JUS standardizacija

Tabela 5

323

Naziv aktivnosti

Godina osnivanja Broj zemalja članica u vreme osnivanja

Broj zemalja članica u 1972. godini

Broj TC

Broj SC

Broj zemalja koje nose sekretarijate TC i SC

Ukupan broj publikacija

Ukupan broj publikovanih stranica

Broj publikacija u 1972. godini

Broj publikovanih stranica u 1972. godini

Broj sastanaka TC i SC u 1972. godini

78 294

Na kraju važno je istaći Još jednu značajnu aktivnost IEC-a na saradnji i koordinaciji sa drugim međunarodnim organizacijama. Poznato je naime da je dinamika razvoja u oblasti elektrotehnike tako velika da preko 40 % tipova opreme koje danas proizvodi elektroindustrija u svetu, nije ni postojalo pre 5 godina. S druge strane potreban obim novih znanja stalno raste, tako da samo oko 10% od ukupnog znanja jednog elektroinženjera na kraju njegove karijere čini još osnovno znanje stečeno u početku njegove karijere. U ovoj situaciji postavljaju se pitanja kako u radu na međunarodnoj elektrotehničkoj standardizaciji uzeti u obzir najnoviji tehnički razvoj? Kako sprečiti dupliranje ili čak izdavanje konfliktnih preporuka i razjasniti tehnička pitanja od opšteg interesa sa kojima se bave specijalizovane međunarodne organizacije?

U pripremi međunarodnih standarda ovo je moguće samo organizovanim zajedničkim planiranjem i koordinacijom radova svih zainteresovanih me-

đunarodnih organizacija. U ovom pravcu IEC je razvio široku saradnju sa preko 50 međunarod-« nih organizacija, od kojih je svakako najobimnija i najznačajnija saradnja sa ISO-om, sa kojim većina tehničkih komiteta IEC-a preko odgovarajućih tehničkih komiteta ISO ima najužu saradnju. Samo u 1972. godini prisustvovali su predstavnici IEC-a na 36 sastanaka tehničkih komiteta ISO, dok su predstavnici ISO prisustvovali na 16 sastanaka tehničkih komiteta IEC. U tabeli 6 dat je po azbučnom redu na francuskom i engleskom jeziku pregled međunarodnih organizacija, sa skraćenicama naziva, sa kojima IEC stoji u stalnoj saradnji putem izmenjivanja iskustava i međusobnim učestvovanjem na radnim zasedanjima. Saradnja sa ovim organizacijama ima razne oblike: razmena dokumenata i publikacija, razmena posmatrača na zasedanjima od zajedničkog interesa, prenos zahteva ovih organizacija za novi rad u IEC-u, a katkada i predlozi eksperata ovih organizacija u vezi izrade novih predloga IEC standarda.