JUS standardizacija

postepenim uvođenjem sveobuhvatnijih standarda, kao i o mogućnosti uključivanja što više domaćih proizvođača opreme u rad na standardizaciji.

koja područja brodogradnje obuhvaća standardizacija i tipizacija?

Usporedo s razvijanjem industrije javljala se potreba za tipizacijom i standardizacijom ljudskih aktivnosti, te se u tom razdoblju već obilato izdaju i propisuju standardi za projektiranje, konstrukciju, tehnološke postupke, sredstva za rad, sirovine i slično. U brodogradnji se najprije počelo raditi na tipizaciji i standardizaciji elemenata i sklopova, što Je Jedna od vrlo značajnih aktivnosti na unapređenju proizvodnje i smanjenju troškova poslovanja. Ova aktivnost je u nas najrazvijenija, i predstavlja osnovu za stvaranje velikih cjelina, a to je preduvjet za viši stupanj zajedničke standardizacije.

Kada se kaže viši stupanj standardizacije misli se na razvoj, na tehnologiju, na razne sisteme, na tehnički opis broda i slično. Već se počelo na ovome, raditi, kao na primjer na standardizaciji funkcionalnih shema pojedinih službi na brodu, dijelova tehničkog opisa broda, tehnoloških cjelina. Naravno, to Je početak, ali smo načeli i tu problematiku, i mislimo da ćemo je uspješno riješiti.

Do danas je izdano oko 6000 standarda. Najviše standarda je izdano iz strojarskog i opremnog dijela, a na ostalim grupama (misli se na električarsku, arhitektonsku, tehnologiju i materijal) se ubrzano radi i nastoji obuhvatiti sve ono što se može standardizirati. Pri tome je potrebno napomenuti da smo upravo u zadnje vrijeme na ovom dijelu posla dosta učinili. ;

što brodogradnja time praktično dobija?

Često se govori o tome da Je brodogradnja specifična grana proizvodnje i da se tu ne može ništa učiniti u pogledu približavanja maloserijskoj ili serijskoj proizvodnji. Pojedine akcije u tom pravcu su pokazale da je montaža brodova specifična i poJedinačna. Međutim, izrada elemenata i sklopova cjelokupne opreme (misli se na opremanje broda strojevima itd.) pa čak i elemenata trupa, može biti maloserijska i serijska proizvodnja.

Upravo primjenom standarda opreme i trupa omogućava se maloserijska i serijska proizvodnja.

Do sada primijenjeni standardi u brodogradnji omogućavaju grupiranje istih ili sličnih elemenata i sklopova, bez obzira na funkcionalnu pripadnost, pa davanje većih količina u rad omogućava suvremeniju organizaciju proizvodnje.

Cijena zbog povećanog broja istih proizvoda mora biti niža, bez obzira da li ih izrađujemo sami ili ih naručujemo.

Možemo zaključiti da upotrebom velikog broja standarda bitno smanjujemo troškove proizvodnje. Ako samo letimično analiziramo rad pojedinih odJela u konstrukcionim službama danas ili prije nekoliko godina, nije teško zaključiti da su razlike u radu velike.

Te razlike se vide u tome što su prije predmontažni i montažni nacrti sadržavali veliki dio detalja jer se po tim nacrtima i izrađivalo, što je zahtjevalo angažiranje velikog dijela konstrukterskih kapaciteta i to baš onih koji su bili nosioci posla.

Brzi razvoj tehnike i primjene nove tehnologije uvjetovao je podjelu predmontažnih i montažnih nacrta do izradbenih. Sve većom primjenom tipizacije i standardizacije dolazimo do toga da su nam predmontažni i montažni nacrti sve jednostavniji (često se sklapaju od standardnih elemenata), a izradbena dokumentacija se svodi na veliku primjenu standarda, odnosno, vrlo često standardi predstavljaju izradbeni nacrt. Zato nije teško zaključiti da primjenom velikog broja standarda, uz isto ljudstvo, bitno povećavamo kapacitet konstrukcije, a time smanjujemo troškove.

koliko je do danas zastupljena. domaća proizvodnja u Jadranbrodu?

Odmah je potrebno kazati da je to jedan od problema, ali i tu se zadnjih nekoliko godina dosta učinilo, iako se moglo učiniti više. Da bi se ovaj problem u buduće kompleksnije sagledao potrebno je da prateća industrija u većoj mjeri prati naš razvoj i naš napredak na polju tipizacije i standardizacije. lako mi, uglavnom, naše standarde nastojimo prilagoditi koliko je to moguće domaćoj proizvodnji, često nailazimo na poteškoće pri realizaciji, bilo da naša prateća industrija nema kapaciteta, bilo da ne može udovoljiti rigoroznim uvjetima koji se traže od klasifikacionih društava ili specijalnim zahtjevima brodovlasnika.

Također treba napomenuti da je brodogradnja Životno zainteresirana da se ovo polje djelatnosti što više proširi, i u tom smislu mi smo spremni na punu suradnju. Danas ima dosta poduzeća prateće industrije s kojima mi vrlo dobro surađujemo.

daljnji razvoj i perspektiva standardizacije

Imajući u vidu da je ono što je do sada učinjeno na polju tipizacije i standardizacije u mnogome uvjetovalo smanjenje troškova u proizvodnji brodova, a također i u pratećoj industriji, onda nije teško zaključiti da na primjeni tipizacije i standardizacije treba još više raditi. Mogućnosti za rad i napredak postoje, ostaje problem da se sagleda što sve može dati ova djelatnost, te u tom smislu treba usmjeriti našu dalju aktivnost.