih, da ako se samo brojevi upotrebljavaju za označavanje datuma, onđa se koristi opadajući red pisanja tj. godina, mesec,

dan. Prema tome npr. dvanaesti januar će biti napisan: 1973-01-12. Iz tehničkih razloga crtica se preporučuje za razdvajanje kao pogodnija od tačke ili razmaka ili crte.

Standard objašnjava, da ako je mesec napisan rečima (čak i u skraćenom obliku) može se datum pisati kako se želi -12 januar 1973, januar 12 1973 ili 1973 Jan. 12, jer je u tom slučaju dvosmislenost nemoguća.

Ali, ako se iz nekog razloga koriste samo brojevi, onda će se ISO sistem koristiti. Za mnoge svrhe u vezi sa dokumentacijom, računarima ili obradom podataka, brojevi imaju prvenstvo ili su čak i neophodni.

Ovom napisu nije namera da se svako ubedi da treba da koristi ISO sistem za sve svrhe i u svim prilikama; upravo, značajno je to, moramo da ponovimo, da se izbegnu greške ili zabune kod pisanja datuma samo brojevima.

Komentarišući ISO predlog, Mr. Olle Sturen, Generalni sekretar izjavio je: »Izveštaji su ohrabrujući. Nije lako menjati dugo postojeću praksu, ali kako se i međunarodne veze i trgovina šire, bitno je da svi narodi sarađuju i pomažu da se otklone potencijalni izvori nerazumevanja.

jedinstveni sistem predstavljanja datuma po redoslednom broju dana u godini

ISO je objavio novi međunarodni standard (ISO 2711) koji se zasniva na međunarodno proverenom sistemu predstavljanja datuma po redoslednom broju dana u godini sa namerom da se olakša izmena podataka kod računskih mašina i drugih sistema koji obrađuju podatke.

Šta je to pisanje datuma po redoslednom broju dana u godini?

To je sistem koji dodeljuje svakom danu godine sopstveni broj od 1. januara (001) do 31. decembra (365 ili 366 u prestupnoj godini). Na taj način se sasvim prosto i brzo može otkriti koliko dana ima između, recimo, desetog aprila i devetnaestog jula. Koristeći ovaj sistem koji se veoma mnogo koristi u trgovini i prometu robe, može se brzo doći do odgovora da je to 100 dana.

Teškoća se sastoji u tome da ima bezbroj načina pisanja datuma po redoslednom broju dana u godini.

Prema ISO, koristeći opisan sistem, prvi juli biće pisan od sada kao 1973 182. Alternativno, kada se godina piše skraćeno sa dva ili tri broja, onda kao 73 182 ili 3 182. Kada se koriste za razdvajanje brojeva u cilju lakšeg sporazumevanja ljudi, onda se crtice ili razmaci mogu pisati na sledeći način: 1973-182, 73-182, ili 3-182, ili kao 1973 182, 73 182 ili 3 182.

Boreći se protiv upotrebe drugih oblika predstavljanja datuma po redoslednom broju dana u godini, ISO doprinosi za bolje i brže sporazumevanje ljudi širom sveta.

Ovaj sistem je u saglasnosti sa ranijim ISO-standardom (SO 2014) za pisanje datuma samo u obliku brojeva, prema kome je prvi juli 1973 predstavljen kao 1973-07-01..

ISO News Service Jan. 1973