JUS standardizacija

6.29

1.1

7.2

8.2

8.3

15

Stepen zadržavanja radioaktivnih aerosola

Ispitivanje stepena zadržavanja radioaktivno indiciranih aerosola, čiji je prečnik manji od 0,3 M m, izvodi se na specijalnom uređaju, posebno konstruisanom za ovo ispitivanje.

Uređaj za ispitivanje se sastoji od duvaljke kapaciteta 25 m3/h i pritiska 450 mm VS, koja preko 1030 mm dugačke cevi unutrašnjeg prečnika 140 mm usisava vazduh. Vazduh se usisava preko specijalnog uređaja koji se nalazi iza usisne cevi i preko merača protoka dalje vodi preko uređaja. Za merenje protoka upotrebljava se blenda prečnika 18,5 mm (po DIN 1952), a razlika pritisaka se meri mikromanometrom. Neposredno iza duvaljke nalazi se prigušena slavina za regulisanje usisane količine vazduha.

Uređaj za pričvršćavanje uzoraka za ispitivanje sastoji se iz dva komada cevi od po 70 mm dužine, unutrašnjeg prečnika 140 mm, a spoljašnjeg 160 mm. Filtar za ispitivanje zajedno sa zaštitnom mrežom postavlja se između ova dva komada. Svaki komad ima prirubnicu koja po obimu, na jednakim rastojanjima, ima pet priključaka za merenje radioaktivnog sadržaja ispred, odnosno iza filtra. Kroz filtar ili fillarski materijal može da se provede količina vazduha između 1 i 25 m3/h. Radioaktivno indiciran vazduh koji je prošao kroz uređaj za ispitivanje, mora se pre izbacivanja u atmosferu provesti i prečistiti preko ramskog filtra visokog kvaliteta.

Stepen zadržavanja radioaktivno indiciranih aerosola se određuje iz merenja aktivnosti dva filtra, postavljena pri ispitivanju neposredno jedan iza drugog, prema sledećoj formuli

gde je: Ng,=ispitivani filtar Ng>=ttalon filtar

Obeležavanje

Kao garancija da kvalitet respiratora odgovara ovom standardu, proizvođač je dužan da stavi sledeće oznake na svaki respirator:

— JUS Z.B1.001

— oznaku veličine (1, 2 ili 3).

Ambalaža svakog respiratora mora imati sledeće oznake:

— oznaku kvaliteta—stepen zadržavanja (klasa I, klasa II ili III) — naziv proizvođača ili zaštitni znak

— datum proizvodnje i vek skladištenja.

Pakovanje i čuvanje Respiratori se pakuju pojedinačno u ambalažu koja obezbeđuje čuvanje respiratora do njegove upotrebe, kao i stavljanje oznaka iz tač. 7.2. Ambalaža mora biti plombirana-zalepljena do momenta upotrebe.

Respiratori se čuvaju spakovani u suvim prostorijama, sobne temperature. Ne smeju se čuvati na mestima koja su direktno izložena sunčevoj svetlosti. Respiratori se ne smeju čuvati u prostorijama u kojima dolazi do isparenja materija štetnih po zdravlje.

U svako pakovanje, zajedno sa respiratorom, proizvođač je dužan da stavi uputstvo koje mora da sadrži:

— oznaku kvaliteta respiratora, — naznaku od čega štiti, — način primene i održavanje.

Veza sa, drugim standardima

JUS G.S2.126 — Fizikalna ispitivanja gume. Veštačko starenje gume

JUS G.S2.127 — 58 Određivanje prekidne čvrstoće i izduženja gume JUS Z.B1.002 — Lična zaštitna sredstva. Sredstva za zaštitu organa za disanje. Gasne maske JUS Z.B1.006 — 7: Respirator za zaštitu od neotrovne prašine — aerosola

JUS Z.B1.010 — ” Sredstva za zaštitu organa za disanje. Opšte odredbe