JUS standardizacija

327

Savet. Akcioni komitet razmatra, između ostalog, odnose sa drugim međunarodnim organizacijama, zatim formiranje novih tehničkih komiteta, koordinaciju unutar IEC, razmatra opšta tehnička pitanja, nazive i zadatke tehničkih komiteta, izveštaje o radu tehničkih komiteta, sva tehnička pitanja u vezi sa procedurom po šestomesečnom pravilu ı probleme koji nastaju pri glasanju za usvajanje tehničkih dokumenata.

Predsednik IEC se bira glasanjem nacionalnih komiteta u Savetu prostom većinom na 3 godine. On se ne može neposredno ponovo birati. Predsednik IEC rukovodi Savetom ı Akcionim komitetom. Novi predsednik TEC koji je izabran na

ovogodišnjem 38. generalnom zasedanju TIEC-a u Minhenu je gosp. Dr. G. Palandri, dosadašnji predsednik Italijanskog elektrotehničkog komiteta.

Generalnog sekretara IEC-a imenuje Savet. On izvršava sve upravne poslove koje mu postavljaju Savet i Akcioni komitet i vrši raspodelu radnih dokumenata. Generalni sekretar ima privilegiju da prisustvuje svim sastancima u IEC, ali bez prava glasa.

Centralni biro se sastoji od Generalnog sekretara i odgovarajućih službenika. Sedište IEC-a i Centralnog biroa je u Ženevi, 1, rue de Varembć, Švajcarska.

Dr. G. Palandri, novi predsednik TEC

S. E. Goodall, prethodni predsednik TEC

Centralni biro u Ženevi priprema organizaciju zasedanja, prevodi, priprema i prodaje publikacıje, raspodeljuje radne dokumente. Najteži posao Centralnog biroa je priprema bezbrojnih zasedanja tehničkih komiteta ı potkomiteta koja se održavaju u toku svake godine. Ova zasedanja se održavaju u raznim zemljama koje su spremne da prihvate jedno zasedanje, grupu zasedanja ili generalno zasedanje na kojem se istovremeno održavaju zasedanja 30—40 tehničkih komiteta za dve nedelje.

Tehnički komiteti vrše tehničke radove IEC-a, svaki po svom pojedinačnom predmetu. Domen aktivnosti svakog tehničkog komiteta se jasno definiše prilikom njegovog formiranja i potvrđuje ga Savet, tako da se izmene ili dopune mogu vršiti samo uz potvrdu Saveta. Svaki nacionalni komitet koji je zainteresovan po predmetu rada odgovarajućeg tehničkog komiteta, ima pravo učes-

tvovanja u svim njegovim aktivnostima. Svaki tehnički komitet ima svoga predsednika i sekretarijat koje imenuje Savet.

Prvi korak kod osnivanja novog tehničkog komiteta ili potkomiteta je određivanje njegovog sekretarijata, koji preuzima jedan nacionalni komitet. Nacionalni komitet koji je prihvatio sekretarijat tehničkog komiteta odgovoran je da se poslovi aktivno sprovode ı da se brzo završe. Praktično, glavni teret radova tehničkog komiteta pada na sekretarijat nacionalnog komiteta zemlje koja ga drži. Sekretarijat prikuplja standarde pojedinih zemalja, u početku pristupa izradi novih standarda, i obavlja druge radove međunarodnih organizacija iz dotične oblasti. Sekretarijat na bazi ovoga izrađuje prvi nacrt predloga, koji se preko Centralnog biroa dostavlja na mišljenje svim nacionalnim komitetima i služi kao podloga za raz-